AB Emisyon Ticaretinin Askıya Alınması Konusunda Ciddi

AB Emisyon Ticaretinin Askıya Alınması Konusunda Ciddi

AB Genel Mahkemesi, elektrik üretiminin önemli bir kısmını kömürden karşılayan Polonya’nın AB’nin Emisyon Ticaret Sistemi’ne (ETS) yönelik itirazını kabul etmedi.

ae_karbon_To-match-Interview-POLAND-007Yüksek mahkeme, Avrupa Birliği’nin 2013’te ücretsiz olarak dağıttığı ‘kirletme izinlerinin’ AB hukukuna uygun olduğu ve Polonya’nın şikayetinin bir temeli bulunmadığı yönünde karar bildirdi.

AB’nin Emisyon Ticaret Sistemi çerçevesinde şirketlere ücretsiz kirletme izinleri dağıtılıyor. Eğer firmaların yol açtığı sera gazı emisyonları bu miktarı geçerse, ETS aracılığıyla yeni izin satın almak mümkün oluyor. Sistemin amacı, şirketleri karbon emisyonlarını azaltacak teknolojilere yatırım yapmaya teşvik etmek.

Enerji ihtiyacının yüzde 90’ını kömürden karşılayan Polonya, dağıtılan kirletme izinlerinin hesaplanma yönteminin AB hukukunu ihlal ettiği ve kendi şirketleri için dezavantaj oluşturduğunu savunuyordu.

Polonya’nın karara itiraz etmesi halinde davayı Avrupa Adalet Divanı’na taşıması gerekecek.

ETS’de kirletme izinlerinin çok düşük fiyatlardan el değiştirmesi ve bu sebeple şirketlere, çevreci teknolojilere yatırım yapmak için teşvik oluşturmaktan uzak kalması üzerine AB, 2013-2015 yılları arasında dağıtılacak 900 milyon ton kirletme iznini askıya almayı planlıyor.

Kaynak: Euroactive

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

HABERLER

Sanayide Enerji Verimliliği, Vestel’e Ödül Getirdi

Enerji Verimliliğinde “Sanayide Enerji Verimliliği Proje Yarışması’nın birincisi oldu. Sanayide enerji verimliliği uygulamaları, Türkiye’de artış gösterirken, kuruluşlar enerji verimliliğini artıracak projeler üzerine odaklanıyorlar. Her yıl yapılan araştırma, yarışma ve kampanyalarla

HABERLER

Tekstilciler, Enerjilerinin Yüzde 45’ini Boşa Harcıyor

Enervis’in raporuna göre, tekstil firmaları, kullandıkları enerjinin yüzde 45’ini boşa harcıyor. Fabrikalardaki verimsizlik en fazla, atık sıcak suyun değerlendirilmeden deşarj edilmesi ve basınçlı hava kayıpları gibi sebeplerden kaynaklanıyor. EWE Turkey

ENERJİ YÖNETİMİ 0 Comments

EBRD Türkiye’de Sürdürülebilir Enerji Finansmanına Hız Veriyor

EBRD MidSEFF programının üçüncü aşamasının lansmanını gerçekleştirdi. Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD), dün İstanbul’da düzenlediği üst düzey konferansta, artan talebe karşılık vermek üzere Türkiye’de sürdürülebilir enerji finansmanına verdiği desteği