7. Solarex Fuarı’ndaki Canlılık, Sektör İçin Umut Veriyor

7. Solarex Fuarı’ndaki Canlılık, Sektör İçin Umut Veriyor

İhlas Fuarcılık tarafından düzenlenen 7. Solarex İstanbul Fuarı’nda görülen canlılık ve ziyaretçilerin bilinçli yaklaşımları sektör temsilcilerinin önümüzdeki döneme yönelik umutlu bakmasına yol açtı.

IMG_9603 İhlas Fuarcılık tarafından düzenlenen 7. Solarex İstanbul Fuarı, dün İstanbul Fuar Merkezi Yeşilköy’de yerli ve yabancı güneş enerjisi sektörü yetkilileri, kamu temsilcileri, akademisyenler ve finans dünyasından isimlerin katılımı ile açıldı.  Üç gün boyunca yerli ve yabancı ziyaretçilerini ağırlayacak olan fuar, güneş enerjisi sektörüne yönelik seminer ve panellere ev sahipliği yapıyor.

90’a yakın yabancı firma

 IMG_9628 200’ün üzerinde firmanın katılım gösterdiği fuarda, 90’a yakın yabancı firma bulunuyor. Solarex İstanbul, planlanan etkinlikleriyle hem katılımcı firmalara hem de ziyaretçilerine temiz enerjinin önemini anlatmanın yanı sıra, Getchain Networking uygulamasını devreye alıyor. Bu uygulama ile akıllı telefonlardan indirilen programlar sayesinde, fuarı ziyaret eden herkesin çevrim içi olmasına ve birbirlerinin iletişim bilgileriyle pozisyonlarını öğrenmelerine olanak tanıyor. Güneş enerjisi sektörünün önde gelen kişi ve kurum temsilcilerinin solarex Fuarı’yla ilgili görüşlerini aldık.  SMA Yetkilisi Hakkı Karacaoğlan, SolarTürk Enerji Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Osman Özberk, CSUN CEO’su Egemen Seymen ve GENSED Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Hakan Erkan Solarex Fuarı’nın güneş enerji sektöründeki canlılığın ifadesi olduğu ve önümüzdeki döneme yönelik umut verdiği görüşünde birleşiyor.

SolarTürk Enerji Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Osman Özberk:

“Türkiye’de güneş enerji yatırımları başladı”

SIMG_9708olareks Fuarı, bugüne kadar güneş enerjisi sektörüyle ilgili kurulan önemli fuar. Fuarda görülen canlılık, hareket Uzak Doğu ve Avrupa firmalarının ve temsilcilerinin ilgisi ve katılımı Türkiye’de güneş enerji yatırımının başlangıcını ifade ediyor. Artık,  Türkiye’de güneş enerjisinden elektrik üretiminin yapılacağı anlaşılıyor. Lisanslı elektrik üretim sürecinin başlama tarihinin de açıklanmasıyla, önümüzdeki iki yıl içerisinde, Türkiye’de lisanslı güneş enerji üretim tesislerinin kurulacağı görülüyor. Bu noktada önemli olan, Türkiye’deki güneş enerji sanayinin bu süreçte hangi konumda olacağıdır.  Türkiye’de faaliyet gösteren 10’un üstündeki yerli  güneş modülü üreticisi firma, güç birliği oluşturur ve sektörde ciddi bir talep yaratırsa, Avrupa’daki güneş modül üreticilerinin çektiği sıkıntıyı yaşayamayız. Avrupa’da kapanmış olan yüzlerce güneş modülü üreticisi firma yerine, Uzak Doğu’lu güneş modül üreticileri yaygınlık ve gelişme gösteriyor.  Türkiye’de de böyle bir durum oluşmaması için,  Güneş Enerjisi Sanayicileri ve Endüstrisi Derneği (GENSED) ve Uluslararası Güneş Enerjisi Topluluğu (GÜNDER) önderliğinde ki sivil toplum örgütleri ve kamu önderliğinde, yerli güneş modülü üreticileri olarak birliktelik oluşturulması gerekiyor.  Bu doğrultuda,  Türkiye’ye kalitesiz panellerin girişinin denetlenmesi, güneş enerji santrallerinin sağlıklı şekilde işlemesi için de önemli bir girişim olacak. Türkiye’de güneş enerjisi yan sanayinin gelişmemesi,  hammaddelerin birçoğunun ithal edilmesi gibi dezavantajlar bulunuyor. Buna karşın, alüminyum ve çelik sanayinin gelişmişliği, elektrik üretimi ve dağıtımında orta ve alçak gerilim alanında çok büyük firmaların olması, montaj başta olmak üzere gelişmiş bir sanayi alt yapısının bulunması gibi çok önemli avantajlara sahibiz. Dolayısıyla, üretim alanında çok önemli sorunlar yaşayacağımızı düşünmüyorum.  Uzak Doğu menşeili güneş panelleriyle rekabet edebilirsek, önümüz açılır. 2023 yılına kadar bu alanda Türkiye’de 5 milyar Euro’luk yerli yatırım bekliyoruz. Türk sanayicisi, bu işin altından çok rahatlıkla kalkabilir. Böylece, yerli üreticiler güneş modülleri sektörüne yön verebilir.

