ABD Güneş Panelleriyle Kaplanıyor

ABD Güneş Panelleriyle Kaplanıyor

ABD’de artan güneş enerjisi kullanımı, güneş enerjisi panellerinin hızla yaygınlaştığını ortaya koydu.

Dünyada güneş enerjisinden elektrik üretimi giderek yaygınlaşırken, ABD bu çerçevede ön sıralarda yer almaya başladı. ABD’nin güneş elektriği kurulu gücü 2014 yılında 7 GW’a yakın artış ile 20 GW düzeyine ulaştı, bunun 18,3 GW’ı fotovoltaik alanındaki kurulu güçten ve 1,7 GW’ı konsantre güneş enerjisi (CSP) alanındaki kurulu güçten sağlandı.

http://blog.radikal.com.tr’den aldığımız verilere göre, 2015 yılının ilk 10 ayında, güneş elektriği kurulu gücü 4,1 GW artış gösterdi. Bununla birlikte toplam güneş elektriği kurulu gücü 24,1 GW oldu. Bununla birlikte 5 milyon evin elektriğini karşılayacak seviyeye ulaştı.

Daha önce sitemizde yerdiğimiz gibi Amerika Birleşik Devletleri güneş enerjisi pazarının bu yıl yüzde 50 büyüyeceği tahmin ediliyor. Amerika’da birçok kamu kuruluşunun fosil enerjilerden alternatif enerjiye geçmesinin yanı sıra alternatif enerjinin özel yerleşim yerlerinde de kullanımı son yıllarda çok fazla yaygınlaştı. (Haber için tıklayın)

Bu doğrultuda, ABD’de yayınlanan yeni bir rapor, güneş enerjisi kullanımının “zengin” sınıfın malikanelerinden, orta sınıfın evlerine kadar yayıldığını ortaya koydu.

Bir eve güneş enerjisi panelleri ile enerji sağlamanın maliyeti, 1970 yılında watt başına 77 dolar iken, Şubat 2016’da bu maliyet 57 sente kadar düştü. Bu rakam içinde solar panelleri kaplamak için kullanılan cam kasalar ve alüminyum çerçevelerin maliyeti de bulunuyor.

Öte yandan maliyet düştükçe güneş enerjisini tercih edenlerin sayısı da hızla yükseliyor. 2006 yılında tüm ABD’de sadece 30 bin evin güneş enerjisi panelleri ile elektrik ihtiyacını karşıladığı görülürken, bugün rakam 1 milyonu aşmış durumda. 2018’de ise rakamın iki milyonu geçmesi bekleniyor. Bu hızlı gelişimde, Elon Musk’ın kurucusu olduğu SolarCity ya da SolarPulse gibi evlere güneş enerjisi panellerini pratik ve ekonomik şekilde kuran şirketlerin payı da büyük.

Haberin ayrıntısı için tıklayın

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER 0 Comments

Renault Elektrikli Araçta Avrupa Lideri

Fransız üretici 2015 yılında Avrupa’da 18.453 adet ZOE satışı gerçekleştirdi. Elektrikli araçlar günümüz ulaşım sistemlerinin üzerinde durduğu en önemli konulardan biri haline geliyor. Elektrikli araçların gelecekte çok daha yaygınlaşacağını öngörmek

HABERLER

Türkiye’nin İlk Pasif Evi Urla’da İnşa Edildi

Türkiye’nin en az enerji tüketen ve en çevreci ilk ‘Pasif Ev’ i Urla’da inşa edildi. Ev yıllarca İtalya’da güneş ve rüzgar gibi yenilenebilir enerji sistemleri üzerinde çalışan Alman Gerd ve Türk

HABERLER

Bilecik’te Jeotermal Saha İhalesi

Bilecik ili sınırları içinde bulunan 4 adet Jeotermal Kaynak Arama sahası 3 yıllığına ruhsatlandırılmak üzere ihale edilecek.  Bilecik İl Özel İdaresi Genel Sekreterliği, ihale ilanını Resmi Gazete’de yayımladı. Buna göre, Bilecik

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply