ABD’de Güneş Enerjisi Kullanımı Artıyor

ABD’de Güneş Enerjisi Kullanımı Artıyor

Amerika Birleşik Devletleri güneş enerjisi pazarının bu yıl yüzde 50 büyüyeceği tahmin ediliyor. Amerika’da birçok kamu kuruluşunun fosil enerjilerden alternatif enerjiye geçmesinin yanı sıra alternatif enerjinin özel yerleşim yerlerinde de kullanımı son yıllarda çok fazla yaygınlaştı.

Güneş enerjisinde Öne Çıkan 5 Bölge

Uzmanlar, güneş enerjisini evinde kullanmaya hevesli olan kişilerin bol güneşli bölgelerde ikamet etmesinin şart olmadığını belirtiyor. Bu da herkesin güneş enerjisini kullanabileceğine dair anahtar bilgilerden. Aynı zamanda alternatif enerji kurulumunda ülkenin hangi bölgelerde ne kadar teşvik verdiği ya da vergi indirimine gittiği de önemli unsurlar arasında. Amerika’nın güneş enerjisi kullanımı ile öne çıkan 5 bölgesi şu şekilde sıralanıyor:

1- Massachusetts

Eyalet kapsamında güneş enerjisi kullanımında ciddi bir vergi indirimi ya da geri ödeme imkanı sunulmasa bile güneş enerjisi uzmanları, en fazla güneş enerjisi kurulumu yapılan bölgelerin başında Massachusetts’i görmek istiyorlar. Eyaletin yıllık ortalama yüzde 58’i güneşli olması Google’un Güneş Çatı Projesi’nin Massachusetts’te kurulmasının büyük nedenlerinden biri. Ayrıca yerleşik sistemlere bağlanabilmesi, fazla enerjinin ana şebekeden satılabilmesi, ölçümlenebilmesi tercih edilmesinde diğer önemli maddeleri oluşturuyor.

2- New York
Güneş enerjisi politikalarında New York’un standartları artık belirli bir düzeye çıkardığına inanııyor. Bölgede yürütülen 2030 yılına kadar yüzde 50 oranında alternatif enerji kullanımına geçiş politikasına destek verilmesi ise bu standartların yükselmesinde etkili.

3. New Jersey
New Jersey aşternatif enerji alanında son yıllarda şaşırtıcı bir şekilde gelişme gösterdi. Bu aşanda cesur birçok politikanın hayata geçirilmesi ile endüstri büyüdü. Özellikle Güneş Biçimlendirme projesi bölgenin güneş enerjisi kullanımının artmasında etkili. Bu proje ev sahiplerine ürettikleri enerji kadar kredi kazanmaları temelinde yükseliyor. Bu akıllı projeler ise ortalama yüzde 56 güneşlilik oranı ile birleşiyor.

4-Oregon
Oregan yıl boyunca yüzde 48 oranında güneş alıyor. Kamu politikaları ile birkaç proje ev sahiplerini güneş enerjisi kullanması için destekliyor Bunlardan biri de vergi indirimi,fakat bu indirim süresi 2017 yılında tamamlanıyor. Yeni kanun ile bu destek tekrarlanmaz ise bu bölgedeki güneş enerjisi kurulum yatırımları çekiciliğini kaybedebilir.

5. New Mexico
Amerika’nın yüzde 76 güneşlilik oranıyla en güneşli bölgelerinden biri. Güneş çatı sistemleri için çok elverişli.
2020 yılına kadar eyalette kullanılan toplam enerjinin yüzde 4’ünün üretiminin güneş enerjisinden karşılanması için belirlenen bir karar var. Bu amaçla sistem kurulumlarında vergi indirimi, para iadesi, ana şebekeye bağlantı, enerji ölçümleme gibi alanlardaki eksikliklerin tamamlanması için çalışmalar yapılıyor.

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER

“Yenilenebilir Elektrik Kaynakları Ana Akım Haline Geliyor”

IRENEC 2014, 4. Uluslararası %100 Yenilenebilir Enerji Konferansı Sonuç Bildirgesi: Toplu üretimin sonucunda yenilenebilir elektrik kaynakları ana akım haline geliyor. Elektrik tedariğinin % 100 temiz yenilenebilir enerjilerden elde edilmesi yönündeki

HABERLER 0 Comments

“Güçlü Güneş Potansiyeli İle Türkiye de Büyümenin Parçası Olacak”

Dr. James Watson: “Paris Anlaşması ile beraber güneş sektörünün daha da hızlı büyümeye devam edeceğini tahmin edebiliriz. Güçlü güneş potansiyeli ile Türkiye de bu büyümenin parçası olacak.” Dünyada güneş enerjisi

HABERLER

Bezen: “Enerji Piyasasının Özgürleştirilmesi Gerekiyor”

Bezen&Partner Temsilcisi Yeşim Bezen, 4. Türkiye Enerji Konferansı’nda konuştu: “Enerji piyasasının özgürleştirilmesi, serbest oyuncuların rahat hareket etmeleri gerekiyor. Hükümetin pazarı serbest oyunculara devretmeyi isteyip istemediğini yatırımcılara açıklaması lazım.” 4. Türkiye

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply