Akçansa’ya “Düşük Karbon Kahramanı” Ödülü

Akçansa’ya “Düşük Karbon Kahramanı” Ödülü

Sürdürülebilir Üretim ve Tüketim Derneği tarafından düzenlenen III. İstanbul Karbon Zirvesi kapsamında, Akçansa’nın Mikroalg projesi de “Düşük Karbon Kahramanı” Ödülü sahibi oldu.

Sürdürülebilirlik, Birleşmiş Milletler Çevre ve Kalkınma Komisyonu’nun 1987 yılı tanımına göre: “İnsanlık, gelecek kuşakların gereksinimlerine cevap verme yeteneğini tehlikeye atmadan, günlük ihtiyaçlarını temin ederek, kalkınmayı sürdürülebilir kılma yeteneğine sahiptir” olarak adlandırılıyor.

Günümüzde de geçerli olan bu tanıma göre, dünyada var olan kaynakların yalnızca günümüz kuşakları değil, gelecek kuşakları için de varlığının devam etmesini sağlayacak politikalar ve stratejiler üretmek sürdürülebilirlik anlayışının en temel özelliğini oluşturuyor.

Bu doğrultuda, iklim değişikliğiyle mücadele, karbon salımının azaltılması, çevreye en az zarar vererek üretimin gerçekleşmesi gibi yaşamsal unsurlar sürdürülebilir politikaların da dayanağını oluşturuyor.

Önümüzdeki dönem sürdürülebilir politikaları ve stratejileri belirlemiş, doğaya ve insanlığa en az zarar veren ülkeler ve kurumlar yalnızca itibar değil rekabet kriterlerinde de ön sıralarda yer alacak.

Dünyada sürdürülebilirlik stratejileri geliştiren şirketlerin sayısında önemli bir artış görülüyor. Dünyaca ünlü markaların bu konuda örnek çalışmalar yaptıkları ve sonuçlarını kamuoyuyla paylaştıklarına tanık olunuyor. Türkiye’de de son yıllarda bu konuda faaliyet gösteren şirketlerin sayısında artış görülüyor.

Bu çerçevede Sürdürülebilir Üretim ve Tüketim Derneği tarafından düzenlenen III. İstanbul Karbon Zirvesi kapsamında Düşük Karbon Kahramanları Ödülleri sahiplerini buldu. Akçansa’nın Mikroalg projesi de “Düşük Karbon Kahramanı” Ödülü sahibi oldu. Ödülü, Akçansa Genel Müdür Yardımcısı Ali Kipri, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Mustafa Öztürk’ün elinden aldı.

TÜBİTAK tarafından desteklenen ve Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Deniz Bilimleri ve Teknoloji Fakültesi danışmanlığında ilerleyen Mikroalg Projesi’nde, fotosentez yapabilen mikroalgler karbon tutucu olarak görev yapıyor. Baca gazından salınan karbondioksit gazı, atmosfere salınmadan önce mikroalgler tarafından tutularak çevreye yayılması engelleniyor.

Yılda minimum 500 bin ton karbon emisyonu önlenecek!

Akçansa Çanakkale Fabrikası’nda özel tesislerde yerleştirilen mikroalglerle, yıllık 500 bin ton karbon emisyonu önleyecek. Fotosentez yapan mikroalgler sayesinde ise yıllık ortalama 365 bin ton oksijen üretilecek.

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER

Kızılırmak Nehri Kuruma Noktasına Geldi

Türkiye’nin en uzun nehri olan Kızılırmak kuraklık ve enerji üretimi için su çekilmesi nedeniyle kuruma noktasına gelince Yamula barajı adeta ikiye bölündü. Kayseri’den geçen Kızılırmak Nehri üzerine kurulu Yamula Barajı,

Enerji Verimliliği

Esenboğa Havalimanı’na Gümüş Ödülü

TAV Havalimanları tarafından işletilen Ankara Esenboğa Havalimanı “inşa edilmiş çevre” kategorisinde gümüş ödülün sahibi oldu. TAV Esenboğa, enerji verimliliği başta olmak üzere geliştirdiği çevre dostu uygulamalarla uluslararası The Green Organisation

Güneş EnerjisiB 0 Comments

Enerji Piyasalarında Son Düzenlemeler Çerçevesinde Üretici ve Tüketici Sorunları Düzenleniyor

Enerji Piyasalarında Son Düzenlemeler Çerçevesinde Üretici ve Tüketici Sorunları isimli konferans dizisi 13 Nisan, 20 Nisan, 27 Nisan ve 4 Mayıs tarihleri arasında yapılacak. Konferanslar İstanbul Çağlayan Adliyesi Seminer Salonu’nda

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply