6 Milyon LED Armatürle Yıllık 600 Milyon TL Tasarruf

6 Milyon LED Armatürle Yıllık 600 Milyon TL Tasarruf

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız, Türkiye’nin toplam aydınlatması düşünüldüğünde 6 milyon adetlik armatürde her yıl yaklaşık 600 milyon liranın tasarruf edileceğini bildirdi.

ae_aydinlatma_led_tasarrufEnerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Türkiye’nin toplam aydınlatması düşünüldüğünde 6 milyon adetlik armatürde her yıl yaklaşık 600 milyon liralık bir tasarruffun oluşacağını söyledi.

Konuya ilişkin AA muhabirine açıklamalarda bulunan Bakan Yıldız, Ankara’da İnönü Bulvarı, Dikmen ve Muhsin Yazıcıoğlu caddesi gibi bölgelerde pilot çalışmaların yapıldığını hatırlatarak, “TBMM’yle Enerji Bakanlığımız arasındaki bulvarın aydınlatılmasında yaklaşık yüzde 41’lik bir tasarruf söz konusu oldu. Bazı bölgelerde yüzde 50’lere varan tasarruf oranlarına ulaşıldı” dedi.

Türkiye çapında ciddi bir tasarruf oranına ulaşılacağını vurgulayan Yıldız, “Türkiye’nin toplam aydınlatmasını düşünürsek 6 milyon adetlik armatürde her yıl yaklaşık 600 milyon liralık bir tasarruftan bahsediyoruz” diye konuştu.

Yıldız, söz konusu çalışmaları yaygınlaştıracaklarını bildirerek, “Uygun bir finansman modeli ile bütün elektrik dağıtım hizmetlerinin özelleştiği bölgelerde o yatırımcılarımızla dağıtım şirketi sahiplerini bir araya getireceğiz. Ve uygun bir yapıyla bunu Türkiye‘de sağlamış olacağız” ifadelerini kullandı.

Yıldız, yapılan çalışmaların LED ampuller için gerçekleştirilen harcamaların kendisini 4 yıl içerisinde amorti ettiğini gösterdiğine dikkati çekti.

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

HABERLER

Yeşil İş 2014: Sürdürülebilir İş Buluşması Eylül’de İstanbul’da Gerçekleşecek

Ülkemizin büyük sürdürülebilirlik konferansı Yeşil İş 2014: Sürdürülebilir İş Buluşması, ‘Değişimi Yönetmek’ temasıyla 23-24 Eylül tarihleri arasında 6. kez İstanbul’da düzenleniyor. Sürdürülebilirlik Akademisi tarafından 2009 yılından bu yana düzenlenen ve

HABERLER

23 Yeni Santralle Rüzgar Enerjisi Kapasitemiz Artıyor

Türkiye, rüzgar enerji santrallerine inşa halindeki 23 santrali ekleyerek, bu alandaki kurulu gücünü artıracak. Türkiye Rüzgar Enerjisi Birliği Raporu’na göre, Türkiye’de halen işletmede 61 rüzgar enerji santrali bulunuyor. Bu santrallerin

HABERLER

Kalitesi Düşük Silikon Malzemelerden Güneş Paneli Üretimi

Avustralya’nın New South Wales Eyaleti’ndeki bir üniversite ,düşük kalitede olan ve çevreyi kirletici nitelikteki silikonlardan çok yüksek verimli güneş pilleri yapılabileceğini keşfetti. Şu anki ticari silikon hücrelerin maksimum verimi %19