AB’de Santrallere Karbondioksit Depolama Zorunlu Hale Getiriliyor

AB’de Santrallere Karbondioksit Depolama Zorunlu Hale Getiriliyor

Avrupa Birliği iklim değişikliği ile mücadele kapsamında sera gazı emisyonlarını azaltmak için bunun yer altında nasıl stok edilebileceğini araştırıyor. Bu da karbondioksit yakalama ve depolama prosedürünün elektrik santralleri ve ağır sanayi için mecbur hale getirilebileceği anlamına geliyor.

ae_karbon_atik_yonetimiAvrupa Milletvekili Chris Davis bunun ideal bir çözüm yolu olduğunu söyledi:

«İhtiyacımız olan elektriği üretmek için dünya genelinde kömür ve gaz kullanımı her geçen gün artıyor. Karbondioksit yakalama ve depolama projesini geliştirerek bu maddelerin havaya karışmasını önlemek istiyoruz. Uzun süre bunların yer altında saklanması gerekiyor.”

Karbondioksit yakalama ve depolama prosedürü hala tartışma konusu ancak araştırmalar sürüyor.

Shell için çalışan Tim Bertels yenilenebilir enerjinin hiç bir zaman insanlanrın ihtiyaçlarının tamamını karşılamayacağını belirtti:

“Uluslararası Enerji Ajansı karbondiyoksit yakalama ve depolama prosedürü uygulanmadığı taktirde, dekarbonizasyonun dünyaya daha pahalıya mal olacağını belirtti. Bir trilyon dolar daha fazla ödeneceğinden bahsediliyor.”

Okyanuslarda deniz tabanının altında karbondioksit emisyonlarını depolamak da pahalıya mal olacak. Ancak Avrupa Komisyonu iklim değişikliği ile mücadele için bunun uygulanması gerektiğini belirtiyor.

Kaynak: Euronews

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

HABERLER

Atık Çay Çalısından Alternatif Biyoyakıt Üretildi

Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Türk Patent Enstitüsü, ilk kez atık çay çalısından alternatif biyoyakıt üretimiyle ilk patent diplomasını aldı. Biyoyakıtların alternatif enerji kaynakları olarak Türkiye’de yeterince kullanılmadığı ve ön plana

HABERLER

Pakistan’ın İlk Rüzgar Santralleri Zorlu Enerji’den

Zorlu Enerji Grubu’na bağlı Zorlu Enerji Pakistan Ltd. tarafından kurulan Pakistan’ın ilk rüzgar santrali açıldı. Zorlu Enerji açıklamasına göre, Zorlu Enerji Grubu şirketlerinden Zorlu Enerji Pakistan’ın, 151 milyon dolar yatırım

HABERLER 0 Comments

Mitsubishi’den Elektrikli SUV Modeli Geliştirme Planı

Pek çok otomobil üreticisinin yönelmeye başladığı elektrikli araçlarla ilgili Japon Mitsubishi’nin de planı ortaya çıktı. Firma 2020 yılına kadar elektrikli bir SUV geliştirmeyi planlıyor. Elektrikli araç pazarına yönelmeyen konvansiyonel araç