AB Çevre Ödülleri Sahiplerini Buldu

AB Çevre Ödülleri Sahiplerini Buldu

Avrupa Birliği Çevre Ödülleri Türkiye 2016 Programı birincileri ve finalistleri, Bölgesel Çevre Merkezi (REC) Türkiye ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) işbirliğinde 3 Haziran 2016 tarihinde Ankara’da gerçekleştirilen törende ödüllerini aldılar.

Günümüzde kurumların yalnızca ekonomik faaliyetleriyle ayakta kalabilmesi olanaksız görünüyor. Ekonomik faydanın yanı sıra, toplumsal, kültürel ve çevresel faktörleri göz önüne alarak faaliyetlerini sürdüren kuruluşlar kurumsal itibara sahip oluyor.

Bu değişimde, tüketiciler önemli bir rol oynuyor. Tüketiciler kurumlardan artık yalnızca kara dayalı bir işletme anlayışı talep etmiyor. Bununla birlikte, toplumsal fayda paralelinde bir kurumsal sosyal sorumluluk vizyonuna sahip olmalarını bekliyor.

Son yıllarda, söz konusu kurumsal sorumluluk vizyonuna kurumun çevre, insan ve topluma zarar vermeden faaliyetlerini sürdürebilecek bir eksen çerçevesinde yaklaşması da eklenmiş durumda. Sürdürülebilirlik olgusu içerisinde değerlendirilebilecek bu yaklaşım, özellikle AB ülkelerinde son derece belirleyici olmaya başladı.

AB Çevre Ödülleri de bu doğrultuda başarı kazanan kurumlara veriliyor. AB üyesi ülkelerde 1987’den bu yana verilmekte olan AB Çevre Ödülleri, 2006 yılından beri Türkiye’de de düzenleniyor.

Avrupa Birliği Çevre Ödülleri Türkiye 2016 Programı birincileri ve finalistleri, Bölgesel Çevre Merkezi (REC) Türkiye ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) işbirliğinde 3 Haziran 2016 tarihinde Ankara’da gerçekleştirilen törende ödüllerini aldılar.

Törende, Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, AB Bakanlığı Müsteşarı Büyükelçi Rauf Engin Soysal, Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkan Yardımcısı Bela Szombati, TOBB Başkanı ve EUROCHAMBRES Başkan Vekili M. Rifat Hisarcıklıoğlu ve REC Türkiye ve AB Çevre Ödülleri Ulusal Program Direktörü Rifat Ünal Sayman açılış konuşmalarını gerçekleştirdiler. Törene farklı sektörlerden 150’ye yakın davetli katıldı.

REC Türkiye’nin ulusal sekretarya görevini yürüttüğü programın ödül töreninde birinci ve finalist şirketler ödüllerini Sayın Haseki, Sayın Soysal, Sayın Szombati, Sayın Hisarcıklıoğlu ve Sayın Sayman’ın elinden aldılar.

Açılış konuşmalarında, Çevre ve Şehircilik Bakanı Sayın Mehmet Özhaseki dünyanın toprak, su, hava ve enerji dengesi üzerinde kurulu olduğuna işaret ederek bunu bozmamak ve tahrip etmemek gerektiğinin altını çizdi. Türkiye’nin çevrecilik alanında üzerine düşeni yapmaya çalıştığını ifade eden Özhaseki, bunları yaparken de ülkenin kalkınmasına mani olmamaya özen gösterdiklerini anlattı.

Birleşmiş Milletler (BM) verilerine göre, dünya nüfusunun 2050 yılına gelindiğinde 9 milyara ulaşacağına ve tüketimin de giderek artacağına işaret eden Özhaseki, çevreye zarar veren ikinci tahribatın deniz suyu seviyesinin yükselmesi, üçüncü önemli tahribatın ise atmosferdeki karbondioksit miktarındaki artış olduğuna işaret etti.

