7 Milyar Dolarlık Projede Kafa Karıştıran Benzerlik !

Son bir haftadır pek çok gazete ve portalda yer alan Kilis’teki 7 milyar dolarlık “güneş tarlası” projesini çoğunuz duymuşsunuzdur. Projenin dünya ölçeğinde olması, hatta ihracat hedefi konulması bizi oldukça etkiledi ve konu üzerinde biraz araştırma yapma ihtiyacı duyduk.

Yatırımı yapacağı söylenen ICA şirketinin Yönetim Kurulu Başkanı Jane İlknur Un’u internette araştırınca, ABD kaynaklı bazı sitelerde adının geçtiğini gördük. Aşağıda linki bulunan bu sitelerde inanılmaz bilgiler vardı: yazılanlara göre Un bir başsavcı adayı ile mahkemelik olmuş, evrakta sahtecilik ve sahtekarlık suçlarından hüküm giymiş ve Redlands bölgesinde 50’den fazla davaya konu olmuştu.

http://iepolitics.net/2010/12/31/iepolitics-2010-a-year-of-deceit/
http://inlandpolitics.com/blog/2010/06/04/rivpe-woman-sues-san-bernardino-da-candidate-guzman/

Aynı araştırmaya devam ettiğimizde, Türk gazeteleri ve bahsettiğimiz ABD internet siteleri dışında hiç bir kaynakta Us’un adına rastlayamadık. Bay Robert A. Richard’ın adını ise sadece sosyal medyada kendi “ağaç işleri”ni yapan biri olarak bulduk.

1990’larda Redlands bölgesinde dolandırıcılık suçlarından dolayı düzinelerce cezaya çarptırılmış, hatta 2 yıl hapis yatmış birisinin Türkiye’de Sanayi ve Ticaret Bakanı Sn. Nihat Ergün’e ulaşıp, bugüne kadar toplam 7 milyon dolarlık güneş elektriği sisteminin kurulduğu ülkemizde, 7 milyar dolarlık güneş enerjisi yatırımı projesinin başına geçecek cüratkar olacağına bizler pek inanmadık, bu olsa olsa isim benzerliğidir diye düşündük.

Ama elbette bu bilgilere hiç itibar etmeyerek, haberlerde adı geçen ICA ve ISET’e ulaşmaya çalıştık. Onlardan gelecek olan tüm bilgi ve açıklamaları sizlerle anında paylaşacağız.

Bu arada, bu ilginç isim benzerliğini de sizlerle paylaşmayı görev bildik !

About author

Senem Gençer
Senem Gençer 761 posts

Alternatifenerji.com’un kurucu ortaklarından biri ve CEO’su olan Gençer, 1971 yılında Diyarbakır’da doğdu. 1993 yılında ODTÜ İşletmeyi bitirdikten sonra, Johnson & Johnson Medical ve Yeni Zelanda Büyükelçiliği gibi farklı kurumlarda çalıştı. 2007 yılında güneş enerjisi ve LED aydınlatma konularında halen çalışmakta olan Ekogüneş’i ve Türkiye’nin ilk online solar ürün satış sitesi olan www.ekogunes.com’u kurdu. Gençer, aynı zamanda Güneş Enerjisi ve Sanayicileri Derneği GENSED’in kurucu üyelerindendir.

You might also like

HABERLER

Bu Lisenin Enerjisi Temiz Enerjiden Sağlanacak

Ankara’da yenilenebilir enerjinin kullanılacağı teknik ve endüstri meslek lisesi yapılacak. Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) tarafından binalarda enerji verimliliğinin artırılmasına yönelik hazırlanan proje kapsamında, Ankara’da yenilenebilir enerjinin kullanılacağı teknik ve

HABERLER

Petrolde Su ve Bitki ile %30 Tasarruf Sağlayan Teknoloji Türkiye’de

Petrol ve türevi yakıtlarda kullanılan, çevreci ve daha ekonomik biyoyakıt katkı maddeleri geliştiren Bionas, 31 ülkenin ardından Türkiye pazarına girdi. Türkiye’yi, bölgenin merkezi haline getirmeyi hedefleyen Bionas, Türkiye’de depolama tesisi

Elektrikli araçlar 0 Comments

Çin’de Güneş Enerjisi Panellerinden Dönüştürülen Elektrik İle Çalışacak Dev Otobüs Yapıldı

Çin’in dev otobüsleri ilk kez trafiğe çıktı. Bin 200 yolcuyu aynı anda taşıyabilen ve trafikte yer işgal etmeyen tasarım dehası otobüs dün Qinhuangdao kentinde test sürüşü yaptı. Otobüs güneş enerjisi