500 Bin Şarj İstasyonu Avrupa Birliği Yollarında

500 Bin Şarj İstasyonu Avrupa Birliği Yollarında

OLYMPUS DIGITAL CAMERAAB’nin temiz ulaşım stratejisinin merkezinde elektrikli araç kullanımının arttırılması var.

Avrupa Birliği çevre kirliliğini ve birliğin fosil yakıt ithaline olan bağımlılığını azaltma amacı ile ulaşımda temiz yakıt kullanımını sağlamaya yönelik bir çalışma başlatıldı.

Kıtadaki ulaşımda elektrik, biyoyakıt, LPG, doğal gaz ve hidrojen kullanımını yaygınlaştırmayı hedefleyen 10 milyar avroluk planın merkezinde ise şehirlerdeki elektrikli araç sayısını arttırmak için 2020 yılına kadar birlik ülkelerinde, sektördeki firmalarca 500,000 adet şarj istasyonu kurulması hedefi bulunuyor.

Brüksel’de düzenlenen basın toplantısında konuşan Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Siim Kallas, çalışmalarında tüm birlik ülkelerinin 2020 yılı resmi elektrikli araç kullanımı hedefleri doğrultusunda bu tarihte sahip olmaları gereken elektrikli araç şarj istasyonu sayılarını belirlediklerini ve istasyonların en az yüzde 10′unun kamuya açık olmasını önerdiklerini söyledi.

Komisyon Almanya’nın 2011 sonu itibari ile 1,937 olan şarj istasyonu sayısını 2020′de 150,000′e, Fransa’nın 1,600′den 97,000′e, İngiltere’nin ise 703′den 122,000′e çıkarması gerektiğini söylüyor.

Komisyon’un açıklamasında ayrıca fosil yakıt kullanımına dayanan motorlu araçların birlik ülkelerinde hayat kalitesi ve sağlık açısından çok önemli zararlarının olduğu, 2010 yılında kıtada hava kirliliği kaynaklı 420.000 erken ölüm gerçekleştiği bilgisi paylaşılıyor.

Komisyon temiz yakıt stratejisi ile şehirlerde benzinli araç kullanımını 2030′da yarıya, 2050′de ise tamamen sıfıra indirmeyi aynı zamanda hava ve deniz ulaşımından kaynaklanan karbondioksit salımını yüzde 40 oranında düşürmeyi hedefliyor.

Avrupa Birliği ülkelerindeki ulaşım yüzde 94 oranında petrole bağımlı olarak gerçekleşirken, bu kaynak yüzde 84.3 oranında ithalat ile karşılanıyor, bu durumun birlik ekonomisine günlük maliyeti ise 2011 yılında 1 milyar avro idi.

 

Kaynak: Yeşil Ekonomi

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

ayın dosyası video galeri

Nazilli’ye Güneş Enerjisi Santrali

Nazilli Belediyesi yılda 1.480.000 MW elektrik üretecek güneş enerjisi santralinin kurulumu için düğmeye bastı. Türkiye’de ilçelerde güneş enerjisi santrali kurma çalışmaları tüm hızıyla sürüyor. www.milliyet.com.tr’nin haberine göre, Nazilli Belediyesi yılda

HABERLER

Bir Jeotermal Saha İhalesi de Bolu’da

Bolu’nun Merkez, Göynük ve Mudurnu ilçelerinde yer alan 7 jeotermal kaynak ve doğal mineralli su arama ruhsat sahası ihale yoluyla aramaya açılacak. Türkiye’nin jeotermal sahaları ihaleye açılmaya devam ediliyor. Türkiye’nin

HABERLER

BMW’den Rekor Elektrikli Araç Satışı

Borusan Otomotiv, son 6 ayda BMW i3 ve i8 ile adeta elektrikli araç satış rekoru kırdı. Satışların yarıdan fazlasını, yaklaşık 190 bin euro’luk fiyata sahip i8 modeli oluşturdu.   Elektrikli