Afyon Domatesi Jeotermal Enerji İle Yetişiyor

Afyon Domatesi Jeotermal Enerji İle Yetişiyor

Afyonkarahisar’da 350 bin metrekarelik alanda termal kaynaklı Organize Seracılık Bölgesi (OSB) kurulması içi proje hazırlandı. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’na gönderilen projenin kabul edilmesi halinde, termal kaynaklı sera varlığı 660 bin metrekareye ulaşacak. Yakın bir zamanda Türkiye ‘Afyon biberini’, ‘Afyon domatesini’ yiyecek. 

ae_jeotermal_afyon_seraJeotermal kaynaklar açısından zengin olan Afyonkarahisar, bu avantajını şehir ve otel ısıtmasının ardından seralarda kullanmaya başladı. ‘Teknolojik Termal Sera’ adı verilen seralara yatırım her geçen gün artıyor. 2012 yılında 180 bin metrekare olan jeoermal kaynaklı sera kaynağı, 2013’de 310 bin metrekareye çıkartıldı.

“SERA OSB MÜDÜRLÜK TARAFINDAN UYGUN GÖRÜLDÜ”
Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Hüseyin Arap, şehirde seracılık faaliyetlerinin her geçen gün arttığını söyledi. Diğer illerden avantajlı olarak seraların ısıtılmasında jeotermal enerjiyi kullandıklarını belirten Arap, bunun da maliyetleri önemli ölçüde azalttığını belirtti.

Organize Seracılık Bölgesi’ne ilişkin proje incelediklerini ve Bakanlığa uygun görüş için gönderildiğini belirten Arap, “OSB, Çayırbağ mevkiinde 350 bin metrekarelik alanda oluşturulacak. Jeotermal kaynaklı OSB, Afyonkarahisar’ın tarımsal üretimde gelirlerini artıracaktır. Proje hayata geçirildiğinde şu anda 310 bin metrekarelik jeotermal kaynaklı sera kaynağı, 660 bin metrekareye çıkmış olacak.” dedi.

Arap, projenin kabul edilmesinin ardından tahsis işlemlerine başlanacak olan seracılık bölgesinin hem tarıma hem de istihdama önemli katkılar sağlayacağını ifade ederek, çiftçilerin birim alandan daha fazla kar elde edeceğini anlattı. Tarımda yüksek gelir sağlayan yetiştiricilik tekniklerinin yaygınlaşmasının hem ülke hem de çiftçiler için önemli olduğunu ifade eden Arap, bu anlamda seracılığın yaygınlaştırılması için örnek seralar kurulduğunu dile getirdi.

AFYON TARIMDA İLK 4 İL ARASINDA
Öte yandan, Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) verilerine göre, Afyonkarahisar, tarımsal katma değeri en yüksek dört il arasında yer alıyor. Türk tarımında ilk sırayı yüzde 8,4 payla, aralarında Afyonkarahisar’ın da bulunduğu Kütahya, Uşak, Manisa illerinden oluşan Zafer Kalkınma Ajansı (ZEKA) bölgesi yer aldı.

Arap, Türkiye’nin tarımda yapısal sorunları çözmesi, stratejik ürünlerin yanı sıra katma değeri yüksek ürünlere yönelmesi gerektiğini ifade ederek, “Verimliliğin artırılarak girdi fiyatlarının düşürülmesi gerekmektedir. Tarımsal ürünlerimizi en iyi şekilde işlemeliyiz. İhracatta ürünlerimizi ham olarak değil, işlenmiş olarak, katma değerini yükselterek satmak gerekiyor. Gelişmiş ülkeler, ürünü işleyerek, fiyatını ikiye üçe katlayıp satıyor. Gıda sanayiinde marka oluşturuyorlar. Bu sayede aynı tarımsal alandan çok daha fazla ekonomik katkı sağlıyorlar.” diye konuştu.

AFYON DİĞER İLLERE GÖRE DAHA AVANTAJLI
Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu da Afyonkarahisar’ın iklim yapısının ve altyapısının seracılığa uygun olduğunu söyledi. Afyonkarahisar’ın, diğer illerden avantajının jeotermal enerjiye sahip olması olduğunu ifade eden Eroğlu, şunları söyledi: “Bu konuda bir araştırma yaptırdım. Mesela Antalya’da 4 ay bitkiler uyku moduna giriyor. Ancak bizim ilimizde böyle bir şey yok. Afyonkarahisar’da iklim şartları güzel. Şimdiden iş adamlarımız teknolojik seralar kurmaya başladı. Bu konuda gereken destekler de veriliyor. Artık, Türkiye çok yakında Afyon domatesini, biberini yemeye başlayacak.” Eroğlu, Afyonkarahisar’a bu konuda yatırımların devam ettiğini ve Organize Seracılık Bölgesi kurulması için çalışmaların sürdüğünü ifade etti.

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

Araştırmalar

İki Konsept, İki Farklı Düşünce: Rüzgar Türbinleri – Dişli Kutulu Mu Dişli Kutusuz Mu?

RES Haber’in kurucusu Sayın Batur Gün, yıllarını verdiği rüzgar enerjisi sektöründeki bir tartışmayı kendi platformunda irdelemiş: Türbinlerde dişli kutusu olmalı mı yoksa olmamalı mı? Konuyu kapasite, emre amadelik ve ömür

HABERLER

GE Türkiye’ye Girdiği İlk Pazarla Türkiye’nin İlk Lideri Olacak

LED teknolojilerinin gündeme geldiği konferans, GE’nin Türkiye özelindeki aydınlatma vizyonunu ortaya koydu. General Electric, endüstri, hükümet ve iş ortaklarından oluşan uluslararası ve Türkiye’den kanaat önderleriyle Amaç;Kâr ve Evren için GE

HABERLER

Türkiye’nin Yenilenebilir Enerji Atılımı

Türkiye yılın 9 ayında 5,5 miyar dolarlık yatırımla yenilenebilir enerjide kurulu kapasitesini artırdı.  Türkiye’nin yenilenebilir enerji atılımı sürüyor. Yenilenebilir enerjiyle ilgili politik düzlemde net bir görüş ifade edilse de mevzuat