ABD Güneş Enerjisi Ekipmanlarında Süreci Kazandı

ABD Güneş Enerjisi Ekipmanlarında Süreci Kazandı

Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) Temyiz Organı (Appellate Body), güneş enerjisi ekipmanlarında yerli girdi zorunluluğunu içeren Hindistan uygulamasına karşı başlatılan anlaşmazlıkta ABD’nin nihai zaferini duyurdu.

Dünyada güneş enerjisi sektöründe önemli gelişmeler yaşanıyor. Güneş enerjisi ekipmanları üretiminde de bu gelişmeler belirleyici oluyor.

Ülkeler kendi güneş enerjisi sektörünü desteklemek adına çeşitli tedbirler ve önlemler geliştirirken, bazen bu önlemler ve tedbirler ülkeler arasında anlaşmazlığa yol açabiliyor.

Bu doğrultuda, Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) Temyiz Organı (Appellate Body), güneş enerjisi ekipmanlarında yerli girdi zorunluluğunu içeren Hindistan uygulamasına karşı başlatılan anlaşmazlıkta ABD’nin nihai zaferini duyurdu.

Temyiz Organı konuya ilişkin panel değerlendirmesini onayladı ve Hindistanın konuya ilişkin uygulamasının Anlaşmanın XX Maddesi ile uyumlu olmadığını bildirdi.

ABD’nin Hindistan’a güneş enerjisi ekipmanları ihracatı bu uygulama nedeniyle yüzde 90 azalmıştı.

DTÖ kuralları kapsamında, Temyiz Organı Raporları anlaşmazlık taraflarından birinin talebi üzerine, 30 gün içerisinde kabul ediliyor.

Haberin ayrıntısı için tıklayın

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

Araştırmalar

TÜBİTAK’tan 10 Üniversiteye Daha 1 Milyon TL Destek

TÜBİTAK 20 üniversiteyi seçti, ar-ge desteği 20 milyon TL’ye ulaştı. TÜBİTAK, 2013 yılında üniversitelerin Teknoloji Transfer Ofislerine verdiği desteği bu yıl da sürdürüyor. Başvurusu kabul edilen 10 üniversiteye 1 milyon TL’ye

HABERLER

D-Enerji’den Güneş Enerjisine 100 Milyon Liralık Yatırım

Doğanlar Yatırım Holding Enerji Grubu Başkanı İlhan Doğan, lisans hakkı aldıkları son 2 proje ile toplam 100 milyon liralık yatırım yapacaklarını söyledi. Güneş enerjisi özellikle uluslararası çaptaki kuruluşlar için önemli

Güneş EnerjisiB 0 Comments

Tesla Solar City’i Satın Aldı

Elektrikli otomobil üreticisi Tesla, güneş enerjisi sistemleri kuran Solar City’yi satın aldı. Peki ama bu satın almanın arka planında ne yatıyor? Tesla Motors elektrikli araç üretiminin yanı sıra güneş enerjisi

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply