Ahi Köyü Göleti’ne Su Basma Projesi Gerçekleştirildi

Ahi Köyü Göleti’ne Su Basma Projesi Gerçekleştirildi

Ahi Köyü Göleti’ne “Güneş Enerjili Dalgıç Pompa ile gölete su basma” projesi hayata geçirildi.

Yaklaşık 3 bin dekarlık alanın sulanması amacıyla Kazan’ın Ahi Mahallesi’ne sulama göleti yaptırıldı. Buna karşın, göleti besleyen su havzalarının kuruması üzerine planlanan su birikmediği için yatırımdan yararlanılamadı.

Bu durum üzerine yatırımın yeniden canlandırılması için yeni bir proje devreye alındı.
Bu kapsamda, Kazan İlçe Tarım Müdürlüğü’nce hazırlanan “Güneş Enerjili Dalgıç Pompa ile gölete su basma” projesi hayata geçirildi. Ahi Köyü Göleti’ne uygulanan projeye Ankara Kalkınma Ajansı, Kazan Belediyesi ve Büyükşehir Belediyesi Kırsal Kalkınma Daire Başkanlığı tarafından da destek verildi. Sondaj vurulan noktaya kurulan güneş panelleriyle güneş enerjisinden elektik üretilerek 2 kilometre mesafede 100 metre kot farkıyla sulama göletine su basılmaya başlandı.

Akaylar İnşaat’ın müteahhitliğini gerçekleştirdiği projede uygulama Ekosolar tarafından yapıldı. Proje 300.000TL’ya mal oldu.

Lorentz PS 40K2 C-SJ 42-19 solar pompalarının en büyük modeliyle yapılan Türkiye’deki 3. uygulama olduğu belirtilen projede, 192 adet Axitec 260 WP’lık panel kullanıldı. Yaklaşık 50 kilowattlık kurulu güç elde edildi. Projede kullanılan solar pompaları değişken devirli olmalarından dolayı, güneşin az geldiği zamanlarda da çalışabiliyor.

Projede toplam terfi yüksekliği 180 metre olarak belirlenirken, panel ve pompa konfigürasyonundan sağlanan günlük debi günlük 300 m3 olarak saptandı.

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

ENERJİ YÖNETİMİ

SMA 24 MW’lık Enerji Depolama Projesine Ürün Tedarik Edecek

SMA Solar Technology , Güney Koreli dağıtım şirketi KEPCO’nun 24 MWlık bir solar depolama sisteminin inverterlerini temin edecek.  SMA Kasım ayında tamamlanacak olan projedeki tek yabancı tedarikçi olacak. Bu proje

HABERLER

Piller de İnsan Hücreleri Gibi Şekerle Çalışabilir mi?

İnsanlara enerji veren temel madde şeker ise, neden piller için de aynısı geçerli olmasın? Virginia Tech’te yer alan araştırmacılar, yakıt hücresi denilebilecek bir teknoloji üzerinde çalışıyorlar ancak bu hücreler, hidrojen

HABERLER

Florida’nın Temiz Enerjili Çılgın Projesi

ABD’de 365 gün boyunca 50 bin kişiyle dünyayı dolaşacak yüzen şehir inşa edilecek. Dalga ve güneş enerjisi kullanan gemide havaalanı da olacak. ABD ’nin Florida eyaletinde bulunan bir gemi yapım

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply