ABD’de Güneş Enerjisi Kullanımı Artıyor

ABD’de Güneş Enerjisi Kullanımı Artıyor

Amerika Birleşik Devletleri güneş enerjisi pazarının bu yıl yüzde 50 büyüyeceği tahmin ediliyor. Amerika’da birçok kamu kuruluşunun fosil enerjilerden alternatif enerjiye geçmesinin yanı sıra alternatif enerjinin özel yerleşim yerlerinde de kullanımı son yıllarda çok fazla yaygınlaştı.

Güneş enerjisinde Öne Çıkan 5 Bölge

Uzmanlar, güneş enerjisini evinde kullanmaya hevesli olan kişilerin bol güneşli bölgelerde ikamet etmesinin şart olmadığını belirtiyor. Bu da herkesin güneş enerjisini kullanabileceğine dair anahtar bilgilerden. Aynı zamanda alternatif enerji kurulumunda ülkenin hangi bölgelerde ne kadar teşvik verdiği ya da vergi indirimine gittiği de önemli unsurlar arasında. Amerika’nın güneş enerjisi kullanımı ile öne çıkan 5 bölgesi şu şekilde sıralanıyor:

1- Massachusetts

Eyalet kapsamında güneş enerjisi kullanımında ciddi bir vergi indirimi ya da geri ödeme imkanı sunulmasa bile güneş enerjisi uzmanları, en fazla güneş enerjisi kurulumu yapılan bölgelerin başında Massachusetts’i görmek istiyorlar. Eyaletin yıllık ortalama yüzde 58’i güneşli olması Google’un Güneş Çatı Projesi’nin Massachusetts’te kurulmasının büyük nedenlerinden biri. Ayrıca yerleşik sistemlere bağlanabilmesi, fazla enerjinin ana şebekeden satılabilmesi, ölçümlenebilmesi tercih edilmesinde diğer önemli maddeleri oluşturuyor.

2- New York
Güneş enerjisi politikalarında New York’un standartları artık belirli bir düzeye çıkardığına inanııyor. Bölgede yürütülen 2030 yılına kadar yüzde 50 oranında alternatif enerji kullanımına geçiş politikasına destek verilmesi ise bu standartların yükselmesinde etkili.

3. New Jersey
New Jersey aşternatif enerji alanında son yıllarda şaşırtıcı bir şekilde gelişme gösterdi. Bu aşanda cesur birçok politikanın hayata geçirilmesi ile endüstri büyüdü. Özellikle Güneş Biçimlendirme projesi bölgenin güneş enerjisi kullanımının artmasında etkili. Bu proje ev sahiplerine ürettikleri enerji kadar kredi kazanmaları temelinde yükseliyor. Bu akıllı projeler ise ortalama yüzde 56 güneşlilik oranı ile birleşiyor.

4-Oregon
Oregan yıl boyunca yüzde 48 oranında güneş alıyor. Kamu politikaları ile birkaç proje ev sahiplerini güneş enerjisi kullanması için destekliyor Bunlardan biri de vergi indirimi,fakat bu indirim süresi 2017 yılında tamamlanıyor. Yeni kanun ile bu destek tekrarlanmaz ise bu bölgedeki güneş enerjisi kurulum yatırımları çekiciliğini kaybedebilir.

5. New Mexico
Amerika’nın yüzde 76 güneşlilik oranıyla en güneşli bölgelerinden biri. Güneş çatı sistemleri için çok elverişli.
2020 yılına kadar eyalette kullanılan toplam enerjinin yüzde 4’ünün üretiminin güneş enerjisinden karşılanması için belirlenen bir karar var. Bu amaçla sistem kurulumlarında vergi indirimi, para iadesi, ana şebekeye bağlantı, enerji ölçümleme gibi alanlardaki eksikliklerin tamamlanması için çalışmalar yapılıyor.

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

ENERJİ YÖNETİMİ 0 Comments

TEİAŞ Gözlemci Üye Oldu

Türkiye Elektrik İletim A.Ş. (TEİAŞ), Avrupa elektrik sistemine tam üyelik yerine “gözlemci üye” yapıldı. Türkiye Elektrik İletim A.Ş. (TEİAŞ), Avrupa elektrik sistemine tam üyelik yerine, tarihte ilk kez bulunan bir

HABERLER 0 Comments

Vestas’a ABD’den Rüzgar Türbini Siparişi

Vestas, Amerika`da kurulacak 100 MW`lık rüzgar santrali için rüzgar türbini Sempra şirketine sağlayacak. blog.radikal.com.tr’nin haberine göre, ABD’de 2015 yılında gerçekleştirilen büyük ölçekli rüzgar enerjisi yatırımları bir yıl öncenin aynı dönemine

HABERLER

EPDK: “600MW Dışında Teşviksiz Lisanslı Güneş Santrali Kurabilirsiniz”

TBMM Genel Kurulu’ndan geçen Elektrik Piyasası Kanunu ardından EPDK Elektrik Piyasası Dairesi Başkanı Ahmet Ocak Gas& Power’a özel açıklamalarda bulundu. Ocak, sektörün gelişiminden yenilenebilir enerjiye bir çok konu hakkında sorularımızı yanıtladı.

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply