Afyonkarahisar’da Biyogaz Tesisi

Afyonkarahisar’da Biyogaz Tesisi

Afyonkarahisar ’da gerçekleştirilecek proje ile tavuk gübresinden elektrik enerjisi üretilecek ve yüksek kaliteli gübre kazanılacak.

5b59a0b41eTürkiye’de biyogaz tesisi kurulumu artış gösterirken,özellikle tavuk gübresinden elektrik enerjisi üretimi yaygınlaşıyor. Sayısal olarak, Avrupa ortalamasının çok altında biyogaz tesisine sahip Türkiye’de biyogazın yenilenebilir enerji kategorisi içerisinde yer alması için biyogaz tesisleri yatırımlarının yoğunlaşması gerekiyor. Bu doğrultuda bir adım da Afyon’da atılıyor. www.afyonanahaber.com.tr’de yayınlanan bir habere göre, Afyon’da gerçekleştirilecek proje ile tavuk gübresinden elektrik enerjisi üretilecek ve yüksek kaliteli gübre kazanılacak. Yapılan biyogaz tesisinde 400 ton gübreden 4 megawatt/saat elektrik üretilirken, günlük 20 ton organik gübre elde edilmesi hedefleniyor. Yapılan bu üretim sayesinde yurt dışına olan enerji ve doğalgaz bağımlılığımız azaltılmış olacak.

Tesisi incelemeye Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Bekir Yeşilay, Afyon Yumurta Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Genelioğlu ile Maya tavukçuluktan Abdullah Mayatepek, Beyazıt Mahalle Muhtarı Ahmet Özcan, Afyon Belediyesi Çevre Hizmetler Birliği Çevre Mühendisi Ercan Özcan, Çevre Ve Şehircilik İl Müdürlüğünden Çed Şube Müdürü Binnur Karabey ve Zeoloji Yüksek Mühendisi Teoman Kantarcı, Alternatif Power şirketi tarafından Ankara’nın Kazan ilçesine kurulan biogaz’dan elektrik üreten şirketi gezdiler.

Afyonkarahisarlı firma üreticileri geçtiğimiz hafta Ankara ilinde bulunan ve Alternatif Power firmasına ait olan  biyogaz tesisinde incelemelerde bulundular.  Alternatif Power Şirketi Genel Müdürü Muhammed Cevat Evliyaoğlu, tavuk gübresinden elektrik üreten tesis hakkında bilgiler verdi.

“Devlet enerji alım garantisi verdi”

İlimize yapılması planlanan biyogaz tesisi hakkında bilgiler veren Afyon Yumurta Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Genelioğlu, 2012 yılında enerji kanunun çıkmasından sonra Türkiye’de biokütle ile alakalı ciddi gelişmelerin olduğunu söyledi. Genelioğlu, “2012 senesinden önce biokütleden elde edilen enerjinin devlet tarafından alım garantisi bulunmadığı için, bahse konu tesislerin çok yüksek maliyetleri olmasından dolayı bu konu hakkında fazla yatırım yapılmamaktaydı. Devletimiz bu konuda yenilebilir enerji kaynaklarını teşvik etme adına biyokütleden elde edilen enerjiye karşı alım garantisi verdi. Yenilebilir enerji kaynaklarıyla alakalı kanunun çıkmasıyla birlikte atıklardan enerji elde etme süreci hızlandı” dedi.

 

 

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

Mevzuat

50 kWa kadar Güneş Enerjisine Dayalı Elektrik Üretim Tesislerinin Tip Şartnamesi Yayınlandı

Bugün TEDAŞ’ın web sitesinde yayınlanarak yürürlüğe giren yönetmelik, “50 kWa kadar Güneş Enerjisine Dayalı Elektrik Üretim Tesislerinin Tip Şartnamesi” hükümleri ve uygulama için takip edilecek “yol haritası”, “Güneş Enerjisine Dayalı

HABERLER

Fizibıl Değil

– Kömür mü istiyorsunuz? Madenlerimiz var. – Petrol ve gaz mı istiyorsunuz? Kuyularımız var. – Nükleer enerji mi istiyorsunuz? Uranyumumuz var. – Güneş enerjisi mi istiyorsunuz? Şeyimiz var… aaa..mmm –

HABERLER

Fransa’da Hibrit ve Elektrikli Araç Sayısı 200 Bin’e Ulaştı

Ankara’da hibrit ve elektrikle çalışan araçlar, toplam hafif motorlu vasıtaların yüzde 0,5’ini oluşturuyor. Son bir yıl içinde hibrit araç sayısı bir önceki yıla oranla yüzde 60, elektrikli araç sayısı ise