700 Nüfuslu Köy Solar Sulama Sayesinde Temiz Suya Kavuştu !

700 Nüfuslu Köy Solar Sulama Sayesinde Temiz Suya Kavuştu !

EkoRE, 700 nüfuslu Gökçetaş köyünün temiz içme suyu ihtiyacını karşılayacak projeyi hayata geçirdi. Borusan’dan gelen talep doğrultusunda planlanan proje ile 170 haneli, 700 nüfuslu köy İLK DEFA temiz içme suyuna kavuştu.

Mersin’in Mut ilçesinde Gökçetaş köyünün Katırardıç mevkiinde yer alan pompa sistemi, 3,5 KW’lık güneş enerjisi panellerinden enerjisini alıyor. Köyün elektrik şebekesi de bulunmadığı için alternatif enerji kaynaklarına yönelen EkoRE’nin kurduğu pompa sistemi, yörede var olan bir pınardan su çekerek (2 m) , 750 metre uzaktaki köyün içme suyu deposuna aktarıyor.  Toplam kaldırma yüksekliği (kot farkı) 60 metre olan ve 50 ton  basınç kapasitesine sahip olan su, 20 tonluk bir depoya aktarılıyor.

Temiz içme suyu pompalama projesinin açılışında konuşan EkoRE CEO’su Serhan Süzer “EkoRE olarak alternatif enerji ve çeşitli yenilenebilir enerjilerin kullanımı ile sürdürülebilir bir geleceğe inanıyoruz. Alternatif enerji kaynakları ve akıllı mühendislik metotları kullanarak 700 vatandaşımızın temiz içme suyu ihtiyacını karşıladık. EkoRE olarak böyle ihtiyaçların giderilmesine destek vermekten büyük mutluluk ve gurur duyuyoruz” dedi.

Daha detaylı bilgi almak için ulaştığımız şirket yetkililerinden öğrendiğimiz kadarıyla, sistemin düşündürücü bir hikayesi var.  Sakinleri çoğunlukla hayvancılıkla geçinen ve göçebelerden oluşan köy, bu proje sayesinde gerçekten ilk defa temiz suya kavuşuyor. Köy halkının önemli bir kısmı kış aylarında başka civar köy ve ilçelerde yaşıyor. Ancak yaz aylarında buraya gelerek geçimlerini sağlamak için tarım ve hayvancılıkla uğraşıyorlar. Sistem devreye alınana kadar tankerlerle ya da yakındaki çeşmelerden “taşıma su” ile su ihtiyaçlarını gidermeye çalışan köy halkının kaderi, Borusan EnBW’nin Mersin-Karaman il sınırında olan bu köyün yakınında rüzgar santrali kurması ile değişiyor. Borusan yetkilileri buradaki en büyük eksikliğin en temel ihtiyaç olan “su” olduğunu görünce, çeşitli firmalardan topladıkları teklifleri değerlendirip, bunların arasında en iyi hizmet ve teklifi veren EkoRE şirketi ile anlaşarak, tüm bu sulama sistemini kendileri finanse ediyorlar. Ve EkoRe tüm teklif-temin-kurulum-devreye alma sürecini 3 hafta gibi kısa bir süre içinde sonuçlandırarak, köyü ilk defa kendi temiz suyuna kavuşturuyor !

Borusan EnBW’yi bu projeden dolayı kutlamak isteriz !

  

Eko Yenilenebilir Enerjiler A.Ş. (EkoRE) hakkında:

Türkiye’nin yenilenebilir enerji sektöründeki en saygın şirketler arasında yer alan Eko Yenilenebilir Enerjiler A.Ş. (EkoRE), mühendislik, tedarik ve inşaat ekibi ile dünya çapında müşterilerine yenilikçi, güvenilir ve yenilenebilir enerji çözümleri sunmaktadır. Küçük ölçekli ev sistemlerinden büyük ölçekli santrallere kadar geniş bir yelpazede anahtar teslim sistemiyle hizmet veren EkoRE, finansman, mühendislik, tedarik, inşaat ve sonrasına uzanan bir süreçte proje yönetme uzmanlığına sahiptir. EkoRE müşteri odaklı yaklaşımı, deneyimli ekibi ve dünya standartlarına uygun kalite arayışı ile faaliyet gösterdiği yenilenebilir enerji sektöründe mükemmeliyet standartlarının ölçütü haline gelmeyi ve bunu sürdürmeyi amaçlamaktadır.

About author

Senem Gençer
Senem Gençer 761 posts

Alternatifenerji.com’un kurucu ortaklarından biri ve CEO’su olan Gençer, 1971 yılında Diyarbakır’da doğdu. 1993 yılında ODTÜ İşletmeyi bitirdikten sonra, Johnson & Johnson Medical ve Yeni Zelanda Büyükelçiliği gibi farklı kurumlarda çalıştı. 2007 yılında güneş enerjisi ve LED aydınlatma konularında halen çalışmakta olan Ekogüneş’i ve Türkiye’nin ilk online solar ürün satış sitesi olan www.ekogunes.com’u kurdu. Gençer, aynı zamanda Güneş Enerjisi ve Sanayicileri Derneği GENSED’in kurucu üyelerindendir.

You might also like

HABERLER

Almanya’ya Kar Getiren Rüzgar Enerjisi

Dünya piyasasında ise ekonomik sıkıntılar nedeniyle rüzgar enerjisine Almanya’daki kadar yatırım yapılmadı. Dünya piyasasında ise ekonomik sıkıntılar nedeniyle rüzgar enerjisine Almanya’daki kadar yatırım yapılmadı. Ancak Alman şirketlerinin gözü bu yıl

HABERLER

KOSBİ’ye Güneş Enerji Santrali

Kemalpaşa Organize Sanayi Bölgesi, (KOSBİ) arıtma tesisinin elektrik enerjisi ihtiyacının yarısını kurduğu güneş enerjisi santralinden karşılayacak. KOSBİ,Arıtma Tesisi yanında 8 bin metrekarelik alan üzerine yapımını tamamladığı 2 bin adet güneş

HABERLER

Gönen’de Pirinç Saplarından Biyogaz Üretilecek

Balıkesir’in Gönen ilçesinde, pirinç hasadı sonrasında tarlalarda çürümeye bırakılan saplardan biyogaz üretilecek. Türkiye’nin önde gelen pirinç ambarlarından olan Gönen’de, Almanya Federal kuruluşu ’GİZ’ işbirliği ile çeltik samanından biyogaz üretilecek. Türk-Alman