Afyon Dünya Markası Olma Yolunda

Afyon Dünya Markası Olma Yolunda

Yolların buluşma noktası Afyon son dönemde turizm ve sanayi yatırımlarının da merkezi oldu. Şehri ayakta tutan sektörlere her geçen yenileri eklenirken şehir termal turizmde dünya markası olma yolunda.

Türkiye’de termal turizmi son yıllarda önemli gelişmeler gösterdi. Afyon termal turizmi açısından önde gelen şehirler arasınd ayer alıyor.

http://www.sabah.com.tr’nin haberine göre, son dönemde adını jeotermal turizmle duyuran yolların buluşma noktası Afyon nam-ı diğer Afyonkarahisar, sektörel çeşitlikle rakip illerden ayrışıyor. Turizmin yanına güçlü sanayi yatırımları ile gıda ve mermeri de ekleyen Afyon, bu sektörlerde adını dünyaya duyurmuş durumda. Şehir, jeotermal enerji yatırımlarıyla ve bu alanda dünyada örnek gösterilen buluşlarla dikkat çekiyor. Özellikle jeotermal ve güneş enerjisi alanında uzmanlaşan Afyon’da inovatif projelerin bütçesi 1 milyar doları buluyor.

Enerjide Güçlü

Ayrıca Türkiye’nin en büyük termal ısıtma sistemine sahip olan şehirde 15 bin konut jeotermal enerji kaynaklarıyla ısınıyor. Yılda 300 bin ton kömüre eşdeğer olan bu sistem sayesinde yıllık tasarruf ise 210 milyon dolar hesaplanıyor. Elde edilen tasarruf yine aynı alandaki yenilikçi projelere ayrılıyor. 2014’te alternatif ve yenilenebilir projelere 42 milyon dolar kaynak ayıran şehir patent ve faydalı modelin alınan 15 buluşu da hayata geçirdi. Son yatırımlarla birlikte, Afyon’da yaklaşık 2 milyon metrekarelik kapalı alan yer altından gelen doğal suyla ısıtılmaya başlanmış oldu. Bu kapalı alanlar arasında ev ve otellerin yanı sıra sera ve özel tarım alanları da bulunuyor.

HAberin devamı için tıklayın

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

Kariyer Tüyoları 0 Comments

Bir Başka Etkinlikte Görüşmek Dileğiyle Bizi Takipte Kalın :)

İstanbul Bilgi Üniversitesi Enerji Sistemleri Mühendisliği Bölümümüz ve alternatifenerji.com ortaklığı ile gerçekleşen Enerji Sektöründe Kariyer adlı etkinliğimiz 7 Aralık günü gerçekleşti. Etkinlik içeriğinin geniş kapsamlı olması, toplantının büyük bir kitle

Ulaşım

FIA Formula E’ye Vise Europe Sponsorluğu

Visa Europe, elektrikli yarış araçlarının mücadele ettiği FIA Formula E’nin yarışlarında resmi ödeme hizmetleri sponsoru olarak yer alıyor. Elektrikli araçlar dünya ulaşımında yerini almaya hazırlanırken, elektrikli araç yarışları da dünyada

HABERLER

Yüksek Kalite ‘Norm’al Fiyata

Şimdiye kadar on-grid solar evirici (inverter) piyasasında duyduğumuz klişelerden biri de Victron (Hollanda) ve Fronius (Avusturya) gibi Avrupa menşeeli ürünlerin çok kaliteli ama maliyetli olduğu idi.   Norm Enerji başlattığı kampanya ile