7 Milyar Dolarlık Projede Kafa Karıştıran Benzerlik !

Son bir haftadır pek çok gazete ve portalda yer alan Kilis’teki 7 milyar dolarlık “güneş tarlası” projesini çoğunuz duymuşsunuzdur. Projenin dünya ölçeğinde olması, hatta ihracat hedefi konulması bizi oldukça etkiledi ve konu üzerinde biraz araştırma yapma ihtiyacı duyduk.

Yatırımı yapacağı söylenen ICA şirketinin Yönetim Kurulu Başkanı Jane İlknur Un’u internette araştırınca, ABD kaynaklı bazı sitelerde adının geçtiğini gördük. Aşağıda linki bulunan bu sitelerde inanılmaz bilgiler vardı: yazılanlara göre Un bir başsavcı adayı ile mahkemelik olmuş, evrakta sahtecilik ve sahtekarlık suçlarından hüküm giymiş ve Redlands bölgesinde 50’den fazla davaya konu olmuştu.

http://iepolitics.net/2010/12/31/iepolitics-2010-a-year-of-deceit/
http://inlandpolitics.com/blog/2010/06/04/rivpe-woman-sues-san-bernardino-da-candidate-guzman/

Aynı araştırmaya devam ettiğimizde, Türk gazeteleri ve bahsettiğimiz ABD internet siteleri dışında hiç bir kaynakta Us’un adına rastlayamadık. Bay Robert A. Richard’ın adını ise sadece sosyal medyada kendi “ağaç işleri”ni yapan biri olarak bulduk.

1990’larda Redlands bölgesinde dolandırıcılık suçlarından dolayı düzinelerce cezaya çarptırılmış, hatta 2 yıl hapis yatmış birisinin Türkiye’de Sanayi ve Ticaret Bakanı Sn. Nihat Ergün’e ulaşıp, bugüne kadar toplam 7 milyon dolarlık güneş elektriği sisteminin kurulduğu ülkemizde, 7 milyar dolarlık güneş enerjisi yatırımı projesinin başına geçecek cüratkar olacağına bizler pek inanmadık, bu olsa olsa isim benzerliğidir diye düşündük.

Ama elbette bu bilgilere hiç itibar etmeyerek, haberlerde adı geçen ICA ve ISET’e ulaşmaya çalıştık. Onlardan gelecek olan tüm bilgi ve açıklamaları sizlerle anında paylaşacağız.

Bu arada, bu ilginç isim benzerliğini de sizlerle paylaşmayı görev bildik !

About author

Senem Gençer
Senem Gençer 761 posts

Alternatifenerji.com’un kurucu ortaklarından biri ve CEO’su olan Gençer, 1971 yılında Diyarbakır’da doğdu. 1993 yılında ODTÜ İşletmeyi bitirdikten sonra, Johnson & Johnson Medical ve Yeni Zelanda Büyükelçiliği gibi farklı kurumlarda çalıştı. 2007 yılında güneş enerjisi ve LED aydınlatma konularında halen çalışmakta olan Ekogüneş’i ve Türkiye’nin ilk online solar ürün satış sitesi olan www.ekogunes.com’u kurdu. Gençer, aynı zamanda Güneş Enerjisi ve Sanayicileri Derneği GENSED’in kurucu üyelerindendir.

You might also like

HABERLER

Ak Gıda, Enerji Tüketimini Yüzde 50 Azalttı

Türkiye’nin önden gelen süt işletmelerinden Ak Gıda, Pamukova fabrikasında 8 milyon lira yatırımla arıtma tesisi kurdu. Türkiye’nin önden gelen süt işletmelerinden Ak Gıda, Pamukova fabrikasında 8 milyon lira yatırımla arıtma

HABERLER

Uluslararası Elektrikli Otomobil Rallisi Devam Ediyor

Uluslararası Elektrikli Otomobil Rallisi, 26 Ekim’de Sankt Peterburg’un Aziz İsaak Meydanı’nda başlayacak. Rallinin Rusya sorumlusu “Memleketin Geleceği” vakfının başkanı Küri Usmanov, yarış sırasında otomobilcilerin 11 ülkeyi ve 35 kenti ziyaret

HABERLER

Dünya Bankası’ndan 300 Milyon Dolarlık Kredi

Dünya Bankası, Yenilenebilir Enerji Entegrasyon Projesi`ne yönelik 300 milyon dolar tutarındaki krediyi onayladı.  Dünya Bankası, Türkiye`nin rüzgar yatırımlarının hızlanmasını da sağlayacak Yenilenebilir Enerji Entegrasyon Projesi`ne yönelik 300 milyon dolar tutarındaki