Adana’da Köylülere Ücretsiz Güneş Enerji Sistemi

Adana’da Köylülere Ücretsiz Güneş Enerji Sistemi

Orman ve Su İşleri Bakanlığına bağlı Orman Genel Müdürlüğü’nce yürütülen Orman Köylerini Kalkındırma Projeleri kapsamında, 574 ünite su ısıtma sistemini köylere kurdu.
solar_power_tuscon_airport_1211Adana Orman Bölge Müdürlüğü bünyesindeki Orman ve Köy İlişkileri Şube Müdürlüğü (ORKÖY) 2014 yılında Güneş Enerjisi ile Su Isıtma Projesi dâhilinde 574 ünite su ısıtma sistemini program dâhilindeki köylere kurdu. Bölge Müdürlüğü,2013 yılında da 1227 ailenin güneş enerji ihtiyacını karşılaşmıştı.

Orman Bölge Müdürü Abdurrahman Acer, Pos İşletme Müdürlüğü dâhilindeki köylerde kurulan su ısıtma sistemlerini yerinde inceledi. Kızıldam köyünde, köylülere verilen destek kredileri hakkında rakamsal bilgiler veren ORKÖY Şube Müdürü Sönmez, ORKÖY olarak 2006 yılından bugüne kadar 5276 ünite güneş enerjisi ile su ısıtma sistemini kurduklarını, bu 8 yıllık zaman içerisinde ormanlardan 92 bin ster yakacak odunun kesilmesinin önlendiğini, bunun da bugün için parasal tutarının yaklaşık 5 milyon TL olduğunu söyledi.

Haberin devamı için tıklayın 

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

Rüzgar enerjisi 0 Comments

Mühendis Adaylarına Rüzgar Enerjisi Anlatıldı

Türkiye Rüzgar Enerjisi Birliği’nin (TÜREB) geçtiğimiz hafta Karadenize düzenlediği gezide, üç üniversitede rüzgar enerjisi sektörü anlatıldı. Türkiye’de başta rüzgar sektörü olmak üzere, yenilenebilir enerji alanında önemli oranda mühendis açığı olduğunu

HABERLER 0 Comments

Milano’da Dünyanın İlk Dikey Ormanı

İtalyan mimar ve şehir plancısı Stefano Boeri imzası taşıyan Bosco Verticale projesi dünyanın ilk dikey ormanı olma özelliğini taşıyor. Yeşil binaların ve kentlerin birbirinden ilginç ve güzel örnekleri dünyada mevcut.

HABERLER

Hanwha Q-CELLS, İngiltere’de 20 MW Türkiye’de 1MW Proje Geliştirdi

Hanwha SolarOne 2013 yılında Güney Afrika ve Japonya’dan gelen yüklü siparişler ve Kuzey Amerika, Ortadoğu ve Çin pazarlarındaki hareketlenmelerin de etkisi ile yüklemelerini %81 arttırmayı planlıyor. Hanwha Grubu Türkiye Genel