AB’nin 2030 İklim ve Enerji Hedefleri Karıştı

AB’nin 2030 İklim ve Enerji Hedefleri Karıştı

Avrupa Komisyonu, bu ay 2030 için iklim ve enerji hedeflerine ilişkin teklifini açıklamaya hazırlanıyor. Ancak konu üzerinde Komisyon içinde, Avrupa Birliği kurumları arasında ve üye ülkeler arasında derin fikir ayrılıkları yaşanmaya devam ediyor.

hedegaard-plenary-sessionAvrupa Birliği, iklim değişikliğine karşı verilen küresel mücadelenin liderliğini üstlenmek istiyordu. Ancak ekonomik kriz, iş dünyası ve bazı üye ülkeleri, rekabet gücü ve maliyet gibi sebeplerle kararlı adım atmaktan alıkoydu.

AB’nin 2020 için emisyonları azaltma, enerji verimliliğini ve yenilenebilir enerji kullanımını artırma hedeflerinin yerine geçecek yeni politikası yasalaşana kadar AB içindeki tartışmanın iki yıl kadar sürmesi bekleniyor.

Ancak tartışmaya açılacak olan politika, Kyoto Protokolü’nün yerine geçecek yeni anlaşma için önümüzdeki yıl Birleşmiş Milletler’de gerçekleşecek görüşmeler öncesinde önemli bir mesaj olacak.

Reuters’a konuşan AB kaynakları, 2030 için emisyon azaltımında yüzde 35-40 arası, yenilenebilir enerji için de yüzde 24-27 arası bir hedefin tartışılmakta olduğunu söyledi.

Kaynaklardan biri, ‘Komisyon üyelerinin kahvaltısından sonuç çıkmadı. Mücadele, yüzde 40’ı almak için olacak’ dedi.

Şu anda geçerli olan 2020 hedefleri, karbon azaltımı ve yeşil enerji için yüzde 20 düzeyinde. Ancak çevreciler, 2030 için tartışılan düzeylerin yeni bir şey getirmediğini savunuyor.

AB verilerine göre yenilenebilir enerjinin payı şu anda yüzde 14.4 iken emisyonları 1990 seviyesine göre yüzde 20 oranında azaltılma hedefi halihazırda yakalanmış durumda.

Komisyon içinde yaşanan fikir ayrılıkları, 28 AB üye ülke arasındaki derin fikir ayrılıklarını da ortaya koyuyor.

İngiltere gibi bazı ülkeler yalnızca emisyon azaltımı için bir hedef konmasını isterken E.ON gibi bazı şirketler de buna destek veriyor.

Avrupa Birliği’nin en büyük ülkesi Almanya ise nükleer enerji üretiminden çıkışına yardımcı olmak için yenilenebilir enerji hedefi de konmasını istiyor. Danimarka, 2020 hedeflerinde olduğu gibi enerji tasarrufu için üçüncü bir hedef daha talep ediyor.

Avrupa Parlamentosu’nun bir komitesi, 2030 için üç yeni hedef belirlenmesine destek verdi. Ancak kararın bağlayıcılığı bulunmuyor.

Üçlü hedef fikrine karşı çıkanlar, 2012’de yalıtım gibi önlemlerle enerji tasarrufunu zorunlu kılmaya ilişkin yasa üzerinde geçen çetin tartışmaların ardından yeni bir enerji verimliliği hedefi üzerinde anlaşmak için çok erken olduğunu söylüyor. Aynı zamanda yenilenebilir enerji hedefi belirlemenin, tüketiciler için enerji fiyatlarını yükselten sübvansiyonlara yol açtığı eleştirileri de dile getiriliyor.

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

HABERLER

Enerjide Paradigma Değişikliği Yaşanıyor

Elektrik Dağıtım Hizmetleri Derneği (ELDER) Başkanı Nihat Özdemir, “Dünyada enerjide paradigma değişikliği yaşanıyor. Dünya 20 sene önceki dünyadan farklı. Enerji hayatımızın en önemli parçası. Doğayı kirletmeden, doğaya karbon atmadan enerjiyi

HABERLER

Northel Enerji’nin Yüksek Standartlardaki Üretimi Belgelendi

Northel Enerji, Balıkesir`de üretimini gerçekleştirdiği Türkiye`nin ilk yüzde 100 yerli lisanssız ölçekte rüzgar türbini Vira G4-250K için IEC 61400-1 sertifikasını aldı. Sertifikasyonu Türk Loydu ile yürüten Northel Enerji,  600 farklı kriterin

HABERLER

Aydınlatmada Yeni Devrim: LED

  Ledler 20 yy. başlarından beri kullanılmaktaydı. Ancak lümen ve parlaklık şiddetleri çok düşük, renksel geri verimleri de pek tatmin edici değildi. Led teknolojisinde yaşanan gelişmelerle  ve özellikle beyaz ışığın