AKG Gazbeton’a Ödül Getiren Projesi, Enerji Verimliliğinde Yüzde 50 Tasarruf Sağladı

AKG Gazbeton’a Ödül Getiren Projesi, Enerji Verimliliğinde Yüzde 50 Tasarruf Sağladı

AKG Gazbeton, enerji verimliliğini artırmaya yönelik hazırladığı projesi ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’ndan ödüle layık görülürken; hayata geçirdiği projesi ile enerjide 162.000 kcal/h’lık bir tasarruf sağladı.

akggazbetonyonetimkuruluuyesileventakgerman_enerjivetabiikaynaklarbakanitaneryildizİnşaat sektöründe faaliyet gösteren AKG Gazbeton, enerji verimliliğini artırmaya yönelik hazırladığı ‘Kondens tankı ve ısıtma yüzeyi değişikliği ile enerji kazanımı’ projesi ile T.C. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Yenilebilir Enerji Genel Müdürlüğü’nün her yıl düzenlediği Sanayide Enerji Verimliliği Proje Yarışması’nda ödüle layık görüldü.

8 – 11 Ocak 2014 tarihleri arasında düzenlenen 5’inci Ulusal Enerji Verimliliği Fuarı’na katılan AKG Gazbeton, 11 Ocak 2014 tarihinde WOW Convention Center’da düzenlenen törende ödüllendirildi. AKG Gazbeton adına ödülü Yönetim Kurulu Üyesi Levent Akgerman, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’dan aldı.

Enerji verimliği çalışmalarına büyük önem verdiklerini belirten AKG Gazbeton Yönetim Kurulu Üyesi Levent Akgerman Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’ndan aldıkları bu ödülün sektör adına örnek olmasını temenni ettiklerini ifade ederken; ödülün aynı zamanda kendi şirketleri için de önemli bir motivasyon kaynağı olduğunu belirtti. Azalan kaynaklar ve her geçen gün artan çevre kirliliğinin tüm sektörleri harekete geçirmesinin gerekliliğine dikkat çeken Akgerman; enerjiyi verimli kullanmayı da herkesin kendi alanlarında zorunla hale getirmelerinin önemine vurgu yaptı. Akgerman ayrıca; Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın düzenlediği bu ve benzeri yarışmaların, enerji verimliği konusunda kurumları teşvik ettiğini ve enerji verimliliği konusundaki 2023 yılı planlarındaki yüzde 20’lik iyileşme hedefi için de herkesin elini taşın altına koyması gerektiğini sözlerine ekledi.

AKG Gazbeton, ürünleriyle inşaat sektörüne sağladığı uygulama kolaylığı, zaman-maliyet avantajının yanı sıra; çevreci yaklaşımıyla da dikkat çekiyor. Geliştirdiği ürünleriyle sektöre katmadeğer yaratan şirket, AR-Ge çalışmalarıyla da ürünlerinin en iyi koşulları sağlamasına ve verimliliği artırmasına da büyük önem veriyor.

Tek ve çok katlı konutlarda, sosyal ve turistik tesislerde, ticaret ve sanayi yapılarında sağladığı ekonomi, kalite, konfor ve hız nedeniyle güvenle tercih edilen bir yapı malzemesi olan Gazbeton; gerçekleştirdiği bu proje ile pek çok tasarrufu da beraberinde getirdi. ‘Kondens tankı ve ısıtma yüzeyi değişikliği ile enerji kazanımı’ adı verilen proje kapsamında, gazbeton üretiminde kullanılan su, enerji ve ısıtma sistemlerindeki uygulamalarla yüzde 50’lik bir tasarruf elde edildi.

Üretim aşamasında ısıtılan su 25 tondan 12,75 tona düşerken, ısıtma yüzde 15 metrekareden 7,5 metrekareye; kullanılan enerji de 324.000 kcal/h’dan 162.000 kcal/h’a düşürülerek, 162.000 kcal/h’lık bir kazanç sağlandı. AKG Gazbeton’un hayata geçirdiği proje; kendi sektörlerinin yanı sıra tüm kazan ve su ısıtma yapan işletmelerde de kullanılabilecek.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, fuar alanında bulunan AKG Gazbeton standına da uğrayarak ürünler hakkında detaylı bilgi aldı.

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

HABERLER

“Enerji Tasarrufunun En Ciddi Yolu LED”

Vestel Şirketler Grubu İcra Kurulu Başkanı Turan Erdoğan, LED aydınlatmanın klasik aydınlatmaya göre yüzde 80, tasarruflu florasan lambalara göre de yüzde 50 tasarruf sağladığını söyledi. İstanbul Light Fuarı kapsamında düzenlenen

HABERLER

Yingli – Form Ortaklığı Antalya ve Dalaman Havalimanlarını Güneşlendirdi

Form Solar, İpekyüz Elektrik – Çetin İpekyüz ve Yingli Solar Türkiye,  firmaları işbirliği ile tamamlanan projede Dalaman Havalimanı ve Antalya Havalimanı’na kurulu gücü toplam 500 kWp olan zemine monte güneş enerjisi

Elektrikli araçlar 0 Comments

Apple’ın Elektrikli Aracı 2021’e Doğru Geliyor

Apple’ın yeni geliştirdiği elektrikli arabanın Tesla Model S’e rakip olması beklenirken, yeni aracın fiyatının 75.000 dolar civarında olacağı ve 2021’e doğru sunulacağı duyuruldu. Elektrikli araç piyasası hareketlenirken, Apple’ın yeni aracı