“Akıllı Bir Şehir İçin, Akıllı Belediyecilik Şart”

“Akıllı Bir Şehir İçin, Akıllı Belediyecilik Şart”

wics2013WICS 2013 Dünya Akıllı Şehirler Zirvesi, Conrad İstanbul Hoteli’nde 27-28 Kasım tarihleri arasında gerçekleştirildi. Zirvenin ikinci gününde düzenlenen Belediye Başkanları Paneli’nde konuşan Tuzla Belediye Başkanı Şadi Yazıcı, akıllı bir dünya için, akıllı şehirler kavramının altının doldurulması gerektiğine işaret ederek, “Akıllı bir şehir için, akıllı bir belediyecilik şarttır. Denetlenebilir, kontrol edilebilir bir belediyecilik anlayışı uygulamak gerekiyor. Vatandaşımızı, dünya vatandaşı hissettirecek bütün teknolojileri sunma düşüncesindeyiz. Bütün bilgiyi insanların ortak paydası olarak görüyoruz” dedi. Yazıcı, bireyin, vatandaşın katılımını sağlayan yönetim anlayışını uygulamaya çalıştıklarını belirterek, sosyal medyanın bu açıdan çok büyük olanaklar getirdiğine de dikkat çekti.

Yazıcı geliştirdikleri  “Akıllı Kent Uygulama Sistemleri”yle çalışmalarını sürdürdüklerini aktararak, mobilize olmuş belediyecilik hizmetini en net şekilde yerine getirdiklerini söyledi.

IMG_9149

Akıllı şehirler altı eksene dayanıyor

Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı, akıllı şehirler yaklaşımının; akıllı ekonomi, akıllı ulaşım, akıllı çevre, akıllı insanlar, akıllı yaşam ve akıllı yönetişim olmak üzere altı eksene dayandığını söyledi. Bağcılar’ın 750 binlik nüfusuyla İstanbul’un en büyük ilçesi olduğuna değinen Çağırıcı, belediye olarak akıllı şehir kavramına büyük ilgi duyduklarını ve konuyla ilgili dünyadaki gelişmeleri takip ettiklerini aktardı. Çağırıcı bu doğrultuda Bağcılar Belediyesinin Türkiye’nin akıllı şehirleri arasında yer aldığını ifade etti. Vatandaşların bütün işlemlerini e-belediye uygulamasıyla gerçekleştirebildiğini vurgulayan Çağırıcı,   mobil imza uygulamasının kabul edildiği tek belediye olduklarını da sözlerine ekledi.

“Belediyecilik, her koşulda vatandaşın hizmetini karşılamaktır”

Ümraniye Belediye Başkanı Hasan Can ise, toplantıda yaptığı konuşmada, belediye yöneticiliğinin 30 yıl önceki belediyecilik anlayışından çok farklı bir boyut aldığını kaydederek, “Belediyecilik, insanların doğum öncesinden ölüm sonrasına kadar her ihtiyacının karşılanmasıdır” dedi. Belediye uygulamalarının ilan etmek ve duyurmak yöntemiyle vatandaşlarla paylaşmanın önemine dikkat çeken Can, “Akıllı Çözüm Merkezi” kurarak, vatandaşın 24 saat içerisinde, her yolla belediyeye ulaşabilmesini, sorunlarını bildirmesini sağladıklarını belirtti. Can, bu kapsamda, 24 saat hizmet veren Call Center aracılığıyla, vatandaşlardan alınan her türlü öneri, şikayet ve isteğin ilgili müdürlüklere bildirildiğini ve stratejik plan çerçevesinde belirlenen süre içerisinde kendilerine geri dönüşümün yapıldığını dile getirdi. Can, Akıllı Çözüm Merkezi uygulamasıyla, belediyeyle vatandaş arasındaki iletişimin 10 kat daha arttığını ifade etti.

Can, Ümraniye’de aç ve açıkta hiç kimsenin bırakılmadığını söyleyerek, “24 saat içerisinde, her ne koşulda olursa olsun, zorunlu ihtiyaçların karşılanması doğrultusunda bir talep geldiğinde,  vatandaşlarımızın ihtiyaçlarını gidermeye çalışıyoruz. Amacımız, mağdur ve kimsesiz insanların her ihtiyacını karşılamaya çalışarak onları hayata bağlamaktır” şeklinde konuştu.

Akıllı sulama için yazılım yapılıyor

Oturumda söz alan Söke Belediye Başkanı Necdet Özekmekçi ise, belediyelerin vatandaşa hizmet kurumları olduğunu söyleyerek, belediye üzerinden vatandaşların kan tahlillerinin gerçekleştirildiğini, akıllı sulama için yazılım yaptıklarını dile getirdi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

About author

Senem Gençer
Senem Gençer 761 posts

Alternatifenerji.com’un kurucu ortaklarından biri ve CEO’su olan Gençer, 1971 yılında Diyarbakır’da doğdu. 1993 yılında ODTÜ İşletmeyi bitirdikten sonra, Johnson & Johnson Medical ve Yeni Zelanda Büyükelçiliği gibi farklı kurumlarda çalıştı. 2007 yılında güneş enerjisi ve LED aydınlatma konularında halen çalışmakta olan Ekogüneş’i ve Türkiye’nin ilk online solar ürün satış sitesi olan www.ekogunes.com’u kurdu. Gençer, aynı zamanda Güneş Enerjisi ve Sanayicileri Derneği GENSED’in kurucu üyelerindendir.

You might also like

Elektrik Üretimi

Brezilya’da Yenilenebilir Enerjiye Rekor Başvuru

Brezilya`da devletin açtığı enerji ihalesine güneş yatırımcıları toplam 21 gigawatt’lık 649 projeyle başvurdu. Güneş ve rüzgar enerjisinde özellikle gelişmekte olan ülkelerdeki yönelme çok önemli boyutlara ulaştı. enerjigunlugu.net’in haberine göre, Brezilya

Elektrikli araçlar 0 Comments

Tesla’dan P100D

Elektrikli otomobil sektöründe çığır açmaya devam eden Tesla, 90kWh gücündeki motorlarını 100kWh gücüne yükselten, birçok efsanevi benzinli aracı deyim yerindeyse tokatlayan bir ivmeye sahip. Tesla, yalnızca elektrikli araçlarla değil konvansiyonel

HABERLER

Mekke’nin Güneşi Petrolün de Alternatifi Olacak

Milyonlarca Müslümanların her sene Haç görevi nedeniyle ziyaret ettiği Mekke, yakında İslam dünyasından güneş enerjisi profesyonelleri tarafından da sıklıkla ziyaret edilecek bir yer olabilir. Mekke Belediye Başkanı Osama al-Bar tarafından