Ahi Köyü Göleti’ne Su Basma Projesi Gerçekleştirildi

Ahi Köyü Göleti’ne Su Basma Projesi Gerçekleştirildi

Ahi Köyü Göleti’ne “Güneş Enerjili Dalgıç Pompa ile gölete su basma” projesi hayata geçirildi.

Yaklaşık 3 bin dekarlık alanın sulanması amacıyla Kazan’ın Ahi Mahallesi’ne sulama göleti yaptırıldı. Buna karşın, göleti besleyen su havzalarının kuruması üzerine planlanan su birikmediği için yatırımdan yararlanılamadı.

Bu durum üzerine yatırımın yeniden canlandırılması için yeni bir proje devreye alındı.
Bu kapsamda, Kazan İlçe Tarım Müdürlüğü’nce hazırlanan “Güneş Enerjili Dalgıç Pompa ile gölete su basma” projesi hayata geçirildi. Ahi Köyü Göleti’ne uygulanan projeye Ankara Kalkınma Ajansı, Kazan Belediyesi ve Büyükşehir Belediyesi Kırsal Kalkınma Daire Başkanlığı tarafından da destek verildi. Sondaj vurulan noktaya kurulan güneş panelleriyle güneş enerjisinden elektik üretilerek 2 kilometre mesafede 100 metre kot farkıyla sulama göletine su basılmaya başlandı.

Akaylar İnşaat’ın müteahhitliğini gerçekleştirdiği projede uygulama Ekosolar tarafından yapıldı. Proje 300.000TL’ya mal oldu.

Lorentz PS 40K2 C-SJ 42-19 solar pompalarının en büyük modeliyle yapılan Türkiye’deki 3. uygulama olduğu belirtilen projede, 192 adet Axitec 260 WP’lık panel kullanıldı. Yaklaşık 50 kilowattlık kurulu güç elde edildi. Projede kullanılan solar pompaları değişken devirli olmalarından dolayı, güneşin az geldiği zamanlarda da çalışabiliyor.

Projede toplam terfi yüksekliği 180 metre olarak belirlenirken, panel ve pompa konfigürasyonundan sağlanan günlük debi günlük 300 m3 olarak saptandı.

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

ENERJİ YÖNETİMİ 0 Comments

2 Bin Konuta Jeotermal Enerji İle Isıtma

Sorgun Belediyesi tarafından 2006 yılında yaptırılan tam otomasyonlu jeotermal enerji sistemi ile 2 bin konut diğer yakıtlara göre daha ucuza ısınıyor. Jeotermal enerjiden ısınma ihtiyacının karşılanması yönünde, Sorgun Belediyesi örnek

Projeler

“Türkiye’de Rüzgar” Yarışması Sonuçlandı

TÜREB’in, bu yıl dördüncüsünü düzenlediği “Türkiye’de Rüzgar” konulu fotoğraf ve resim yarışmasının sonuçları belli oldu. Rüzgar enerjisinin öneminin başta çocuklar ve gençler olmak üzere toplumun tüm katmanlarına yayılması için çalışmalar yapılıyor.

HABERLER

TSKB, GRI A+ Seviyesinde Sürdürülebilirlik Raporlaması Yapan İlk Türk Finans Kuruluşu Oldu

Sürdürülebilirlik kavramını tüm bankacılık süreçlerine başarılı bir şekilde entegre eden TSKB, finans sektöründeki ilk GRI A+ onaylı sürdürülebilirlik raporunu yayımladı. TSKB’nin 2011-2012 döneminde, ekonomi, çevre ve yönetim alanlarındaki sürdürülebilirlik performansını

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply