Afyon, Jeotermal Seracılıkta Türkiye’nin Lideri

Afyon, Jeotermal Seracılıkta Türkiye’nin Lideri

Afyon Jeotermal(AFJET) Genel Müdürü Yusuf Ulutürk, seracılıkta jeotermal enerjiyi kullanma bakımından Türkiye genelinde ilk sırada olduğumuz söyledi. Ulutürk, “Yeni yapılan sera yatırımlarından sonra 800 dönümlük sera alanında jeotermal enerjiyi kullanacağız” dedi.

ae_jeotermal_afyon_seracilikAfyonkarahisar jeotermal enerjiyi her alanda kullanmaya devam ediyor. Termal otellerden sonra en çok yatırım yapılan alanlardan bir tanesi olan seracılık alanında oldukça hareketli bir dönem geçiriliyor. Her geçen gün ilimizin her hangi bir bölgesine jeotermal enerji destekli seracılık yatırımı yapılıyor. Konu hakkında bilgi aldığımız AFJET Genel Müdürü Yusuf Ulutürk, şu an için il merkezinde son yapılan yatırımların tamamlanmasıyla 350 dönümlük jeotermal seracılığın ortaya çıkacağını, ilçelerde ki sera alanlarıyla birlikte bu alanın 800 dönüme ulaşacağını ifade etti. Türkiye genelinde daha önce İzmir’in Dikili ilçesinde 550 dönümlük jeotermal seracılığın yapıldığını söyleyen Ulutürk, ilimize yapılan son yatırımlarla birlikte jeotermal seracılığın en çok kullanıldığı ilin Afyonkarahisar olacağını söyledi.

“800 dönüme ulaşacağız”

İlimizde birkaç yıldır jeotermal seracılık alanında büyük yatırımların yapıldığını kaydeden Ulutürk, konuşmasını şöyle sürdürdü; “Şu an için ilimiz merkezinde mevcut yaklaşık 150 dönümlük jeotermal seracılık alanı mevcut. Ancak yapımı devam eden seralar var. Bunlar önümüzdeki aylarda tamamlanacak ve ilimiz merkezinde toplamda 350 dönümlük bir jeotermal seracılık alanını ortaya çıkacak. Bunların akabinde Sandıklı ilçesinde mevcut yatırımlar var. Bunlara ilaveten yapımı devam eden yatırımlar var. Toplam olarak il genelinde 800 dönümlük bir jeotermal seracılık alanı ortaya çıkacak. Daha önceleri bu alanda lider olan İzmir’in Dikili ilçesiydi. Orada 550 dönümlük bir alanda jeotermal seracılık yapılıyor. Mevcut faal olan seralarımızla zaten Dikili’yi yakaladık. Yapımı devam eden seraların tamamlanmasıyla 800 dönüme ulaşacağız ve Dikili’yi geride bırakacağız. Sadece Dikili’yi değil Türkiye’de tüm illeri geride bırakacağız. Yani seracılıkta jeotermal enerjiyi Türkiye’de en fazla kullanan iliz” dedi.

Bayatçık köyünde yeni kuyu açıldı

AFJET bir taraftan da jeotermal enerjinin seracılıkta daha fazla kullanılması açısından kuyu açmaya devam ediyor. Son olarak Bayatçık köyünde bir kuyu açıldığını söyleyen Ulutürk, bu kuyudan Bayatçık Köyünün yanı sıra, Fethibey Kasabasının, Çobanlar Kasabasının, Küçükçobanlı Köyünün ve İsmail Köyünün yararlanacağını söyledi. Anahaber Gazetesi olarak son açılan jeotermal kuyuyu yerinde inceledik. AFJET adına taşeron firma olarak kuyunun açılmasını sağlayan Makma Enerji firması yaklaşık 2 aylık süreden sonra sıcak suya ulaştı. Kuyu hakkında bilgi aldığımız Makma Enerji Firma Yetkilisi Lokman Aydemir, 930 metre derinlikte 71 santigrat derecelik su çıkardıklarını söyledi.  Aydemir, konuşmasını şöyle sürdürdü; “AFJET adına çalışıyoruz burada. İki aylık zor şartlar altında bu kuyumuzu açtık. Derinlik olarak 930 metreden suyumuzu çıkarttık. Sıcaklık olarak ise 71 santigrat derecede bir suya ulaştık. Debi olarak da 50 ila 55 debi’lik bir suya ulaştığımızı söyleyebilirim. Bu sıcak suyumuz termal seralarda, konut ısıtma gibi alanlarda kullanılabilir. Şu anda burada çıkan suyla 60 bin metrekarelik bir serada rahatlıkla kullanılabilir. Şu anda biz suyu bulduk biz çalışmamızı tamamladık. Bundan sonraki süreci AFJET yürütecek” dedi.

Kaynak: Afyonanahaber

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

HABERLER

Dünya Yenilenebilir Enerji Sektörü Bu Kararı Bekliyor !

Dünya Ticaret Örgütü’nün  (DTÖ) yayınlanması beklenen son raporu, hükümetlerin verdikleri teşvik programlarında yerli katkı payını empoze etmelerinin engellenmesi konusunda örnek teşkil edecek gibi görünüyor. Avrupa Birliği ve Japonya geçtiğimiz günlerde

HABERLER

Yıldız, “Ulusal Yenilenebilir Enerji Eylem Planı”nı Açıkladı

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Türkiye’nin su, rüzgar, güneş, jeotermal ve biyokütle gibi yerli ve yenilenebilir enerji kaynaklarıyla beraber büyümesine devam edeceğini belirtti. Bakanlık planlarına göre, 2023 yılına kadar toplam 20.000 MW

ALTERNATİF TASARIMLAR

Güneş Enerjisi Depolayan Bank

Hırvatistan’da 20 yaşındaki kolej öğrencisi Ivan Mrvoš, sabah güneş enerjisi depolayan akşam da bu enerji ile aydınlanan banklar tasarladı. Hırvatistan’da 20 yaşındaki kolej öğrencisi Ivan Mrvošbir, sabah güneş enerjisi depolayan