750 YILLIK BUDİST TAPINAĞININ ELEKTRİKLİ ARABASI

750 YILLIK BUDİST TAPINAĞININ ELEKTRİKLİ ARABASI

Nissan 100 000. elektrikli LEAF satışını kutlarken, dünyanın diğer tarafında da yeni gelişmeler oluyordu. Bunlardan biri de Tokyo’da bulunan 750 yıllık Budist Tapınağı’nın ilk elektrikli aracını alması ve bu hamle ile ruhani dünyanın ilklerinden birini yapması oldu.

Bu ilk aracın sahibi ise Japon Budist Rahip Mr. Wasei Hirai oldu. Elektrikli araçların şu anki kullanıcıları “early adapter/erken kullanıcı” denilen bir sıfatla anılmaktalar, bunlardan birinin bir Budist Rahibi olması ise şaşırtıcı oldu.

Elektrikli Nissan LEAF’in sahibi Rahip Hirai, geleceği ve dünyayı koruyacak olan teknolojilerin seçiminin, bu tarz girişimlerin ruhani önderler tarafından da desteklenmesi ve duyurulmasının önemli olduğunu belirtmekte. Bunun en güzel örneği ise hem modernliği hem de duyarlılığı içinde barındıran elektrikli araçlar olduğunu söylüyor.

Darısı tüm siyasi ve ruhani liderlerinin başına…

3

2

1

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

Ulaşım

Fas’ın Yeni Gözdesi: 3 Tekerlekli Hibrit Araba Twikes

Bir Jetgiller ailesi aracına benzeyen Twikes,  yaklaşık 15 yıldır üzerinde çalışılan 3 tekerlekli hibrit araç projesi. Ergonomik 2 kişilik kabine sahip olan Twikes, 50 litre yakıtla 10 000km yol gidebilmekte.

ALTERNATİF TASARIMLAR

ŞEBEKEDEN BAĞIMSIZ SOLAR İZOLE RAF EV

Hollandalı tasarım firması Tjep tarafından geliştirilen bu off-grid yaşam alanının ismi: Isolée yani Türkçe’ye çevrilmiş hali ile “İzole”. Şekli bir raf görünüşünde olan Isolée, üzerindeki anten şeklinde bir yapının dallarına

ALTERNATİF TASARIMLAR

En Sanatsal Rüzgar Türbinleri

Bu Artistik Türbinlerle Rüzgarın ve Güneşin Enerjisini Biraraya Toplarsınız ve Tüm Dubai’yi Etkiniz Altına Alabilirsiniz. Artocos Singing Rüzgar Kuleleri isimli bu artistik türbinler çok yakında dubai sokaklarında sergilenmeye başlanacak. Darısı