“Akıllı Ev Uygulaması Türkiye İçin Lüks”(!)

“Akıllı Ev Uygulaması Türkiye İçin Lüks”(!)

wics2013WICS 2013 Dünya Akıllı Şehirler Zirvesi’nde konuşan Yeşil GYO Yönetim Kurulu Başkanı Işık Gökkaya, “Türkiye gibi çarpık kentleşen ülkeler için akıllı ev uygulaması bir lüks. Bu konsepte ulaşabilmek için henüz erken. Yeşil binalardan akıllı evlere ulaşmalıyız” şeklinde konuştu.

Yeşil GYO Yönetim Kurulu Başkanı Işık Gökkaya, akıllı bina kavramının tek başına ele  alınmaması gerektiğini, şehrin bütünüyle birlikte değerlendirilmesinin önemine işaret etti. Akıllı binalar konusunda devlet tarafından bir politika geliştirilmesinin altını çizen Gökkaya,Türkiye’nin konut stokunun yüzde 65’inin değişmesi gerektiğini ifade ederek, bu kapsamda 500 milyar dolarlık kaynağa ihtiyaç duyulduğunu belirtti. Türkiye’nin temel sorununun sağlıksız binalar olduğunu söyleyen Gökkaya, her yıl binalardaki enerji kaybından dolayı, 15 milyar doların dışarıya aktarıldığını ifade etti. Gökkaya bu doğrultuda öncelikli olarak yeşil bina konseptiyle işe başlamak gerektiğini dile getirerek, “Türkiye gibi çarpık kentleşen ülkeler için akıllı ev uygulaması bir lüks. Bu konsepte ulaşabilmek için henüz erken. Yeşil binalardan akıllı evlere ulaşmalıyız” şeklinde konuştu.

“Yaşam konforları dikkate alınmalı”

Hakan Kıran Mimarlık Sahibi Hakan Kıran ise, “akıllı ev” konseptinin, akustik ses yalıtımından ısı yalıtımına kadar binaların en verimli şekilde tasarlanması, kendi aklıyla ve şehir aklıyla uyumlu hale getirilmesi olarak anlaşılması gerektiğini ifade etti. Akıllı evlerin teknoloji içermesi, insan konforunu tamamlaması, doğal olması ve geleneksel yapılara ters düşmemesi durumunda kullanılabileceğini kaydeden Kıran, akıllı evleri oluştururken insanların yaşam tarzlarına uyumlu olup olmadığının ortaya konulması gerektiğini aktardı. Kıran, bu doğrultuda İstanbul’da yaygınlaşan gökdelenlerin hava kalitesinin düşüklüğü, uygulanması zorunlu kılınan mantolama sistemlerinin, binaları nefes almayan yapılara dönüştürmesi gibi sonuçların insanlar açısından olumsuz nitelik taşıdığını ifade etti.

Kıran, her kültür ve her bölgedeki insanların kendi akıllığını yarattığını ve farklılaştıklarını belirterek, her akıllı yöntemin teknolojiye dayanmak zorunda olmadığını savundu. Dışarıdan alınan her akıllı sistemin izlenmesinin doğru olmadığını ifade eden Kıran, yaşam konforunun akıllı binalar için yeniden kurgulanması gerektiğini belirtti.

“Şehirler önem kazandı”

İstanbul Kültür Turizm İl Müdürü Prof. Dr. Ahmet Emre Bilgili de konferansta yaptığı konuşmada günümüzde ülkelerin değil şehirlerin birbiriyle karşılaştırıldığını kaydetti.  Prof. Dr. Bilgili, şehirlerin küreselleşmenin etkisiyle önem kazandığını ifade ederek, hükümetlerden bağımsız olarak, kendi aralarında network oluşturduklarını söyledi. Prof. Dr. Bilgili, şehir ve akıl kavramlarının eski olduğunu belirterek, “Fark, eskiden imtiyazlı kişilerin yararlandığı olanaklardan bugün çok geniş bir şekilde yararlanılıyor. Teknolojik akıl dediğimiz yöntemlerin geçerli olmaya başladığını görüyoruz. Akıllı teknolojileri hepimiz kullanıyoruz. İnsanlar kendi rotasını kendileri oluşturmaya çalışıyor. Bugün, artık uygulamaları çok daha benimsedik ve yaygın hale getirdik”  şeklinde görüşlerini açıkladı.

Haber: Hüseyin Bumin Ekmekçi, alternatifenerji.com

 

About author

Senem Gençer
Senem Gençer 761 posts

Alternatifenerji.com’un kurucu ortaklarından biri ve CEO’su olan Gençer, 1971 yılında Diyarbakır’da doğdu. 1993 yılında ODTÜ İşletmeyi bitirdikten sonra, Johnson & Johnson Medical ve Yeni Zelanda Büyükelçiliği gibi farklı kurumlarda çalıştı. 2007 yılında güneş enerjisi ve LED aydınlatma konularında halen çalışmakta olan Ekogüneş’i ve Türkiye’nin ilk online solar ürün satış sitesi olan www.ekogunes.com’u kurdu. Gençer, aynı zamanda Güneş Enerjisi ve Sanayicileri Derneği GENSED’in kurucu üyelerindendir.

You might also like

Araştırmalar 0 Comments

Biyogaz Oluşumunu Arttıran Küçük Kırmızı Kristaller

Avustralyalı araştırmacılar metan gazı üretimini on katına çıkaran mikropları keşfetti, bu mikroplar kömür damarları ve atık besinlerde oluşuyor. Buluş kömür damar gazı kuyularının kullanım süresini uzatabilir. Mikropların daha hızlı üremesi

HABERLER

Konya’da 8 Bin Konutun Elektrik İhtiyacı Atıksudan

Ortalama yıllık 55 milyon metreküp suyun arıtılarak üretildiği Konya Atıksu Arıtma Tesisinde, 185 bin metreküp su tasarrufu sağlanırken; atıklar vasıtasıyla elde edilen biyogazdan, 8 bin konutun ihtiyacını karşılayacak elektrik enerjisi

HABERLER

ODTÜ Ankara’yı Rüzgarın Cazibe Merkezi Yapmaya Hazırlanyor

Ankara’yı rüzgar enerjisinde cazibe merkezi yapmayı hedefleyen Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Rüzgar Enerjisi Teknolojileri Araştırma ve Uygulama Merkezi’nin ‘Rüzgar Enerjisi Teknolojileri Sektörü’ projesi imzalandı. Ankara Kalkınma Ajansı’nın destek verdiği