Adese’den Perakende Sektöründe Yüzde 35’e Varan Enerji Tasarrufu

Adese’den Perakende Sektöründe Yüzde 35’e Varan Enerji Tasarrufu

2011 yılında Borsa İstanbul’da işlem görmeye başlayan Adese, yürüttüğü mağaza modernizasyonları ve verimlilik çalışmaları ile enerji giderlerinde yüzde 35’e varan tasarruf sağladı.

ADESEEnerji verimliliği sanayi ve konutlarda olduğu kadar ticari işletmeler açısından da çok büyük bir önem taşıyor. Zira, ticari işletmeler sanayi ve konuttan sonra, en fazla enerji tüketiminin gerçekleştirildiği yer. Bu çerçevede perakendecilik sektöründe de enerji verimliliği çalışmaları yapılmaya başlandı.

Adese, 2014 yılında da perakende sektörünün en önemli başarı kriterlerinden biri olan metrekare verimliliğine odaklandı. Adese’nin Türkiye perakende sektörünün geleceğine ilişkin isabetli öngörüleri neticesinde başlattığı “Doğa Dostu Verimli Market” temalı çalışmaları, sektöre de ilham kaynağı oldu.

“Verimlilik ve sürdürülebilirliği strateji olarak benimsedik”

Adese Genel Müdürü Sıtkı Erben, Adese’nin verimlilik konusunda yürüttüğü çalışmalar hakkında şu bilgileri verdi: “2007-2008 yılına kadar sektörde brüt kârlılık çok iyi durumdaydı. Örneğin; 100 mağazanızdan 8’i zarar ediyorsa yüksek karlılık içerisinde sübvanse edebiliyordunuz. Sektör verimlilik üzerine plan, program bile yapmaya gerek duymuyordu. 2009’dan itibaren bazı şeyler değişmeye başladı ve ciddi dönüşümler yaşandı. Lokasyon sayılarının hızla artmasıyla rekabet sertleşti, fiyat odaklı hareketler arttı ve sektörde kârlılıklar azaldı. Adese olarak sektörde yaşanan bu değişimi iyi okuduk, ‘verimlilik ve sürdürülebilirliği’ strateji olarak benimsedik.”

Bu stratejiyi 2012 yılından itibaren uygulamaya başladıklarını aktaran Erben, “Mağazalarımızı tek tek ele alıp değerlendirdik ve taşınma, kapatma, büyütme, küçültme, modernizasyon gibi konularda radikal kararlar aldık. Bazı bölgelerden çıkıp, yeni bölgelere açıldık. Lojistik hattımızı daha verimli hale getirdik. Mağazalarımızın enerji tüketimine etki eden birincil önemdeki iş süreçlerimizde bazı modernizasyonlarda ve yatırımlarda bulunduk. Verimlilik odaklı operasyonlarımızı 2014’te de kararlılıkla sürdürerek enerji giderlerimizde yüzde 35’e varan oranlarda tasarruf sağladık. Elde ettiğimiz tasarrufu Adese’nin büyümesinde ve operasyonel süreçlerinin iyileştirilmesinde kullanıyoruz” şeklinde konuştu.

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER

E.On Yenilenebilir Enerjideki Payını Artıracak

Almanya’nın en büyük elektrik şirketi E.On kömür, gaz ve nükleerden çıkacağını açıkladı.  Dünyanın önde gelen elektrik şirketlerinin yenilenebilir enerjiye ağırlık vereceklerini içeren açıklamalar hemen her hafta yayınlanmaya başladı. yesilgazete.org’da yayımlanan

HABERLER 0 Comments

Google, Elektrikli Arabasının Finansmanı İçin Uygulama Mı Geliştirdi?

Google’ın online hizmetleri yakında yeni bir interaktif araba kredisi ödeme aracı içerecek. Bu uygulama şu anda şirket tarafından test ediliyor ve Google’ın diğer uygulamaları gibi hesaplı ve ulaşılabilir olması hedefleniyor.

Ulaşım

Tesla Geleceği Depolamaya Başladı

Tesla Motors olarak tanıdığımız firma, artık sanayi ve ev için bataryalar üreten Tesla Energy olarak da karşımıza çıkıyor! İşte akıl almaz Tesla bataryaları… Elektrikli otomobil üretici kuruluşları yeni sektörlere de