ABDli Dağıtım Şirketleri Güneş Enerjisi İle Savaşmayı Bırakıyor Mu?

ABDli Dağıtım Şirketleri Güneş Enerjisi İle Savaşmayı Bırakıyor Mu?

“Büyük ölçekli güneş santralleri kurulumları ABD enerji sektöründe öyle bir konuma gelmeye başladı ki, özel dağıtım şirketleri bu büyüme ile savaşmak yerine, onunla birlikte büyüme yollarını modellemeye başladı.” Bu değerlendirme ABDnin en büyük modül üreticilerinden SunPower şirketine ait. Bilindiği gibi SunPower NASA tarafından kullanılan çok yüksek verimli güneş panellerinin de ana üreticilerinden. Şirket bu hafta ülkesi Amerika’da 1,5 GWlık bir solar portföy satın aldı.

2015 ikinci çeyreği finansal sonuçlarını değerlendirdiği bir tele-konferans sırasında konuşan SunPower Başkanı ve CEO’su Tom Werner , 2017 yılında Yatırım Vergisi  Kredisi (ITC) kaldırıldığı zaman dahi şu anda ülke elektrik üretiminin %1’ini ancak bulan güneş enerjisinin önünde muazzam bir potansiyel olduğunu belirtti. Panellerde beklenen performans artışı ve fiyat düşüşleri sayesinde hiç bir teşvik vs olmadan dahi  sistem yatırımlarının matematiksel olarak son derece güvenilir olacağını belirten Werner, güneş elektriği fiyatlarının şebeke fiyatlarına hızla yaklaşmasının dağıtım şirketlerinin gittikçe daha da çok ilgisini çektiğini ekledi.

Deutsche Bank tarafından yapılan bir araştırmaya göre bu durum Hindistan için de  geçerli. Ayrıca Çin hava kirliliği ile mücadele ve tamamen “ekonomik” nedenlerle resmi 2020 PV hedeflerini 100 GW’ten 120 GW’a yükseltti. (Hatta geçtiğimiz günlerde bunun 200 GW’a çıkabileceğini bazı yabancı yayın organlarında okuduk – alternatifenerji.com).

SunPower’ın geliştirmeden sorumlu yetkilisi Howard Wenger tele-konferansta Amerikalı özel dağıtım şirketlerinin solar ile savaşmaktan yavaş yavaş vazgeçtiğini, tam tersi ülkenin genel enerji dağıtım stratejisine nasıl entegre edebilecekleri konusunda çalışmalar yapmaya başladıklarını anlattı ve şu anda konuşulmaya başlayan yeni modellerden birinin de “kamusal güneş enerjisi” ya da “müşterek güneş enerjisi” (shared solar) olduğunu açıkladı.

Bu açıklamayı doğrulayan gelişmelerden biri de ABD’deki en büyük dağıtım şirketlerinden biri olan NRG Energy’nin,  Massachusetts’te 200 evin ihtiyacını karşılamak üzere 1 MWlık bir “müşterek güneş enerjisi santrali” yatırımı yapması. NRG Energy şu anda Massachusetts ve Minnesota’da toplamda 100 MW’tan fazla güneş yatırımına girmiş durumda. Şirketin başındaki Steve McBee geçtiğimiz günlerde Greentech Media’ya yaptığı açıklamada “müşterek güneş santrali”nin muazzam bir patansiyeli olduğunu, zira kendi dağıtım bölgelerindeki tüketicilerin %73’lük bir kısmının çeşitli nedenlerle bu sistemleri kuramadığını söyleyerek “Eğer müşterilerimiz güneş enerjisi istiyorlarsa , buna sahip olabilmeliler. Şu anda önlerindeki tek engel ise mevzuat” yorumunu yaptı. “Teknoloji hazır, pazar talebi hazır, maliyeti makul- şu anda politikaların oluşmakta olduğuna dair bir sinyal bekliyoruz. Bu da gerçekten yıldırıcı”.

Kaynak: reneweconomy.au

 

About author

Senem Gençer
Senem Gençer 761 posts

Alternatifenerji.com’un kurucu ortaklarından biri ve CEO’su olan Gençer, 1971 yılında Diyarbakır’da doğdu. 1993 yılında ODTÜ İşletmeyi bitirdikten sonra, Johnson & Johnson Medical ve Yeni Zelanda Büyükelçiliği gibi farklı kurumlarda çalıştı. 2007 yılında güneş enerjisi ve LED aydınlatma konularında halen çalışmakta olan Ekogüneş’i ve Türkiye’nin ilk online solar ürün satış sitesi olan www.ekogunes.com’u kurdu. Gençer, aynı zamanda Güneş Enerjisi ve Sanayicileri Derneği GENSED’in kurucu üyelerindendir.

You might also like

HABERLER

BMW Elektrikli Tır Üretiyor

Otomobil üreticilerinden BMW, bilindiği gibi BMW i3 ile ülkemizde dâhi satışa çıkan elektrikli arabalar üzerinde çalışıyor. Şimdi ise BMW, elektrikli tırlarını yollara çıkarttı. Elektrikli araçlarda sınır yok. Dünyaca ünlü otomotiv

HABERLER

Güneşe Dev Yatırım

Yabancıların büyük ilgi gösterdiği güneş enerjisinde 1.2 milyar euroluk yatırıma start verilecek. İlk adım Elazığ ve Erzurum’da atılıyor. Uzun zamandır yatırımcının sırada beklediği 1.2 milyar euroluk güneş enerjisi yatırımları için geri

HABERLER

Yusuf Yazar: Kaynaklardan En Değerlisi Biyokütle

Yenilenebilir Enerji Genel Müdürü Yusuf Yazar, sanayi için en değerli yenilenebilir enerji kaynağının biyokütle olacağının öngörüldüğünü söyledi. Yazar, “Biyokütlenin özellikle petrokimya sektöründe hammadde olarak kullanılmasının önem kazanması olasıdır” dedi. OSB’lerin,