“Akıl, Mantık, İnsaf, İzan ! Böyle Teşvik Olmaz !”

TÜREK 2012 Kongresi’nde dün gerçekleşen “RES’lerde Yerli Katkı” oturumunda, rüzgar enerjisi alanında kullanılacak yerli katkı oranları ve teşvik sistemi  ele alındı. Orta Doğu Teknik Üniversitesi  (ODTÜ) Öğretim Üyesi Prof. Dr. Osman Sevaioğlu, yenilenebilir enerji alanıyla ilgili hazırlanan yönetmelik taslaklarının kapalı odalarda hazırlanarak, sektör temsilcilerinin başına vurulduğunu aktardı. “Akıl, mantık, insaf, izan ! Yüzde 55 yerli katkı oranı ne demek? İşin başında siz % 55 yerli katkıyla üreteceksiniz. Böyle teşvik olmaz ! ”  diyen Prof. Dr. Sevaioğlu, özel sektör temsilcilerinden bu % 55 yerli katkı oranına karşı çıkmalarını istedi. Prof. Dr. Sevaioğlu, sektör temsilcilerinin yasa taslaklarının hazırlanmasında daha aktif bir rol üstlenmeleri gerektiğini de ifade etti.

Türkiye’de üretim yapan her kuruluşun yabancı menşeeli de olsa, üretiminin yerli sayılması gerektiğine değinen Prof. Dr. Sevaioğlu, önemli olanın paranın yurt içinde kalması olduğunu aktardı.  Prof. Dr. Sevaioğlu sözlerini şöyle tamamladı: ”Her parçayı tek tek yerli üretim sertifikasıyla sertifikalandıracaksınız.  Her firma, ürettiği katkı oranı kadar teşvik almalıdır. Yatırımcı ticari bir ürün üretiyor, satıyor, kar ediyor, fabrikasını büyütüyor. Doğru yöntem budur.”

“OFFSET’le yılda 30 milyar dolar kazanç sağlanabilir”

Panelde konuşan Milli Rüzgar Enerjisi Santrali (MİLRES) Projesi Koordinatörü Doç.  Dr. Sedat Çelikdoğan ise Türkiye’nin 2011 yılında enerji ithalat faturasının  54.1 milyar dolar olduğunu aktardı. Doç. Dr. Çelikdoğan, Türkiye’nin dünya ekonomisindeki yerini yükseltmek için mutlaka başta rüzgar enerjisi alanı olmak üzere, birçok sektörde yerli tasarım ve üretim yapmak durumunda olduğunu belirtti. Doç. Dr. Çelikdoğan, OFFSET adı verilen yurt dışından yapılan kamu alım ve yatırımlarında yapılan harcamalarının ulusal ekonomiye belli oranda geri dönüşümünün sağlanması uygulanmasıyla, yılda 30 milyar dolar kazanç sağlanabileceğini sözlerine ekledi.

“Daha özel yönetmelikler hazırlanabilir”

Panelde konuşan Yenilenebilir Enerji Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Sebahattin Öz de yenilenebilir enerji alanı gibi dün çok küçük, bugünse çok büyük bir sektöre baktıklarını ifade etti. Öz, 26 Temmuz 2012’de yürürlüğe giren  “Yenilenebilir enerji Kaynaklarından Elektrik Enerjisi Üreten Tesislerde Kullanılan Aksamın Yurt İçinde İmalatı Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelikle” yüzde 100’lük katkı payının yüzde 55’e indirildiğini söyledi.  Öz, 2013 yılının yenilenebilir enerji kaynağı mekanizması için son başvuru tarihi olmasına rağmen, başvuru yapan 12’si rüzgar enerjisi 2’si hidroelektrik santrali olmak üzere toplam 14 firmanın da belgeleri tamamlayamadıkları için teşvik sisteminden yararlanamadıklarını aktardı.

Sektörü bütünüyle kucaklamak istediklerini belirten Öz, 1.5 sayfalık bir yönetmelikle bütün sektörün ihtiyaçlarının giderilmesinin mümkün olmadığını, alanlara yönelik daha özel yönetmelikler hazırlanmasının düşünülmesi gerektiğini vurguladı.

Haber: Hüseyin Bumin Ekmekçi

huseyin.ekmekci@alternatifenerji.com

About author

Senem Gençer
Senem Gençer 761 posts

Alternatifenerji.com’un kurucu ortaklarından biri ve CEO’su olan Gençer, 1971 yılında Diyarbakır’da doğdu. 1993 yılında ODTÜ İşletmeyi bitirdikten sonra, Johnson & Johnson Medical ve Yeni Zelanda Büyükelçiliği gibi farklı kurumlarda çalıştı. 2007 yılında güneş enerjisi ve LED aydınlatma konularında halen çalışmakta olan Ekogüneş’i ve Türkiye’nin ilk online solar ürün satış sitesi olan www.ekogunes.com’u kurdu. Gençer, aynı zamanda Güneş Enerjisi ve Sanayicileri Derneği GENSED’in kurucu üyelerindendir.

You might also like

HABERLER

Elektrikli Formula-1 Piste Çıkmaya Hazırlanıyor

Yarış dünyasının en adrenalinli mücadelesi Formula yarışlarına yeni bir boyut kazandırılıyor! Yarış tutkunlarının vazgeçilmesi Formula için yeni bir sınıf daha hazırlanıyor. Çılgınca adrenalinin ve yüksek motor seslerinin hakim olduğu Formula

HABERLER

SOLAR ŞİRKETLER ORTAK BİR DUYURU YAYINLADI

Değerli takipçilerimiz, Yayınlanan bir mevzuat yüzünden şu anda birçok güneş enerjisi yatırımcısı ve EPC firmasının gümrükten güneş panellerini çekmekte zorlandıkları ve Türk solar sektöründe ciddi bir kriz yaşanmaya başladığı haberlerini

Elektrik Üretimi

Avrupa’da Rüzgar Enerjisinde Artış

Rüzgar enerjisinden elde edilen elektrik Avrupa birleşik enerji şebekesinin yüzde 8’ine ulaştı. Rüzgar enerjisi gelecek için önemli enerji kaynaklarından biri olmaya aday. enerjigunlugu.net’in haberine göre, Avrupa Komisyonu Ortak Araştırma Merkezi’nin