Ağrı’da 500 Kişilik Biyogaz Sektörü İstihdamı

Ağrı’da 500 Kişilik Biyogaz Sektörü İstihdamı

Ağrı Belediyesi ve Naturakraft Enerji Şirketi Tarafından Yapımına Başlanan Biyogaz tesislerinde 500 kişi istihdam edilecek.

ae_biyogaz_agri_istihdamBelediye Başkanı Arslan, “Tesis sayesinde hem iş istihdamı sağlanacak hem de çevre kirliliği azalmış olacak” dedi.

Ağrı’nın Fatih Mahallesi’nde kurulacak biyogaz tesisiyle ilgili bilgilendirme toplantısı yapıldı. Naturakraft Enerji Şirketi adına konuşan Emin Kahraman, “Şu biricik dünyamızı, ilk yok oluştan sonra, Hz. Nuhtan devraldığımızdan daha iyi şekilde gelecek nesillere devretmekle mükellefiz. Bunu yaparken, biricik tabiatımıza zarar vermek zorunda değiliz. Bilakis onu korumak, güçlendirmek, ikinci bir yok oluşun eşiğine getirmekten kurtarmak zorundayız” dedi.

Hazreti Nuh’un insanlığı bir felaketten kurtarıp bir sonraki nesillere bıraktığı Ağrı dağının gölgesinde tesisi kurduklarını anlatan Kahraman, “Bu bir hem çevre hem de enerji projesidir. Biz organik atıkları burada kapalı bir ortamda fermantasyonunu veya sindirimini hızlandıran, bir isleme tabi tutuyoruz. Bu işlem esnasında bir bir gaz oluşuyor. Metan gazı. Bu gazı kojenerasyon motorlarıyla elektriğe çevirip, elektrik hattına aktarıyoruz. Ülkemizin enerji ihtiyacına bir nebze faydamız oldu. Akabinde oluşan ham madde ile, organik bir gübre fabrikasının ilk adımini atıyoruz. Biyogaz tesisinden cıkan hammadeyi en yeni teknolojilerle zenginleştirip çok kıymetli, mübarek topraklarımıza yüzyıllarca can ve kuvvet verecek organik gübre üreteceğiz” diye konuştu.

Biyogaz tesisinden çıkan termal ısıyla da hemen yanına kuracakları seraları besleyeceklerini ifade eden Kahraman, Ağrı’ya bir de yem fabrikası yapmayı planladıklarını söyledi.

Yapacakları entegre tesislerde yaklaşık 500 civarında bir istihdam oluşacağını ifade eden Kahraman, bölge ekonomisine de katkı sağlayacaklarını bildirdi.

Fatih Mahallesi’ne kurulacak biyogaz tesisinin yatırım yapılmaz denen bölgede büyük bir psikolojik baskıyı da kaldıracağını belirten Belediye Başkanı Hasan Arslan, “Organik atık ve artıkların toplanıp bunu geri dönüşüm döngüsüyle halka kazandırma noktasıyla çok önemli bir boyuttadır. Üretilecek olanlar biz tufanda sebze ve meyveyi Adana’dan, Mersin’den getiriyoruz ve burada aldığımız fiyatın iki katını da kirasına veriyoruz. Enerji tüketimi noktasında en önemli kalemi enerjidir.Yani milli ekonomiye de burası ciddi bir katma değer sağlayacaktır.Ağrı’mızın Ağrıları gittikçe diniyor, son bir haftadır açılışlar serisine hızlı bir şekilde başladık. Bu seri açılışlar inşallah yıl sonuna kadar devam edecek ve halkımızın sıkıntıları da bitecektir” dedi.

Ağrı’ya yatırım yapan firma yöneticilerine de teşekkür eden Arslan, tesis için belediyenin tek kuruş parasını harcamadıklarını bildirdi. Arslan, “Ağrı’da 500 tane gencimize iş imkânı oluşturacaktır. Fatih mahallesinde en az 100 tane gencimiz burada çalışıp akşam evine ekmeğini götürecektir. Bunun ikinci boyutu psikolojik bir sıkıntıyı da gideriyor, bu bölgede yatırım yapılamaz diyen mantığında bir cevabı Avusturya’dan, Almanya’dan insanlar Ağrı’ya gelip yatırım yapa biliyor iseler o zaman demek ki burada da oluyor” diye konuştu.

Biyogaz tesislerinde tanıtım toplantısından yöneticiler Belediye Başkanı Hasan Arslan’ı makamında ziyaret etti. Başkan Arslan Kraft Enerji A.Ş adına Türgan Piffe, Markus Wurster ve Emin Kahraman’a teşekkür plaketi verdi.

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

HABERLER

Kızılırmak Nehri Kuruma Noktasına Geldi

Türkiye’nin en uzun nehri olan Kızılırmak kuraklık ve enerji üretimi için su çekilmesi nedeniyle kuruma noktasına gelince Yamula barajı adeta ikiye bölündü. Kayseri’den geçen Kızılırmak Nehri üzerine kurulu Yamula Barajı,

Rüzgar enerjisi 0 Comments

Avrupa Rüzgar Enerjisi Birliğinin İsmi “WindEurope” oldu

Otuz dört yıl önce kurulan Avrupa Rüzgar Enerjisi Birliği’nin ismi değişti, “WindEurope” oldu. Otuz dört yıl önce kurulan Avrupa Rüzgar Enerjisi Birliği’nin ismi değişti, “WindEurope” oldu. Geçtiğimiz gün Brüksel’de düzenlenen

Genel

Madrid Royal Philips’le Aydınlanıyor

Madrid şehir yönetimi, ‘Akıllı Şehir’ uygulaması kapsamında tüm şehrin aydınlatılmasında Royal Philips’i tercih etti. Akıllı şehirlerin önemli parametrelerinden biri enerji verimliliğinin sağlanması. Özellikle büyük kentler için hayati derecedeki işlevlerden biri