AB Emisyon Ticaretinin Askıya Alınması Konusunda Ciddi

AB Emisyon Ticaretinin Askıya Alınması Konusunda Ciddi

AB Genel Mahkemesi, elektrik üretiminin önemli bir kısmını kömürden karşılayan Polonya’nın AB’nin Emisyon Ticaret Sistemi’ne (ETS) yönelik itirazını kabul etmedi.

ae_karbon_To-match-Interview-POLAND-007Yüksek mahkeme, Avrupa Birliği’nin 2013’te ücretsiz olarak dağıttığı ‘kirletme izinlerinin’ AB hukukuna uygun olduğu ve Polonya’nın şikayetinin bir temeli bulunmadığı yönünde karar bildirdi.

AB’nin Emisyon Ticaret Sistemi çerçevesinde şirketlere ücretsiz kirletme izinleri dağıtılıyor. Eğer firmaların yol açtığı sera gazı emisyonları bu miktarı geçerse, ETS aracılığıyla yeni izin satın almak mümkün oluyor. Sistemin amacı, şirketleri karbon emisyonlarını azaltacak teknolojilere yatırım yapmaya teşvik etmek.

Enerji ihtiyacının yüzde 90’ını kömürden karşılayan Polonya, dağıtılan kirletme izinlerinin hesaplanma yönteminin AB hukukunu ihlal ettiği ve kendi şirketleri için dezavantaj oluşturduğunu savunuyordu.

Polonya’nın karara itiraz etmesi halinde davayı Avrupa Adalet Divanı’na taşıması gerekecek.

ETS’de kirletme izinlerinin çok düşük fiyatlardan el değiştirmesi ve bu sebeple şirketlere, çevreci teknolojilere yatırım yapmak için teşvik oluşturmaktan uzak kalması üzerine AB, 2013-2015 yılları arasında dağıtılacak 900 milyon ton kirletme iznini askıya almayı planlıyor.

Kaynak: Euroactive

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

HABERLER

Bursa OSB, Enerji Verimliliği Çalışmalarını Belgeledi

Bursa Organize Sanayi Bölgesi Müdürlüğü (BOSB), TSE EN ISO 50001:2011 Enerji Yönetim Sistemi Belgesi sahibi oldu. Daha önceleri Kalite Yönetim Sistemi Belgesi, Çevre Yönetim Sistemi Belgesi ile İş Sağlığı ve

HABERLER

İsviçre’de Otomobil Karbondioksiti, Yosundan Biyoyakıta Dönüşecek

İsviçre’de  otomobillerden atık olarak atmosfere dağılan karbondioksit yosun imalatında kullanılıyor. Biyoyakıt olarak kullanılabilen kaynaklar her geçen gün dahada zenginleşiyor. Bu kapsamda, dünyada şaşırtıcı gelişmeler ortaya çıkıyor. yenilenebilirenerjikaynaklari.biz’de yayınlanan yazıya göre, İsviçre’de Culture

HABERLER

Almanya Elektrikli Otomobilde İstediğini Bulamadı

Son rakamlar Alman hükümetinin 2020’ye kadar trafikteki elektrikli otomobil sayısının 1 milyona çıkarılması hedefinin tutturulamayacağına işaret ediyor. Almanya hükümetinin iddialı enerji dönüşümü planlarında yedi yıla kadar trafikteki elektrikli otomobil sayısının bir milyona çıkarılması da