GENSED Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Hakan Erkan:

“Sektörün önü açık” 


IMG_9697Solarex Fuar’ına bu yıl sayısal düzeyde çok yüksek olmasa da bilinçli yatırımcıların ziyaret ettikleri anlaşılıyor. Katılımcı açısında da fuara talebin çok fazla olduğu, gelecek yıl bir holün daha fuar alanına ekleneceği bilgisi geliyor. Gerçekten de üyelerimizden aldığımız geri dönüşüm de yer bulamayan birçok firmanın olduğu yönünde. Bu doğrultuda, fuara gösterilen yoğun ilgi bizi çok memnun ediyor. Bu ilgi her şeyden önce, sektörün hareketlendiğini gösteriyor. Güneş enerji firmalar fuarda yatırım anlaşmaları gerçekleştiriyor. Güneşten lisanslı elektrik üretiminin çok iyi olacağı konusunda herkes hemfikir.  Önemli olan bu yönde az hata yapılması ve az sorun yaşanması.  Sektöre ilginin çok yüksek olması hem yatırımcı tarafından hem de firmalar açısından çok önemli. Ancak, bu durumun uygulayıcı firmalarla yatırımcılar arasında sıkıntıya yol açma ihtimali var. Çünkü başvuru çok olmasına karşın, hayata geçirilecek proje sayısı sınırlı olacak. Bu noktada, sektörde lisanslı ve lisansız elektrik üretimi projeleri için finansman sorunu yaşandığı da gözlemleniyor.  Bunun da belli başlılardan beri finansman modeli. Finansman konusunda biraz sıkıntı yaşanıyor. Başta  finansman sorunu olmak üzere, diğer sorunların da çözümlenmesiyle, sektöre hakim olan tozlu ortam kalkacak ve sektör iyi bir başlangıç yapacak. Önümüzdeki bir yıllık sürede, sektörün daha iyi bir noktaya geleceğini öngörüyorum.

CSUN CEO’su Egemen Seymen:

“Avrupalı yatırımcılar Türkiye’yi tercih ediyor”

IMG_9644

Solarex Fuarı bu yıl, daha önceki yıllara göre daha canlı geçiyor. Bilinçli bir ziyaretçi ve müşteri kitlesi var.  Ayağı yere basan projeler gündeme geliyor. Bu yüzden, fuarı faydalı ve verimli buluyorum. Fuardaki canlanmanın, piyasadaki canlılığın yansıması olduğunu düşünüyorum.  Bu canlılık, sektörün ne kadar hazır olduğunun da göstergesi. Bunda lisanslı ve lisanssız elektrik üretimi pazarında yasal düzenlemelerin gerçekleşmesiyle sektörün önünün açılması büyük rol oynuyor.  Yasalar da bu gelişmeye uyum sağlarsa, üreticiler, yatırımcılar ve tedarikçilerin aynı canlılığı göstermesi durumunda, güneş enerjisi pazarı uzun yıllar boyunca gelişimini sürdürebilir. Güneş enerjisi sektörüne yönelik ilgi de yabancı yatırımcıların payı son derece yüksek. Daha önceki yıllara göre, bu ilginin oldukça fazla olduğunu gözlemliyoruz. Avrupa güneş enerjisi sektöründe ciddi bir daralmanın yaşanması, Avrupalı yatırımcıların Türkiye’deki güneş enerji pazarına yönelmelerinde önemli bir faktör oluşturuyor. Avrupa ülkelerinin birçoğunda güneş enerjisi sektörüyle ilgili Devlet teşviklerinin azalması, güneşlenme oranlarının daha düşük olması, Avrupalı yatırımcıları sürdürülebilir pazarlara yönlendiriyor. Bu çerçevede, başta Almanlar ve İtalyanlar olmak üzere Avrupalı yatırımcılar, Ortadoğu coğrafyasında en sürdürülebilir ve güvenli pazar olarak gördükleri Türkiye’yi tercih ediyor. Türkiye’de güneş enerjisi yatırımı artacağını gören Çin firmaları da de güneş modülü fabrikası kurmak  Türkiye’ye yatırım yapmaya hazırlanıyor. Bu açıdan sektörde bir denge oluşmaya başladı. Sektörde özellikle lisanssız elektrik projelerindeki yoğunluk göze çarpıyor. Ancak lisansız  üretimle elde edilecek elektriğin öz tüketimden ziyade, ticari amaçla değerlendirilmesi, uzun vadede Türkiye’nin enerji ihtiyacına yanıt veremeyeceğini düşünüyorum. Bu konuda asıl çözümün öz tüketim modelinin gerçekleşmesi olduğu kanısındayım.

