“Afrika, Enerji Kaynakları Yönünden Çok Büyük Bir Potansiyel İçeriyor”

“Afrika, Enerji Kaynakları Yönünden Çok Büyük Bir Potansiyel İçeriyor”

Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) Baş ekonomisti Dr. Fatih Birol: “Afrika, varlık içerisinde yokluk çeken bir kıta. Enerji kaynakları yönünden çok yük bir potansiyel içeriyor.”

Dr.FatihBirol (2)Istanbul (20 Ekim 2014) Sabancı Üniversitesi İstanbul Uluslararası Enerji ve İklim Merkezi (IICEC) ve APCO Worldwide tarafından düzenlenen “World Energy Outlook 2014-Africa Özel Raporu” Türkiye Tanıtım Toplantısı, 20 Ekim 2014 tarihinde Sabancı Center’da yapıldı.

APCO Worldwide Genel Müdürü Zeynep Dereli ve Sabancı Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nihat Berker’in açılış konuşmaları ile başladı. Afrika Özel Raporu’nun sunumu ise, Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) Baş ekonomisti Dr. Fatih Birol tarafından gerçekleştirildi.

Dr. Birol sunumunda Afrika’da sahraaltı ülkelerdeki ekonomik ve sosyal gelişmelerin enerji sektöründeki düzenlemeler üzerine odaklanması gerektiğine dikkat çekerek, “Bu sektöre yapılan her dolar yatırım, ekonomiyi yaklaşık 15 dolar büyütüyor, bu da bu yatırımların getirinin ne kadar yüksek olacağını ortaya koyuyor. Afrika, varlık içerisinde yokluk çeken bir kıta. Enerji kaynakları yönünden çok büyük bir potansiyel içeriyor” dedi.

“En büyük yatırımcı ülke Çin”

Dr. Birol, Afrika’da özellikle özel sektör açısından çok büyük yatırım olanakları bulunduğuna değinerek, “Afrika’da en büyük yatırımcı ülke Çin. Afrika’da yatırım yapan ülkelerin toplam yatırım miktarı, Çin’in düzeyine ulaşmıyor. Bu tablo, değişebilir gibi görünmüyor. Afrika, ekonomisinin zayıflığına karşın, son 10 yılda yüzde 5,1’lik büyüme oranıyla, ikinci sırada yer alıyor. Kıtada 400 milyon insan açlık sınırının altında yaşıyor. Afrka dünya enerjisinin yalnızca yüzde 4’ünü kullanıyor. Kıtada enerjiyle ilgili en önemli sorun, elektriğe olan erişimin çok düşük olması ve sık sık kesintiler yaşanması. Bölgede 620 milyondan fazla insan elektriksiz yaşıyor 730 milyondan fazla insan tehlikeli ve etkisiz yemek pişirme tekniklerine güveniyor. Odun ve kömür başta olmak üzere, katı biyoyakıtların kullanımı diğer yakıtların kullanımının çok daha üstünde ve kişi başı ortalama elektrik kullanımı 50-watt’lık gibi basit bir ampulü yakabilecek güçte bile değil. Afrika enerji kaynakları yönünden zengin olsa da, kıtada bu alanda yatırımlar yeterli olmadığı için, kullanıcılara enerji ulaşamıyor. Bu durum, hayatı felç ederken, Afrika’nın ekonomik büyümesinin önündeki en önemli engel olarak görünüyor. Sahraaltı ülkelerindeki ekonomik ve sosyal gelişmenin hızlandırılması için modern enerji yöntemlerine erişimin artırılması gerekiyor” şeklinde konuştu.

 Yenilenebilir enerji kaynakları açısından çok zengin

Afrika’nın yenilenebilir enerji kaynakları açısından da çok büyük bir potansiyel taşıdığını kaydeden Dr. Birol, rüzgar enerjisinde Güney Afrika ve çevresinde önemli bir potansiyel bulunduğunu belirtti. Dr. Birol, güneş enerjisi konusunda ise, Afrika’nın 320 gün süresince, güneşli olmasıyla radyasyon açısından dünyanın en zengin kıtası konumunda yer aldığını aktararak,  kıtadaki güneş enerjisi potansiyelinin Almanya’nın iki katı civarında olduğunu söyledi. Dr. Birol, özel şirketler ve ülkelerin Afrika’da yenilenebilir enerji kaynakları konusunda yatırım yapmaya başladıklarının altını çizdi.

Dr. Birol, Afrika’nın söz konusu enerji potansiyeli ile Türkiye’deki özellikle orta ölçekli kuruluşlar tarafından önemli bir fırsat içerdiğini de sözlerine ekledi.

 

 

 

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

Güneş EnerjisiB 0 Comments

Amazon Yüzde 100 Yenilenebilir Enerji Hedefini Belirledi

Amazon Web Services’in uzun soluktaki hedefi “Yüzde 100 yenilenebilir enerji”. Devloetlerin yanı sıra uluslararası şirketlerin de yüzde 100 yenilenebilir enerji hedefleri gündemi oluşturmaya devam ediyor. ABD Indiana’da bulunan Amazon Fowler

Araştırmalar 0 Comments

Kendini Isıtan Solar Giysiler Yolda

Şu soğuk kış günlerinde süveterinizin ısısı kendiliğinden artıp sizi ısıtsın istemez misiniz? Ya da sabah hava sıcak diye üzerinize bir şey almadan çıktığınız bir bahar akşamı bastıran serin havada, gömleğinizin

HABERLER

Akıllı Bank mı Dediniz?

Strawberry Energy ‘nin geliştirdiği akıllı oturma yerleri, bankların daha işlevli hale gelmesini sağlıyor. Gündelik hayatımızı kolaylaştıracak yeniliklerden birisi de akıllı banklar. www.sabah.com.tr’nin haberine göre, Doğal yaşamı korumak ve elektrik tüketimini