ABD Güneş Enerjisi Ekipmanlarında Süreci Kazandı

ABD Güneş Enerjisi Ekipmanlarında Süreci Kazandı

Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) Temyiz Organı (Appellate Body), güneş enerjisi ekipmanlarında yerli girdi zorunluluğunu içeren Hindistan uygulamasına karşı başlatılan anlaşmazlıkta ABD’nin nihai zaferini duyurdu.

Dünyada güneş enerjisi sektöründe önemli gelişmeler yaşanıyor. Güneş enerjisi ekipmanları üretiminde de bu gelişmeler belirleyici oluyor.

Ülkeler kendi güneş enerjisi sektörünü desteklemek adına çeşitli tedbirler ve önlemler geliştirirken, bazen bu önlemler ve tedbirler ülkeler arasında anlaşmazlığa yol açabiliyor.

Bu doğrultuda, Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) Temyiz Organı (Appellate Body), güneş enerjisi ekipmanlarında yerli girdi zorunluluğunu içeren Hindistan uygulamasına karşı başlatılan anlaşmazlıkta ABD’nin nihai zaferini duyurdu.

Temyiz Organı konuya ilişkin panel değerlendirmesini onayladı ve Hindistanın konuya ilişkin uygulamasının Anlaşmanın XX Maddesi ile uyumlu olmadığını bildirdi.

ABD’nin Hindistan’a güneş enerjisi ekipmanları ihracatı bu uygulama nedeniyle yüzde 90 azalmıştı.

DTÖ kuralları kapsamında, Temyiz Organı Raporları anlaşmazlık taraflarından birinin talebi üzerine, 30 gün içerisinde kabul ediliyor.

Haberin ayrıntısı için tıklayın

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

Mevzuat

Enerjide Paradigma Değişikliği Yaşanıyor

Elektrik Dağıtım Hizmetleri Derneği (ELDER) Başkanı Nihat Özdemir, “Dünyada enerjide paradigma değişikliği yaşanıyor. Dünya 20 sene önceki dünyadan farklı. Enerji hayatımızın en önemli parçası. Doğayı kirletmeden, doğaya karbon atmadan enerjiyi

HABERLER

Hindistan 20 Milyon Cadde Aydınlatmasını LEDle Değiştiriyor

Hindistan hükümeti Milli Verimli Aydınlatma Programını (DELP) açıkladığı zaman hayli iddialı hedefler koymuştu. Bu programa göre 20 milyon cadde aydınlatması lambası 2 sene sonuna kadar LED ile değiştirilecek. Hedeflenen değişim sayesinde

HABERLER

Jeotermal Enerji ile Kurutulan Ürünler Sınırı Aşıyor

Türkiyenin enerji zengini ilçesi Simav’da belediyenin desteğiyle merkezi Ankara’da bulunan özel bir firma tarafından Eynal Kaplıcalarında 1 milyon lira harcanarak Meyve ve Sebze Kurutma Tesisi kuruldu. 400 metrekare kapalı alan

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply