AB’de Elektrikli Araba Satışları Yüzde 77 Arttı

AB’de Elektrikli Araba Satışları Yüzde 77 Arttı

Avrupa’da elektrikli araç satışları yılın ilk yarısında geçen yıla göre yüzde 77 arttı.

electric-car_20120917_Andrew-HoodAvere France’ın aylık rakamlarına göre, 2014 yılının ilk yarısında Avrupa’da elektrikli araba satışları bir önceki yıla göre yüzde 77 arttı. 2013 yılının ilk yarısında Avrupa’da toplam 1.5591 elektrikli araç satılırken, bu yılın ilk yarısında toplam 2.7946 elektrikli araç satıldı.

Norveç başı çekti

Bu artışta en büyük pay yüzde 302 artışla Norveç’in oldu. Fransa’da bir önceki yıla oranla elektrikli araba satışları yüzde 12 oranında düşmesine rağmen ikinci sırada yer aldı. Fransa’yı sırayla yüzde 78 artışla Almanya, yüzde 120 artışla İngiltere, yüzde 163 artışla Hollanda, yüzde 95 artışla İsviçre, yüzde 181 artışla Avusturya, yüzde 31 artışla İtalya, yüzde 223 artışla Belçika, yüzde 254 artışla Danimarka ve yüzde 96 artışla İsveç takip etti.

Kaynak:Enerji Günlüğü

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER

Geycek Rüzgar Enerji Santrali Açılıyor

Geycek Rüzgâr Enerji Santrali, 150 megawatt kurulu gücü ile Türkiye’nin en büyük rüzgar enerjisi santrallerinden biri konumunda ve yılda toplam 231.000 ton CO2 azaltımı gerçekleştirecek. Türkiye’nin rüzgar potansiyeli artış gösterirken,

HABERLER

Dünya’nın İlk Ekolojik Camiisi Türkiye’de Gerçekleştiriliyor

Tam 1 ay önce  Yüksek Mimar Çelik Erengezgin’in inanç yapıları ve ekolojik tasarımlara uygunlukları üzerine olan değerlendirmesini yayınlamıştık ve bu makale sitemiz ve sosyal medya kanallarımız üzerinden yoğun ilgi görmüştü.

YATIRIMCI

Kalkınma Ajanslarından Yenilenebilir Enerjiye Destek

Kalkınma Ajansı Hibe Programları kapsamında, yenilenebilir enerji ye de yer veriliyor.  Yenilenebilir enerjinin Türkiye’nin enerji politikası açısından içerdiği anlam ve önem giderek artıyor. Yenilenebilir enerjinin geliştirilmesi yönünde çeşitli kamu kurumlarının