Afyon’da Jeotermalle 173 Milyon’luk Tasarruf

Afyon’da Jeotermalle 173 Milyon’luk Tasarruf

Türkiye’nin en büyük termal ısıtma sistemi olan Afyon Jeotermal Turizm AŞ (AFJET), yılda 288 bin 460 ton kömüre eşdeğer olarak 15 bin konut ve otelleri jeotermal enerjiyle ısıtıyor. Bunun 173 milyon liralık tasarrufun yanı sıra 87 bin taşıtın egzoz gazında da azalma anlamına geldiği belirtildi.

afyon-jeotermal-enerji-rezervi-640x480AFJET Genel Müdürü Yusuf Ulutürk, tesis olarak Türkiye’nin en büyük termal ısıtma tesisi durumunda olduklarının 2013’de yaklaşık 60 milyon lira yatırım yaparak toplam 150 MegaWatt güce ulaştıklarını söyledi. Ulutürk, bu gücün hava kirliliğinin yoğun olduğu il için çok önemli olduğunu kaydetti. Ulutürk, “Çünkü jeotermal ısıtma sayesinde 146 bin ton/yıl CO2 (Karbondioksit) emisyonunda ve 87 bin adet motorlu taşıtın eksoz gazında azalma demektir. Afyon şartlarında bir metrekarelik alanı ısıtmak için 60 kilokalori harcıyoruz. Şu an konut, otel ve sera ısıtmaları için toplam 2 milyon metrekarelik alan söz konusudur. Yani biz 120 milyon kilokalorilik bir güç kullanıyoruz. Bir ton kömürün ortalama 5 milyon 200 kilokalori gücü var. Buradan yola çıkarak bizim ısıttığımız 2 milyon metrekarelik alan için yılda 288 bin 460 tonluk kömür gerekiyor. Bunun karşılığı da ortalama tonu 650 liradan 173 milyon lirayı buluyor.” dedi.

YENİ PROJELER VAR

Ulutürk, ilde bulunan dört adet büyük jeotermal sahanın hızla büyüyüp geliştiğini söyledi. Bu sahalardan en büyüğü olan Ömer-Gecek havzasında konut ısıtması, termal otel yatırımları, teknolojik sera yatırımları, enerji ve çamaşır kurutma gibi farklı yatırımları ile artarak devam ettiğini belirtti. Ulutürk, “Afyonkarahisar’da jeotermal kaynağın tek elden yönetilip geliştirilmesine büyük önem veriyoruz. Bu amaçla AFJET 2010 yılında yeni bir yapılanmaya girildi. Bunun sonucunda gidiş dönüş 32 kilometrelik olan isale hattı yenilendi ve toplam ısıtılacak konut sayısını 15 bine çıkardık.” diye konuştu.

Ulutürk, enerji kaynakları açısından dışarıya bağımlı olan Türkiye’de konut ısıtmacılığının büyük önem taşıdığını ifade ederek, Afyonkarahisar’da yaklaşık bir milyon 550 bin metrekarelik kapalı alanın ısıtıldığını anlattı. AFJET’in konut ısıtmasının yanında otellere de sıcak su sağlayacak termal turizm hattı projesini hayata geçirdiklerini belirten Ulutürk, 10 bin yatak kapasitesine sahip otellerin ısıtma ve kullanım sularını temin edebileceklerini dile getirdi.

Yusuf Ulutürk, son yıllarda ilde hızla artan jeotermal su ile ısıtılan teknolojik sera yatırımlarının önünü açmak için 250 dönüm sera ısıtılması projesine destek verdiklerini ifade ederek, şunları söyledi: “Bunun dışında şirketimiz mevcut kapasitesinin bir bölümünü elektrik üretmek için proje hazırlığındadır. Düşünülen kapasite ilk etapta bürüt 2,8 MW/h olacaktır. Ayrıca, otellere yönelik çamaşır yıkama ve kurutma tesis projemiz vardır. En büyük enerji gideri ısıtma ve kurutma makineleri için harcanan elektrik enerjisidir. Bu noktadan yola çıkılarak jeotermal enerji kullanımına göre dizayn edilecek bir çamaşırhanenin hem ilimiz hem bölgemiz hemde benzer uygulamalar için örnek teşkil edeceği düşünülerek çalışmalara başlanmıştır.”

Kaynak: Haber 01

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

HABERLER

İngiltere’de Saman Evler Dönemi

İngiltere’nin ilk saman evleri bu ay satışa çıkıyor. Ekolojik yaşam döngüsünü önemseyen yeni buluşları izlemek artık heyecan vermeye başladı. Doğal yaşama dayanan, ve doğanın dengesini bozmayan yapılaşma örneklerine daha sık

HABERLER 0 Comments

Danfoss’tan Yüzde 50 Oranında Karbon Azaltımı Hedefi

Danfoss, Aralık ayında Paris’te yapılacak 21. İklim Zirvesi (COP21) öncesinde küresel ısınmanın durdurulmasına destek olmak amacıyla yeni ve iddialı hedeflerini açıkladı. Danfoss, 2030 yılına kadar kullandığı enerji ve havaya saldığı

Güneş EnerjisiB 0 Comments

Konya Rumi Güneş Enerjisi Santralinden Temmuz Ayında 500 Bin kWh Elektrik Üretimi

EOS Enerji Grubuna bağlı santrallerden biri olan Konya Rumi Güneş Enerjisi Santrali, geçtiğimiz Temmuz ayında 500 bin kWh elektrik üreterek ülke genelinde Temmuz ayında Güneş enerjisinden en çok elektrik üreten