5 Kat Daha Fazla Voltaj Üreten Yeni Nesil Hibrit Güneş Hücresi

5 Kat Daha Fazla Voltaj Üreten Yeni Nesil Hibrit Güneş Hücresi

Yeni hibrit güneş hücreleri, gün ışığı ve ısıyı aynı anda kullanarak 5 kat daha fazla voltaj üretiyor.

Bilim insanları, şimdiye kadar en fazla enerji üretebilen yeni bir hibrit güneş hücresi geliştirdi. Polimer zarlı çift fotovoltaik yapılara sahip olan bu yeni hibrit güneş hücreleri; güneş ışığı ve ısıyı aynı anda kullanma özelliğiyle öne çıkıyor. Bu hücreler, rakiplerine göre %20 daha verimli olma özelliği de taşıyor.

Bu tarz güneş hücreleri, diğer güneş hücrelerine göre çok pahalı olsa da araştırmacılar, bu buluşların ardından insanların güneş enerjisi üretimini artıracaklarından umutlular. Güneş enerjisi üretiminin artırılmasının yüksek maliyetlerin önüne geçeceğini tahmin ediyorlar.

Bu yenilik kapsamında, PEDOT olarak bilinen iletken polimer değerlendirildi ve bu sistem dahilinde beklenenden daha iyi etki gösterdi. Bu polimer üzerine ışık geldiği zaman ısınıyor ve altındaki piroelektrik bir film ve termoelektrik alet, bu ısıyı da elektriğe çeviriyor. Sonuç olarak hücre tarafından absorbe edilmeyen ışık ta elektriğe dönüşmüş oluyor.

New Hybrid Solar Cell Produces 5 Times Higher Voltage Than Competitors

Çalışmanın orjinaline ulaşmak için tıklayınız

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

Eğitimler 0 Comments

Enerji Yöneticisi ve Etüt-Proje Sertifika Eğitimleri Düzenleniyor

Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi, Enerji Eğitim-Etüt, Uygulama ve Araştırma Merkezi (OKÜ ENERMER),T.C. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’ndan almış olduğu yetki çerçevesinde, Enerji Yöneticisi ve Etüt-Proje Sertifika Eğitimleri düzenlemeye devam ediyor.

Enerji Kütüphanesi

Gümüş Kurşun (Roman)

Yazar:  Bethany Mclean, Peter Elkind Scala Yayınları, 2005 ISBN : 9789758535392 “Aramızda Elektrik Var” kitabının yazarı Figen Özer’in yorumuyla: “Enron Skandalı ile ilk tanışmam, enerji sektörüne girmeden önce üniversite yıllarında gerçekleşti. Zira

Araştırmalar 0 Comments

Siemens Rüzgar Enerjisini Isı Depolamada Kullanacak

Enerji depolama konusu günümüzde hayli popüler bir konu, ancak şu ana kadar sizlerle paylaştığımız içeriklerin tamamına yakını elektrik enerjisi depolama ile ilgiliydi. Ancak Siemens, hayli ilginç bir teknoloji kullanarak rüzgar