AB, ‘Enerji Birliği’ Planıyla, Yenilenebilir Enerji Hedeflerine Yaklaşacak

AB, ‘Enerji Birliği’ Planıyla, Yenilenebilir Enerji Hedeflerine Yaklaşacak

Avrupa Birliği, Avrupa Komisyonu’nun açıkladığı Avrupa’da ortak bir enerji piyasası oluşturmaya yönelik ‘Enerji Birliği’ planıyla, ortak enerji pazarında daha fazla entegrasyon sağlamayı, enerjide dışa bağımlılığı azaltmayı ve iklim ve yenilenebilir enerji hedeflerinin yakalanmasına yardımcı olmayı hedefliyor.

yogaAvrupa Birliği yenilenebilir enerji kaynakları kullanım hedeflerine ulaşabilmek için çalışmalarını sürdürüyor.

enerjienstitusu.com’un haberine göre, Avrupa Komisyonu, Avrupa’da ortak bir enerji piyasası oluşturmaya yönelik ‘Enerji Birliği’ planını açıkladı. AB bu sayede ortak enerji pazarında daha fazla entegrasyon sağlamayı, enerjide dışa bağımlılığı azaltmayı ve iklim ve yenilenebilir enerji hedeflerinin yakalanmasına yardımcı olmayı hedefliyor.

Avrupa Komisyonu’nun Enerji Birliği’nden sorumlu üyesi Maros Sefcovic, planlarının bu alanda yarım yüzyıldan uzun bir süredir gündeme gelen en iddialısı olduğunu söyledi.

Planı açıklayan Avrupa Komisyonu’nun Enerji Birliği’nden sorumlu üyesi Maros Sefcovic, ‘Bugün, Kömür ve Çelik Topluluğu’ndan bu yana Avrupa’daki en iddialı enerji projesini başlatıyoruz’ dedi.

1951’de kurulan Avrupa Kömür ve Çelik Topluluğu, günümüzde Avrupa Birliği haline gelen yapının temellerini oluşturuyordu.

AB, ‘Enerji Birliği’ni oluşturarak enerji alanında ortak iç pazarı tamamlamayı, enerji arz güvenliğini ve enerji verimliliğini artırmayı, fosil yakıt kullanımını azaltmayı ve yeni enerji kaynaklarının araştırılmasına hız vermeyi amaçlıyor.

Haberin devamı için tıklayın

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER

Almanya Güneş Enerjisi Kurulumunda Yavaşlama Yaşadı

Almanya’nın güneş enerjisi kurulumu 2014 yılında yüzde 42.4 oranında düşüş gösterdi.  Güneş enerjisi sektöründe dünya lideri konumundaki Almanya’nın güneş enerjisi kurulumuyla ilgili veriler dalgalı bir çizgi oluşturuyor. enerjigunlugu.net’inhaberine göre, Almanya’nın

HABERLER

Piller de İnsan Hücreleri Gibi Şekerle Çalışabilir mi?

İnsanlara enerji veren temel madde şeker ise, neden piller için de aynısı geçerli olmasın? Virginia Tech’te yer alan araştırmacılar, yakıt hücresi denilebilecek bir teknoloji üzerinde çalışıyorlar ancak bu hücreler, hidrojen

HABERLER

Dünya’nın İlk Ekolojik Camiisi Türkiye’de Gerçekleştiriliyor

Tam 1 ay önce  Yüksek Mimar Çelik Erengezgin’in inanç yapıları ve ekolojik tasarımlara uygunlukları üzerine olan değerlendirmesini yayınlamıştık ve bu makale sitemiz ve sosyal medya kanallarımız üzerinden yoğun ilgi görmüştü.