“Akıllı Bir Şehir İçin, Akıllı Belediyecilik Şart”

“Akıllı Bir Şehir İçin, Akıllı Belediyecilik Şart”

wics2013WICS 2013 Dünya Akıllı Şehirler Zirvesi, Conrad İstanbul Hoteli’nde 27-28 Kasım tarihleri arasında gerçekleştirildi. Zirvenin ikinci gününde düzenlenen Belediye Başkanları Paneli’nde konuşan Tuzla Belediye Başkanı Şadi Yazıcı, akıllı bir dünya için, akıllı şehirler kavramının altının doldurulması gerektiğine işaret ederek, “Akıllı bir şehir için, akıllı bir belediyecilik şarttır. Denetlenebilir, kontrol edilebilir bir belediyecilik anlayışı uygulamak gerekiyor. Vatandaşımızı, dünya vatandaşı hissettirecek bütün teknolojileri sunma düşüncesindeyiz. Bütün bilgiyi insanların ortak paydası olarak görüyoruz” dedi. Yazıcı, bireyin, vatandaşın katılımını sağlayan yönetim anlayışını uygulamaya çalıştıklarını belirterek, sosyal medyanın bu açıdan çok büyük olanaklar getirdiğine de dikkat çekti.

Yazıcı geliştirdikleri  “Akıllı Kent Uygulama Sistemleri”yle çalışmalarını sürdürdüklerini aktararak, mobilize olmuş belediyecilik hizmetini en net şekilde yerine getirdiklerini söyledi.

IMG_9149

Akıllı şehirler altı eksene dayanıyor

Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı, akıllı şehirler yaklaşımının; akıllı ekonomi, akıllı ulaşım, akıllı çevre, akıllı insanlar, akıllı yaşam ve akıllı yönetişim olmak üzere altı eksene dayandığını söyledi. Bağcılar’ın 750 binlik nüfusuyla İstanbul’un en büyük ilçesi olduğuna değinen Çağırıcı, belediye olarak akıllı şehir kavramına büyük ilgi duyduklarını ve konuyla ilgili dünyadaki gelişmeleri takip ettiklerini aktardı. Çağırıcı bu doğrultuda Bağcılar Belediyesinin Türkiye’nin akıllı şehirleri arasında yer aldığını ifade etti. Vatandaşların bütün işlemlerini e-belediye uygulamasıyla gerçekleştirebildiğini vurgulayan Çağırıcı,   mobil imza uygulamasının kabul edildiği tek belediye olduklarını da sözlerine ekledi.

“Belediyecilik, her koşulda vatandaşın hizmetini karşılamaktır”

Ümraniye Belediye Başkanı Hasan Can ise, toplantıda yaptığı konuşmada, belediye yöneticiliğinin 30 yıl önceki belediyecilik anlayışından çok farklı bir boyut aldığını kaydederek, “Belediyecilik, insanların doğum öncesinden ölüm sonrasına kadar her ihtiyacının karşılanmasıdır” dedi. Belediye uygulamalarının ilan etmek ve duyurmak yöntemiyle vatandaşlarla paylaşmanın önemine dikkat çeken Can, “Akıllı Çözüm Merkezi” kurarak, vatandaşın 24 saat içerisinde, her yolla belediyeye ulaşabilmesini, sorunlarını bildirmesini sağladıklarını belirtti. Can, bu kapsamda, 24 saat hizmet veren Call Center aracılığıyla, vatandaşlardan alınan her türlü öneri, şikayet ve isteğin ilgili müdürlüklere bildirildiğini ve stratejik plan çerçevesinde belirlenen süre içerisinde kendilerine geri dönüşümün yapıldığını dile getirdi. Can, Akıllı Çözüm Merkezi uygulamasıyla, belediyeyle vatandaş arasındaki iletişimin 10 kat daha arttığını ifade etti.

Can, Ümraniye’de aç ve açıkta hiç kimsenin bırakılmadığını söyleyerek, “24 saat içerisinde, her ne koşulda olursa olsun, zorunlu ihtiyaçların karşılanması doğrultusunda bir talep geldiğinde,  vatandaşlarımızın ihtiyaçlarını gidermeye çalışıyoruz. Amacımız, mağdur ve kimsesiz insanların her ihtiyacını karşılamaya çalışarak onları hayata bağlamaktır” şeklinde konuştu.

Akıllı sulama için yazılım yapılıyor

Oturumda söz alan Söke Belediye Başkanı Necdet Özekmekçi ise, belediyelerin vatandaşa hizmet kurumları olduğunu söyleyerek, belediye üzerinden vatandaşların kan tahlillerinin gerçekleştirildiğini, akıllı sulama için yazılım yaptıklarını dile getirdi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

About author

Senem Gençer
Senem Gençer 761 posts

Alternatifenerji.com’un kurucu ortaklarından biri ve CEO’su olan Gençer, 1971 yılında Diyarbakır’da doğdu. 1993 yılında ODTÜ İşletmeyi bitirdikten sonra, Johnson & Johnson Medical ve Yeni Zelanda Büyükelçiliği gibi farklı kurumlarda çalıştı. 2007 yılında güneş enerjisi ve LED aydınlatma konularında halen çalışmakta olan Ekogüneş’i ve Türkiye’nin ilk online solar ürün satış sitesi olan www.ekogunes.com’u kurdu. Gençer, aynı zamanda Güneş Enerjisi ve Sanayicileri Derneği GENSED’in kurucu üyelerindendir.

You might also like

Elektrik Üretimi

600 Megavatlık Güneş Lisanslarının Teslimi Ay Sonu

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ay sonu itibarıyla 600 megavatlık güneş lisanslarını adreslerine teslim edeceklerini ve üç tane büyük biyokütle tesisini ise önümüzdeki ay içerisinde açacaklarını söyledi. Güneş

İNOVASYON

Elektrikli Otomobil Satışları Artıyor

2015 yılı dört aylık dönemde, 85kW altı 10 adet, 121kW üstü ise 20 adet elektrikli otomobil satışı yapıldı. Türkiye otomobil ve hafif ticari araç toplam pazarı, 2015 yılı ilk dört ayında

HABERLER

Antalya’da Otel Atıklarının 3,5 Milyon Tonluk Biyogaz Potansiyeli

Agoras Genel Müdürü Mehmet Dükkancı, Antalya’daki otellerde oluşan yaklaşık 3,5 milyon ton atığın, biyogaz enerjisine dönüştürülebileceğini söyledi. Dükkancı, bu atıklardan elde edilen enerji ile Antalya’nın bir ilçesinin elektrik ihtiyacının rahatlıkla