“Çevre sorunları bilimsel gerçekler”

TOBB Başkanı Sayın M. Rifat Hisarcıklıoğlu, çevre sorunlarının bütün dünyanın kabul ettiği bilimsel gerçekler olarak göz önünde durduğunu ifade etti. Çevre dostu olan, enerji verimliliği ilkesine göre çalışan firmaların vergi avantajları dahil farklı mekanizmalarla teşvik edilmesi gerektiğine vurgu yapan TOBB Başkanı, bunun küresel bir politika haline getirilmesini istedi. Küresel ısınma ve iklim değişikliğinden, çölleşmeye kadar pek çok sorunla karşı karşıya bulunulduğunun altını çizen Hisarcıklıoğlu, küresel ısınma nedeni ile pek çok adanın sular altında kaldığına çölleşmenin önüne geçilmediği takdirde yakın gelecekte 1,2 milyar insan açlık, susuzluk, geçim kaynağının yok olması ve göç etme zorunluluğu gibi etkilere maruz kalacağına işaret etti.

Avrupa Birliği Bakanlığı Müsteşarı Sayın Büyükelçi Rauf Engin Soysal: “Çevre dostu teknolojiler, inovasyon ve iş dünyasıyla sürdürülebilirliği buluşturabilme konularındaki özverili çalışmalarından ötürü ödül alan ve Avrupa Birliği’nde yarışmaya hak kazanan şirketlerimizi tebrik etmek istiyorum” şeklinde konuştu. Ayrıca Çevre Bakanlığı ile her seviyede birlikte çalışmalarını sürdürdüklerine ve Avrupa Birliğine katılım sürecinin gündelik hayatın her boyutunu ilgilendirdiğine dikkat çekti.

Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkan Yardımcısı Sayın Bela Szombati de konuşmasında çevre müktesebatının sürdürülebilir kalkınmanın sağlanabilmesi için büyük önem taşıdığına dikkat çekerek, “Çevre müktesebatı çeşitli sınamaları da beraberinde getiriyor. O yüzden çevre sektörüne 1,5 milyar Euro’ya AB fonu tahsis edilmiş durumda. Çevre küresel bir meseledir. İlgili paydaşların katılımı olmadan bu başarılamaz. Burada dereceye girenlere 27 Ekim Estonya Tallinn’de gerçekleşecek yarışta başarılar diliyorum” diye konuştu.

Finalistler

2016 programının Yönetim Kategorisi birincisi; İETT İşletmeleri Genel Müdürlüğü olurken, Ürün/Hizmet Kategorisi birincisi Recydia A.Ş., Süreç Kategorisi birincisi ise Vestel Elektronik Sanayi ve Ticaret A.Ş. oldu.

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER

Bartın’da Güneş Enerjisi Devrimi

Bartın İl Özel İdaresi şantiyesinde yıllık tüketilen 370 bin kilovat saat elektriğin yüzde 75’i güneş enerjisi ile üretilecek. Merkeze bağlı Akçamescit Köyü’ndeki İl Özel İdaresi Yol ve Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü

Mevzuat 0 Comments

EPDK Lisanssız Elektrik Üretimi Yönetmeliğinde Değişikliklere Gidiyor

26.10.2015 tarihi itibarı ile EPDK’nın sitesinde yer alan duyuru metnini yayınlıyoruz: Elektrik piyasasındaki gelişmeler çerçevesinde Elektrik Piyasasında Lisanssız Elektrik Üretimine İlişkin Yönetmelik (Yönetmelik)’te ve Bağlantı ve Sistem Kullanım Yönetmeliği (Bağlantı

HABERLER

ABD’de Elektrik Şebekelerine Siber Saldırı

ABD`de gerçekleşen siber saldırıların hedeflediği alanlar arasında yüzde 32 ile elektrik şebekeleri ilk sırada yer alıyor. Elektrik şebekelerine siber saldırılar birçok ülke açısından kabus niteliğinde. enerjigunlugu.net’in haberine göre, Cambridge Üniversitesi

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply