500 Bin Şarj İstasyonu Avrupa Birliği Yollarında

500 Bin Şarj İstasyonu Avrupa Birliği Yollarında

OLYMPUS DIGITAL CAMERAAB’nin temiz ulaşım stratejisinin merkezinde elektrikli araç kullanımının arttırılması var.

Avrupa Birliği çevre kirliliğini ve birliğin fosil yakıt ithaline olan bağımlılığını azaltma amacı ile ulaşımda temiz yakıt kullanımını sağlamaya yönelik bir çalışma başlatıldı.

Kıtadaki ulaşımda elektrik, biyoyakıt, LPG, doğal gaz ve hidrojen kullanımını yaygınlaştırmayı hedefleyen 10 milyar avroluk planın merkezinde ise şehirlerdeki elektrikli araç sayısını arttırmak için 2020 yılına kadar birlik ülkelerinde, sektördeki firmalarca 500,000 adet şarj istasyonu kurulması hedefi bulunuyor.

Brüksel’de düzenlenen basın toplantısında konuşan Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Siim Kallas, çalışmalarında tüm birlik ülkelerinin 2020 yılı resmi elektrikli araç kullanımı hedefleri doğrultusunda bu tarihte sahip olmaları gereken elektrikli araç şarj istasyonu sayılarını belirlediklerini ve istasyonların en az yüzde 10′unun kamuya açık olmasını önerdiklerini söyledi.

Komisyon Almanya’nın 2011 sonu itibari ile 1,937 olan şarj istasyonu sayısını 2020′de 150,000′e, Fransa’nın 1,600′den 97,000′e, İngiltere’nin ise 703′den 122,000′e çıkarması gerektiğini söylüyor.

Komisyon’un açıklamasında ayrıca fosil yakıt kullanımına dayanan motorlu araçların birlik ülkelerinde hayat kalitesi ve sağlık açısından çok önemli zararlarının olduğu, 2010 yılında kıtada hava kirliliği kaynaklı 420.000 erken ölüm gerçekleştiği bilgisi paylaşılıyor.

Komisyon temiz yakıt stratejisi ile şehirlerde benzinli araç kullanımını 2030′da yarıya, 2050′de ise tamamen sıfıra indirmeyi aynı zamanda hava ve deniz ulaşımından kaynaklanan karbondioksit salımını yüzde 40 oranında düşürmeyi hedefliyor.

Avrupa Birliği ülkelerindeki ulaşım yüzde 94 oranında petrole bağımlı olarak gerçekleşirken, bu kaynak yüzde 84.3 oranında ithalat ile karşılanıyor, bu durumun birlik ekonomisine günlük maliyeti ise 2011 yılında 1 milyar avro idi.

 

Kaynak: Yeşil Ekonomi

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

Güneş EnerjisiB 0 Comments

Las Vegas’ta ABD’nin En Büyük Çatı Tipi Güneş Enerjisi Santrali

Toplam 8.3 MW gücündeki ABD’nin en büyük çatı tipi güneş enerjisi santrali (GES), Las Vegas’ta hayata geçirildi. ABD güneş enerjisi üretiminde çıtayı yükseltti. ABD’nin birçok eyaletinde güneş enerjisi sistemi desteklenirken,

HABERLER

Çataklı Enerji’den Fotovoltaik ve Rüzgar Enerjisi Eğitimleri

Çataklı Enerji Eğitim Yayıncılık Danışmanlık Şirketi tarafından Fotovoltaik Uzmanlık Eğitimleri ve Rüzgar Enerjisi Santrali Eğitimi verilecek. Çataklı Enerji Eğitim Yayıncılık Danışmanlık Şirketi tarafından Fotovoltaik Uzmanlık Eğitimleri ve Rüzgar Enerjisi Santrali

HABERLER 0 Comments

Türk Bilim İnsanlarından Kuantum Parçacıklarıyla Kaplı Panel

Artan enerji ihtiyacı ve bunun sürüdürülebilir temiz kaynaklardan karşılanması zorunluluğundan yola çıkan Türk bilim insanları, yürüttükleri projeyle üzeri kuantum parçacıklarıyla kaplı panellerle çok küçük alanlarda yüksek elektrik enerjisi üretmeyi hedefliyor.