Adese’den Perakende Sektöründe Yüzde 35’e Varan Enerji Tasarrufu

Adese’den Perakende Sektöründe Yüzde 35’e Varan Enerji Tasarrufu

2011 yılında Borsa İstanbul’da işlem görmeye başlayan Adese, yürüttüğü mağaza modernizasyonları ve verimlilik çalışmaları ile enerji giderlerinde yüzde 35’e varan tasarruf sağladı.

ADESEEnerji verimliliği sanayi ve konutlarda olduğu kadar ticari işletmeler açısından da çok büyük bir önem taşıyor. Zira, ticari işletmeler sanayi ve konuttan sonra, en fazla enerji tüketiminin gerçekleştirildiği yer. Bu çerçevede perakendecilik sektöründe de enerji verimliliği çalışmaları yapılmaya başlandı.

Adese, 2014 yılında da perakende sektörünün en önemli başarı kriterlerinden biri olan metrekare verimliliğine odaklandı. Adese’nin Türkiye perakende sektörünün geleceğine ilişkin isabetli öngörüleri neticesinde başlattığı “Doğa Dostu Verimli Market” temalı çalışmaları, sektöre de ilham kaynağı oldu.

“Verimlilik ve sürdürülebilirliği strateji olarak benimsedik”

Adese Genel Müdürü Sıtkı Erben, Adese’nin verimlilik konusunda yürüttüğü çalışmalar hakkında şu bilgileri verdi: “2007-2008 yılına kadar sektörde brüt kârlılık çok iyi durumdaydı. Örneğin; 100 mağazanızdan 8’i zarar ediyorsa yüksek karlılık içerisinde sübvanse edebiliyordunuz. Sektör verimlilik üzerine plan, program bile yapmaya gerek duymuyordu. 2009’dan itibaren bazı şeyler değişmeye başladı ve ciddi dönüşümler yaşandı. Lokasyon sayılarının hızla artmasıyla rekabet sertleşti, fiyat odaklı hareketler arttı ve sektörde kârlılıklar azaldı. Adese olarak sektörde yaşanan bu değişimi iyi okuduk, ‘verimlilik ve sürdürülebilirliği’ strateji olarak benimsedik.”

Bu stratejiyi 2012 yılından itibaren uygulamaya başladıklarını aktaran Erben, “Mağazalarımızı tek tek ele alıp değerlendirdik ve taşınma, kapatma, büyütme, küçültme, modernizasyon gibi konularda radikal kararlar aldık. Bazı bölgelerden çıkıp, yeni bölgelere açıldık. Lojistik hattımızı daha verimli hale getirdik. Mağazalarımızın enerji tüketimine etki eden birincil önemdeki iş süreçlerimizde bazı modernizasyonlarda ve yatırımlarda bulunduk. Verimlilik odaklı operasyonlarımızı 2014’te de kararlılıkla sürdürerek enerji giderlerimizde yüzde 35’e varan oranlarda tasarruf sağladık. Elde ettiğimiz tasarrufu Adese’nin büyümesinde ve operasyonel süreçlerinin iyileştirilmesinde kullanıyoruz” şeklinde konuştu.

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER

Bozankaya E-Buslara Büyük İlgi

Frost&Sullivan tarafından “2015 Avrupa’da Yılın Şirketi” seçilen Bozankaya’nın, 2014 yılı sonunda tanıttığı elektrikli otobüsleri Bozankaya E-Bus’a Avrupa ve Ortadoğu’dan yüksek talep geldi. Türkiye’de üretilen elektrikli otobüslere ilgi büyüyor. Bozankaya Genel

HABERLER

IFC Türkiye’de 2020’ye kadar 89 Milyar Dolar İklim Dostu Yatırım Fırsatı Öngörüyor

Dünya Bankası Grubu kuruluşu IFC, bugün yayınladığı raporda Avrupa, OrtaDoğu ve Kuzey Afrika (EMENA) bölgesinde yenilenebilir enerji, kaynakverimliliği ve iklim değişikliğine adaptasyon alanlarında 1 trilyon dolara yaklaşan yatırım fırsatı olduğunu

ALTERNATİF TASARIMLAR 0 Comments

Toyota’dan Ahşap Elektrikli Otomobil

Ünlü otomobil markası Toyota, tamamen ahşap malzemeden yapılmış elektrikli bir otomobil üretti. Elektrikli araç üreticileri neredeyse sınır tanımıyor. Son olarak Toyota’nın üretimini gerçekleştirdiği ahşap elektrikli otomobil dikkatleri üzerine çekti. www.ahaber.com.tr’nin