ABD Güneş Enerjisi Ekipmanlarında Süreci Kazandı

ABD Güneş Enerjisi Ekipmanlarında Süreci Kazandı

Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) Temyiz Organı (Appellate Body), güneş enerjisi ekipmanlarında yerli girdi zorunluluğunu içeren Hindistan uygulamasına karşı başlatılan anlaşmazlıkta ABD’nin nihai zaferini duyurdu.

Dünyada güneş enerjisi sektöründe önemli gelişmeler yaşanıyor. Güneş enerjisi ekipmanları üretiminde de bu gelişmeler belirleyici oluyor.

Ülkeler kendi güneş enerjisi sektörünü desteklemek adına çeşitli tedbirler ve önlemler geliştirirken, bazen bu önlemler ve tedbirler ülkeler arasında anlaşmazlığa yol açabiliyor.

Bu doğrultuda, Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) Temyiz Organı (Appellate Body), güneş enerjisi ekipmanlarında yerli girdi zorunluluğunu içeren Hindistan uygulamasına karşı başlatılan anlaşmazlıkta ABD’nin nihai zaferini duyurdu.

Temyiz Organı konuya ilişkin panel değerlendirmesini onayladı ve Hindistanın konuya ilişkin uygulamasının Anlaşmanın XX Maddesi ile uyumlu olmadığını bildirdi.

ABD’nin Hindistan’a güneş enerjisi ekipmanları ihracatı bu uygulama nedeniyle yüzde 90 azalmıştı.

DTÖ kuralları kapsamında, Temyiz Organı Raporları anlaşmazlık taraflarından birinin talebi üzerine, 30 gün içerisinde kabul ediliyor.

Haberin ayrıntısı için tıklayın

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER

“Türkiye Pazarında Agresif Hareket Ediyoruz”

First Solar Türkiye Genel Müdürü Evren Evcit: “Türkiye pazarında agresif hareket ediyoruz, Türkiye First Solar’ın öncelikli pazarları arasında.” First Solar, Türkiye’deki yatırımlarını ve yeni projelerini paylaşmak üzere bugün Conrad Oteli’’nde

Elektrik Satışı 0 Comments

Sedaş’tan Kaçak Enerji Kullanımı İle Mücadele Kampanyası

SEDAŞ, kaçak enerjiyle mücadele kapsamında yeni bir projeyi hayata geçiriyor. SEDAŞ, “Kaçak elektrikle İlgili Bilgilendirme ve Bilinçlendirme” projesi kapsamında, kayıp kaçak oranında düşüş sağlamayı, 1,6 milyon elektrik kullanıcısını bilinçlendirmeyi ve

HABERLER 0 Comments

İngiltere’de Dünyanın İlk Çift Katlı Elektrikli Şehir Otobüsleri

Elektrikli otomobiller giderek yaygınlaşırken, sıra toplu taşıma araçlarına geldi. İkonik otobüsleri ile ünlü bir başkent, dünyanın ilk çift katlı elektrikli şehir otobüslerini kullanıma sunmaya hazırlanıyor. Toplu taşıma alanında da elektrikli

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply