AB Katılım Öncesi Fonlarından  Finansman Sağlama

AB Katılım Öncesi Fonlarından Finansman Sağlama

Bu konu kapsamında burada “Yatırım Projelerinin Planlanması” içeriği ile ilgili bazı tavsiyelerden bahsedilecektir. AB katılım öncesi fonlarından ciddi rakamlarda hibe finansmanı ya da eş finansman sağlama imkanı bulunmaktadır. Bu bağlamda da aşağıdaki tavsiyelere uyulmasında yarar var:

Proje AB standartlarında hazırlanmalı
ÇED mutlaka ciddiye alınmalı, kaliteli ÇED’ler hazırlanmalıdır. Bir proje ne kadar erken hazır olursa, finansmanı da o kadar erken bulacaktır. Bir projenin düzgün bir şekilde yapılmış fizibilite çalışması ya da ÇED’i yok ise, o proje asla hazır değildir. O nedenle bu çalışmaların yapılması ve bir an önce tamamlanması öncelik arz eder. Maalesef pek çok kişi, pek çok belediye, yatırımcı ve proje paydaşı, bu işlerin kestirme yoldan halledilebileceği gibi bir yanılgı içinde. Ancak, projelerin hazır olmaması ya da sunulan dokümanların fon sağlayabilmek için gerekli standartları ve koşulları yeterince yerine getirememesi yüzünden beklemelerle ve gecikmelerle karşı karşıya kalmaktadırlar.

AB fonları akılcı kullanılmalı
AB’yi “sağılacak bir inek gibi” görmemeliyiz. Projemizi olduğunun üstünde bütçelememeliyiz. Uluslararası alanda birçok projeyle yarışacağımızı unutmamalıyız. Herkes AB Katılım Öncesi Fonları veya Yapısal Fonlar ve Uyum Fonları söz konusu olduğunda, AB’yi “sağılacak şişman bir inek” gibi görmeyi tercih ediyor her nedense. Böyle bir yanlış algılamanın kırılması gerekmektedir. “Aman Allah’ım, ben bu finansmanın % 50’ini beleşe alacaksam, bu projenin olabildiğince büyük olmasını, bütçenin veya maliyetinin şişirilmesini istiyorum” tarzında bir yanlış algılama bu süreçten geçilmeye başlanana kadar rahatsız etmese bile nihayette ters tepecektir.

Teknik şartnamelere dikkat edilmeli
Kaliteden ödün vermeden en ucuz çözümler bulunmalıdır.

AB finansman mekanizmaları uygunluk kriterlerine dikkat edilmeli
AB finansman mekanizmaları çerçevesinde projelerin bazı bileşenleri fonlardan karşılanabilir, bazıları karşılanamaz. Örneğin çevresel altyapı projelerinde bütün masrafların finansman için uygun olduğu, finansman tarafından karşılanacağı gibi bir yanlış anlayış mevcut ama böyle bir durum söz konusu değildir.

Projeyi planlarken ilk yatırım maliyeti ve projenin yaşam döngüsü boyunca oluşacak tüm maliyetler göz önünde tutulmalı
Fizibilite çalışmaları yürütülürken, bu süreç içinde bir de “yaşam boyu proje maliyeti analizi” (whole of life project costing) yapılması gerekiyor. Bu analiz, gerek başlangıçtaki ön sermaye maliyetini, gerekse yıllık tekrarlanan “işletme ve bakım” gibi diğer ilgili masrafları kapsamalıdır. Bu analizi ister “net bugünkü değer” üzerinden, ister seçilecek başka bir yöntem kullanarak gerçekleştirebiliriz. Böyle bir analizin gerçekten de çok güçlü bir etkisi olacaktır. Özellikle “net bugünkü değer” üzerinden “yaşam boyu proje maliyeti” analizi yapılacak olursa ve başlangıçtaki ön sermaye maliyetinin büyük bir kısmını hibe olarak karşılıksız yani bedava alıyorsak, böyle bir analiz maliyetleri düşürmemizi sağlayabilir.

Kurumsal zorluklar
Farklı hizmetlerin maliyetlerinin ayrı tutulamaması, yatırımların geri ödeme planlarını etkileyebilir. Mümkünse hizmetlerin ayrı finansal planlamaları ve yönetimleri olmalıdır.

Projelerin sözleşmelerinde çıkabilecek sorunlara karşı uyanık olmalıyız
Gerçek yaşamda, yapılan yatırımların ve imzalanan sözleşmelerin önemli bir kısmı yolunda gitmez ve sonuç itibariyle mahkemeye başvurulması gerekebilir. O nedenle projelerimizi daha ilk başta hazırlarken, proje ile ilgili yapılan sözleşmelerin mahkemelik olabileceği varsayımından hareket etmemiz elzemdir.

Yazar
Ercan Argunhan, Eurogaz Ltd. Şti.

About author

Senem Gençer
Senem Gençer 761 posts

Alternatifenerji.com’un kurucu ortaklarından biri ve CEO’su olan Gençer, 1971 yılında Diyarbakır’da doğdu. 1993 yılında ODTÜ İşletmeyi bitirdikten sonra, Johnson & Johnson Medical ve Yeni Zelanda Büyükelçiliği gibi farklı kurumlarda çalıştı. 2007 yılında güneş enerjisi ve LED aydınlatma konularında halen çalışmakta olan Ekogüneş’i ve Türkiye’nin ilk online solar ürün satış sitesi olan www.ekogunes.com’u kurdu. Gençer, aynı zamanda Güneş Enerjisi ve Sanayicileri Derneği GENSED’in kurucu üyelerindendir.

You might also like

Köşe Yazıları

Enerji Verimliliği mi? Temiz Enerji Üretimi mi? Düşük Teknoloji mi?

Yeşil Gazete olarak yabancı dillerde yayımlanan çarpıcı makaleler serilerimize devam ediyoruz. Bu defa sayfamızı, gönüllü sadelikle ilgili çalışmaları bulunan ve Simplicity Collective web sayfasının kurucusu olan Samuel Alezander‘a ayırdık. Alexander’ın, Ted Trainer’ın yakın

Köşe Yazıları

SolarGuide for Dummies

Öncelikle başlığın Türkçe’ye tam çevrilmesi pek mümkün olmadığı için (Aptallar için Güneş Rehberi çok da hoş ve doğru bir tercüme olmayacaktı) İngilizce bırakmaya karar verdim. Belki daha usturuplu bir açılımı

Köşe Yazıları

Elektrikli Oto Pahalı Ama Milli Çıkarlarımıza Uygun

BMW’nin elektrikli modeli i3’ün ortalama 40 bin eurodan satışa sunulacağını belirten Borusan Otomotiv İcra Kurul Başkanı Eşref Biryıldız ekliyor: Otomobil kulllanımımız arttıkça ülke olarak enerji ihtiyacımız da yükseliyor. Çözüm ise