SMA Yetkilisi Hakkı Karacaoğlan:

“Güneş enerjisinde büyük ölçekli sistemler kurulacak”

IMG_9694Solarex Fuarı’na 6 yıldır katılıyoruz.  Elektrik Piyasası Kanunu’nun ve ilgili yönetmeliklerin değişmesiyle,  sektördeki taşların yerine oturduğu görülüyor. Bu durum, fuar ziyaretçilerinin yaklaşımında da kendisini gösteriyor. Geçtiğimiz yıllarda, güneş enerjisinden elektrik üretimi konusunda bilinç ve bilgi seviyesi düşük düzeydeyken, bu yıl en çok karşılaştığımız soru,  “Bizim şöyle bir projemiz var, nasıl çalışabiliriz” oluyor. Dolayısıyla, piyasanın gelişmeye başladığını söyleyebiliriz. Türkiye’de çok yoğun olarak ticari sistemler kurulmaya başladı. 600 megawatt’lık güneş enerjisi lisansın verilmesiyle, “merkezi endüstriyel sistemler” adı verilen büyük sistemleri,  2015 yılından sonra Türkiye’de güneş enerji pazarında göreceğiz. Büyük sistemler dünyanın birçok ülkesinde ortalama 100 megawatt’lık büyüklüğe karşılık gelse de Türkiye’de trafo kapasitelerine göre karşılaştırdığımızda, ağırlıklı olarak 5 ile 15 megawatt düzeyinde yer alıyor. Bu açıdan önümüzdeki dönemde Türkiye için büyük küresel düzeyde küçük sistemlerin yaygınlaşmasına tanık olacağız. Bununla birlikte, lisanssız elektrik üretiminin pazarın önemli bir kısmını oluşturacağını düşünüyoruz. Fuarda da bu yönde önemli bir ilgiye rastlıyoruz.

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

Finansman

Asya Kalkınma Bankasından Yenilenebilir Enerjiye 2.5 Milyar Dolarlık Finansman

Asya Kalkınma Bankası Enerji Yatırımları Danışmanı Yongping Zhai: “2015 yılında enerji sektörüne 5 milyar dolarlık bir bütçe ayırdık. Bu bütçenin yarısını yenilenebilir enerjiye yarısını da diğer enerji projelerine sağlayacağız.” Yenilenebilir

HABERLER 0 Comments

“Asıl Amacımız, Uzun Dönemli Bir Karbon Piyasasının Oluşması”

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) Yetkilisi Jan Willem Van De Ven: “Asıl amacımız, uygun bir karbon fiyatlandırması gerçekleştirerek, desteğe gereksinim duymayan uzun dönemli bir karbon piyasasının oluşmasıdır” dedi. Sürdürülebilir

Diğer temiz enerjiler 0 Comments

Philips ve Vodafone’dan Güç Birliği

Philips aydınlatma, nesnelerin interneti üzerinden yönetilen bağlantılar alanında dünya çapında bir ortaklık için Vodafone ile anlaşmaya varıldığını duyurdu. Ortaklık kapsamında iki şirket, dünyanın dört bir yanındaki şehirlerin enerji tasarruflu, bakımı