5 Litre Atık Yağ Toplayana 1 Litre Ayçiçek Yağı Hediye

Alternatif Enerji haberleri ile doğrudan ilgili olmasa da geri dönüşümü özendiren bu doğru yönlendirmeden dolayı Kartal Belediyesi’nin atık yağ projesinden bahsetmeden edemedik. Bölgede oturan duyarlı vatandaşlarımızın kampanyaya aktif katılmaları ve benzer kampanyaların Türkiye’nin her ilçesinde yaygınlaşması dileğiyle.

ae_atikyonetim_kartal-belediyesi-atik-yaglar-icin-kampanya-baslatti-IHA-20130201AW000174-2-tBitkisel atık yağların doğaya verdiği zararı önlemek ve ekonomiye yeniden kazandırmak amacıyla, Kartal genelinde evlerinde 5 litre atık yağ toplayan vatandaşlara 1 litre ayçiçeği yağı veriliyor.

Kartal Belediyesi’nin düzenlediği atık yağ toplama kampanyası gün geçtikçe büyüyor. Projenin ilk ayağında, ilçedeki lokanta, otel, yemek şirketleri, atık yağlarını Çevre ve Orman Bakanlığı’ndan lisanslı firmalara vermeye yönlendirilirken, sitelere de bidonlar dağıtılarak evlerdeki atık yağlar toplanıyor. Lavobolara dökülen atık yağların zamanla kanalizasyon sistemlerinin daralması ve tıkanmasına neden olduğunu belerterek Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz “Sadece yerel yönetim olarak değil, her birimizin birey olarak çevre sağlığının oluşmasına yönelik sorumluluklarımız var. Bir litre atık yağ, bir milyon litre suyu kirletiyor” dedi.

Atık yağların kanalizasyona dökülmeden toplanması için Kartal Belediyesi “Alo Çevre” hattını hayata geçirdi. Atık yağları toplayan okullar, siteler, mahalleler, kamu kurum ve kuruluşları (0216) 586 87 87 ve 444 28 45 numaralı telefonları arayarak topladıkları yağları teslim edebiliyorlar. Kartal Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü, bu vesileyle 2012 yılında Kartal’da 81 bin 879 kilogram bitkisel atık yağ toplayarak anlaşmalı lisanslı bio-dizel firmasının dönüşüm tesislerinde bio-dizel yakıta dönüştürülmesini sağladı.

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

HABERLER

267 MW’lık Dev Rüzgar Santrali Amerika’da Faaliyete Geçiyor

Siemens, rüzgar enerjisi projelerinde birbiri ardında büyük projelere imza atmaya devam ediyor. Son alınan proje ise, ABD`nin Tucannon bölgesinde gerçekleştirilecek 267 MW`lık bir santral. Siemens Enerji’nin yenilenebilir enerjinin yaygınlaşmasına yönelik

Şirket Haberleri

GE’den Dijital Rüzgar Santrali

GE (General Electric), dünya standartlarındaki rüzgar türbinlerini, rüzgar endüstrisine yönelik dijital altyapıyla eşleştiren dinamik, bağlantılı ve uyarlanabilir Dijital Rüzgar Santrali teknolojisini sundu. Endüstriyel alanda üretimde verimliliğin ve kalitenin sınırı yok. Bu çerçevede,

HABERLER

Tübitak’tan Araştırmacılara Temiz Enerji Çağrısı Var

TÜBİTAK’ın Ulusal Destek Programları kapsamında yayınladığı 1003- Öncelikli Alanlar Ar-Ge Projeleri Destekleme Programı dahilinde özellikle enerji alanında birçok projeye destek verileceği ilan edildi. Güneş enerjisi, rüzgar enerjisi, hdirojen enerjisi gibi