Afyon Dünya Markası Olma Yolunda

Afyon Dünya Markası Olma Yolunda

Yolların buluşma noktası Afyon son dönemde turizm ve sanayi yatırımlarının da merkezi oldu. Şehri ayakta tutan sektörlere her geçen yenileri eklenirken şehir termal turizmde dünya markası olma yolunda.

Türkiye’de termal turizmi son yıllarda önemli gelişmeler gösterdi. Afyon termal turizmi açısından önde gelen şehirler arasınd ayer alıyor.

http://www.sabah.com.tr’nin haberine göre, son dönemde adını jeotermal turizmle duyuran yolların buluşma noktası Afyon nam-ı diğer Afyonkarahisar, sektörel çeşitlikle rakip illerden ayrışıyor. Turizmin yanına güçlü sanayi yatırımları ile gıda ve mermeri de ekleyen Afyon, bu sektörlerde adını dünyaya duyurmuş durumda. Şehir, jeotermal enerji yatırımlarıyla ve bu alanda dünyada örnek gösterilen buluşlarla dikkat çekiyor. Özellikle jeotermal ve güneş enerjisi alanında uzmanlaşan Afyon’da inovatif projelerin bütçesi 1 milyar doları buluyor.

Enerjide Güçlü

Ayrıca Türkiye’nin en büyük termal ısıtma sistemine sahip olan şehirde 15 bin konut jeotermal enerji kaynaklarıyla ısınıyor. Yılda 300 bin ton kömüre eşdeğer olan bu sistem sayesinde yıllık tasarruf ise 210 milyon dolar hesaplanıyor. Elde edilen tasarruf yine aynı alandaki yenilikçi projelere ayrılıyor. 2014’te alternatif ve yenilenebilir projelere 42 milyon dolar kaynak ayıran şehir patent ve faydalı modelin alınan 15 buluşu da hayata geçirdi. Son yatırımlarla birlikte, Afyon’da yaklaşık 2 milyon metrekarelik kapalı alan yer altından gelen doğal suyla ısıtılmaya başlanmış oldu. Bu kapalı alanlar arasında ev ve otellerin yanı sıra sera ve özel tarım alanları da bulunuyor.

HAberin devamı için tıklayın

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER

Fransa Rüzgar Enerjisine Ağırlık Veriyor

Fransa önümüzdeki yıl Haziran ayında kuracağı yüzer rüzgar santrali pilot projesi için 150 milyon Euro’luk yatırım yapacağını açıkladı. Rüzgar enerjisi Avrupa’da giderek artan bir ivme içerisinde. Fransa da rüzgar enerjisinde

HABERLER

Boğaziçi Üniversitesi Türkiye’yi Avrupa’da Temsil Edecek

Boğaziçi Üniversitesi sürdürülebilirlik konusunda Türkiye’yi Avrupa’da temsil edecek. Boğaziçi Üniversitesi Sürdürülebilir Kalkınma ve Temiz Üretim Merkezi (BU-SDCPC), yüksek eğitimde sürdürebilir gelişme yönündeki çalışmaları desteklemek amacıyla Avrupa’daki 33 ülkeden 55 partneri

Tasarımlar 0 Comments

Prieto Battery’den Yeni Malzemelere Dayalı Pil

Prieto Battery, geçerli pillerden daha fazla lityum iyon tutabilen, yeni malzemelere dayalı bir 3D solid-state pil yapısı geliştirdi. Enerji depolama alanında yeni bir buluşa imza atıldı. www.chip.com.tr’nin haberine göre, Geliştirilen