Ahi Köyü Göleti’ne Su Basma Projesi Gerçekleştirildi

Ahi Köyü Göleti’ne Su Basma Projesi Gerçekleştirildi

Ahi Köyü Göleti’ne “Güneş Enerjili Dalgıç Pompa ile gölete su basma” projesi hayata geçirildi.

Yaklaşık 3 bin dekarlık alanın sulanması amacıyla Kazan’ın Ahi Mahallesi’ne sulama göleti yaptırıldı. Buna karşın, göleti besleyen su havzalarının kuruması üzerine planlanan su birikmediği için yatırımdan yararlanılamadı.

Bu durum üzerine yatırımın yeniden canlandırılması için yeni bir proje devreye alındı.
Bu kapsamda, Kazan İlçe Tarım Müdürlüğü’nce hazırlanan “Güneş Enerjili Dalgıç Pompa ile gölete su basma” projesi hayata geçirildi. Ahi Köyü Göleti’ne uygulanan projeye Ankara Kalkınma Ajansı, Kazan Belediyesi ve Büyükşehir Belediyesi Kırsal Kalkınma Daire Başkanlığı tarafından da destek verildi. Sondaj vurulan noktaya kurulan güneş panelleriyle güneş enerjisinden elektik üretilerek 2 kilometre mesafede 100 metre kot farkıyla sulama göletine su basılmaya başlandı.

Akaylar İnşaat’ın müteahhitliğini gerçekleştirdiği projede uygulama Ekosolar tarafından yapıldı. Proje 300.000TL’ya mal oldu.

Lorentz PS 40K2 C-SJ 42-19 solar pompalarının en büyük modeliyle yapılan Türkiye’deki 3. uygulama olduğu belirtilen projede, 192 adet Axitec 260 WP’lık panel kullanıldı. Yaklaşık 50 kilowattlık kurulu güç elde edildi. Projede kullanılan solar pompaları değişken devirli olmalarından dolayı, güneşin az geldiği zamanlarda da çalışabiliyor.

Projede toplam terfi yüksekliği 180 metre olarak belirlenirken, panel ve pompa konfigürasyonundan sağlanan günlük debi günlük 300 m3 olarak saptandı.

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER

Lisanssız Elektrik Üretimi Başvuruları 2355’e Ulaştı

 Lisanssız Elektrik Üretimi Derneği’nden (Lİ-Der) alınan bilgilere göre, lisanssız elektrik üretimi başvuruları 2355’e ulaştı. Olumlu olarak değerlendirilen başvuru sayısı 1170 olurken, 735 başvuruda değerlendirme aşamasında. Lisanssız Elektrik Üretimi Derneği’nden (Lİ-Der)

HABERLER

“Türkiye’nin Rüzgar Verimliliği Rakamları ve Potansiyeli Cezp Edici”

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız: “Yurt dışından yatırım yapmak isteyen ve Türkiye’yi bir merkez olarak görüp bunu Orta Doğu ve Afrika’ya taşımak isteyen yatırımcılar bulunuyor. Türkiye’nin rüzgar verimliliği

HABERLER

Adıyaman’a Güneş Enerjisi Santrali

Santral ile çiftçilerin sulamada kullanılacak enerji maliyetlerinin düşürülmesi hedefleniyor. www.tellal.com.tr’nin haberine göre, Türkiye’nin hemen her bölgesinde çeşitli amaçlarla güneş enerjisi santrali kuruluyor. Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğünce, çiftçilerin sulama

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply