AB PV Üreticileri İkinci Dalga İflas Tehlikesiyle Karşı Karşıya

AB PV Üreticileri İkinci Dalga İflas Tehlikesiyle Karşı Karşıya

Çin’de artan güneş paneli üretimi ve düşen talebin fiyatları düşürmesiyle AB PV üreticileri ikinci dalga iflas tehlikesiyle karşı karşıya.

Güneş enerjisi sektörü dünyada gelişme gösterdikçe ve güneş enerjisi yatırımları arttıkça, güneş paneli üretimi de önem kazanıyor. Bu doğrultuda, güneş paneli üretimindeki gelişmeler sektörü doğrudan ilgilendiren bir bir nitelik taşıyor.

Dünyada güneş paneli üretiminde önemli gelişmeler yaşanıyor. Özellikle Çin’de üretilen güneş panelleri Avrupa’daki güneş paneli üreticilerini olumsuz yönde etkiliyor. Bu gelişmeler, güneş paneli üretiminde gerek arz, gerekse de fiyat açısından önemli sonuçlar oluşturuyor.

Çin’de artan güneş paneli üretimi ve düşen talebin fiyatları düşürmesiyle AB PV üreticileri ikinci dalga iflas tehlikesiyle karşı karşıya.

AB Solar Üreticileri Birliği (EU ProSun) başkanı Milan Nitzschke, güneş enerjisi üretiminde fiyatların son bir ay içinde yüzde 20 düştüğüne dikkat çekerek, ikinci bir iflas dalgası yaşamaktan korktuklarını söyledi.

Çin’de yılın ilk yarısında güneş paneli üretimi bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 37.8 artarak 27 GW oldu. Ülkede kurulu güneş santrali kapasitesi de bir önceki yıla göre üç kat artarak 20 GW’a çıktı. Bu yılın sonuna kadar kapasitenin 10 GW daha artarak bu yıl içinde 30 GW olması bekleniyor.

Haberin ayrıntısı için tıklayın

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER

Toyota 7 Milyonu Aşkın Hibrit Araç Satışı Gerçekleştirdi

Toyota, Eylül sonu itibarıyla tüm dünyada hibrit araç satışlarının 7 milyon 53 bin adete ulaştığını açıkladı. 7 milyon adetlik satış rakamına ulaşılmasında son 9 aylık dönemin etkili olduğu bildirildi. Toyota,

Şirket Haberleri

Sabancı Enerjide Karlılığı Öne Alacak

Sabancı Holding Enerji Grubu Başkanı Mehmet Göçmen, enerji alanında megavat (MW) bazlı büyüme yerine, kârlı ve verimliliğe odaklı bir büyüme hedeflediklerini açıkladı. Türkiye’de uluslararası nitelikteki kuruluşların enerji alanına yönelik yatırım

Elektrikli araçlar 0 Comments

Audi Başkanı: “2025 Satışlarının 25%’i Elektrikli Araba Olacak”

“Kendinizi 10 sene sonra nerede görüyorsunuz?” Audi bu sorunun cevabını “hibritle ve elektrikle çalışan araba pazarı” olarak cevaplıyor. Audi elektrikleşmeye giden yol haritasını geçen Çarşamba günü Los Angeles Araba Fuar’ında

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply