Afyon’un Çamaşırları Jeotermal İle Kurutulacak

Afyon’un Çamaşırları Jeotermal İle Kurutulacak

Afyon Jeotermal AŞ(AFJET) A.Ş jeotermal enerjiyle çalışacak çamaşır yıkama ve kurutma fabrikası için çalışmalara başladı.

afjet_jeotermal_enerjiyle_calisan_camasirhane_kuracak_h13058Bu kapsamda bir firmanın ürettiği ve jeotermal enerjiyle çalışan çamaşır makinesi Gecek havzasında bulunan ısı merkezinde kurularak denenmeye başladı. Jeotermal enerjiden faydalanarak kurulacak olan fabrikada 50 ile 60 kişinin istihdam edilmesi planlanıyor. AFJET Genel Müdürü Yusuf Ulutürk, çamaşır makinesinin Gecek havzasında bulunan ısı merkezine kurulduğunu ve burada test işlemlerinin başladığını söyledi.

OTELLERİN ÇAMAŞIRLARI YIKANACAK

Afyonkarahisar’da beş yıldızlı otel sayısının her geçen gün arttığını belirten Ulutürk, kentin yatak kapasitesi bakımından Türkiye’de 6’ncı sırada yer aldığını belirtti. Yaptıkları araştırmada kentte bulunan otellerin çamaşırlarını yıkatmak için büyük bir merkez bulunmadığını ve yıkatılan çamaşırın yaklaşık kilogramının bir Euro’ya malolduğunu öğrendiklerini ifade eden Ulutürk, bu konuda çalışma başlattıklarını belirtti. Türkiye’den bir firmanın bu konuda çalışma yaptığını ifade eden Ulutürk, Gecek havzasındaki termal tesislerde sistemin denenmeye başladığını anlattı. Bunun dışında Almanya’da bir firmayla görüşmelere başladıklarını ifade eden Ulutürk, önümüzde aylarda sistemi incelemek için bu ülkeye gideceklerini anlattı. Oradaki sistemin incelenmesinin ardından Alman firmasını Afyonkarahisar’a davet edeceklerini belirten Ulutürk, “Bizim buradaki sistemiz hazır. Termal sularımızın ısısı da oldukça yüksektir. Bu ısıdan faydalanarak sistemdeki suyun ısıtılarak çamaşırların yıkanması yine yıkanan çamaşırların buhar sistemiyle kurutulması hedefleniyor. Enerji maliyetlerinin de önemli ölçüde düşecektir.” dedi.

Yusuf Ulutürk, şehir merkezinde 12 bin aboneyi ve otellerin büyük bölümünü ısıttıklarını belirterek, çamaşır yıkama merkezinin hayata geçirilmesi halinde otellerin çamaşırlarını üçte bir fiyatına daha ucuza yıkatma imkanına kavuşacaklarını dile getirdi.

Kaynak: Cihan

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

Elektrik Üretimi

Aydın’da Güneş Enerjisiyle Soğutma

Aydın’da bölgede güneş enerjisi ile soğutulacak ilk soğuk hava deposu kurulacak. Güneş enerjisinin kullanımı, iklimlendirme alanında önemli katkılarda bulunuyor. www.milliyet.com.tr’nin haberine göre, Aydın Ticaret borsası hazırladığı ilginç bir proje ile

Elektrikli araçlar 0 Comments

Lojistik Sektörünün Geleceği: Elektrikli ve Otonom Kamyonetler Yolda

Über’in sürücüsüz araç teknolojilerine yoğunlaşmak için satın aldığı Otto, Kasım ayı başında ilk insansız teslimatını 50 bin şişe Budweiser’ı 200 kilometre ötedeki teslimat noktasına götürerek gerçekleştirmişti. Bunun ardından yeni bir gelişme

HABERLER

Tepebaşı’na Akıllı Şehir Projesi

Tepebaşı Belediyesi, AB destekli Akıllı Şehir Projesi ile ilçede ısı pompası sistemleri ve 150 kilovatlık güneş enerjisi santrali kuracak. 6,2 kilometrelik bisiklet yolunda 50’si elektrikli, 150 bisiklet halkın hizmetine sunulacak.