ABD Güneş Enerjisi Ekipmanlarında Süreci Kazandı

ABD Güneş Enerjisi Ekipmanlarında Süreci Kazandı

Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) Temyiz Organı (Appellate Body), güneş enerjisi ekipmanlarında yerli girdi zorunluluğunu içeren Hindistan uygulamasına karşı başlatılan anlaşmazlıkta ABD’nin nihai zaferini duyurdu.

Dünyada güneş enerjisi sektöründe önemli gelişmeler yaşanıyor. Güneş enerjisi ekipmanları üretiminde de bu gelişmeler belirleyici oluyor.

Ülkeler kendi güneş enerjisi sektörünü desteklemek adına çeşitli tedbirler ve önlemler geliştirirken, bazen bu önlemler ve tedbirler ülkeler arasında anlaşmazlığa yol açabiliyor.

Bu doğrultuda, Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) Temyiz Organı (Appellate Body), güneş enerjisi ekipmanlarında yerli girdi zorunluluğunu içeren Hindistan uygulamasına karşı başlatılan anlaşmazlıkta ABD’nin nihai zaferini duyurdu.

Temyiz Organı konuya ilişkin panel değerlendirmesini onayladı ve Hindistanın konuya ilişkin uygulamasının Anlaşmanın XX Maddesi ile uyumlu olmadığını bildirdi.

ABD’nin Hindistan’a güneş enerjisi ekipmanları ihracatı bu uygulama nedeniyle yüzde 90 azalmıştı.

DTÖ kuralları kapsamında, Temyiz Organı Raporları anlaşmazlık taraflarından birinin talebi üzerine, 30 gün içerisinde kabul ediliyor.

Haberin ayrıntısı için tıklayın

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER

Güneş Santrali Sigorta Firmaları Ve Bankalar Açısından Yıldırımdan Korunma Sistemleri

Günümüzde başta güneş olmak üzere enerji yatırımlarında bankaların yatırımcılara sundukları kredi imkanları oldukça cazip durumda. %20 -%30 oranlarında bir peşinatla güneş tarlası yatırımlarımıza finansör bulmuş oluyoruz ve enerji üretildikçe banka

HABERLER

Milas’ta Rüzgar ve Güneş Enerjisi Projesi

MİTSO’nun GEKA’dan sağladığı 88 500 liralık hibe desteğiyle başlattığı balık ve zeytinyağı üreticileri için güneş ve rüzgar enerjisinden yararlanarak enerji üretiminin fizibilitesi çalışmaları başladı. Tarım ve hayvancılık kollarında kullanılan enerji

Elektrik Dağıtım 0 Comments

“Gerçek Elektrik Fiyatının Oluşmasını Sağlayacağız”

Enerji Piyasaları İşletme AŞ (EPİAŞ) Genel Müdürü Hasan Hüseyin Savaş, gerçek elektrik fiyatının oluşmasını sağlamaya çalıştıklarını söyledi. Elektrik piyasasında fiyat konusu, en önemli tartışma konularından birini oluşturuyor. Piyasanın dinamikleri göz

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply