Enerji Talebi Düşüyor Ama Temiz Kaynaklara Yatırım Büyüyor

Enerji Talebi Düşüyor Ama Temiz Kaynaklara Yatırım Büyüyor

Dünya Enerji Konseyi’nin yayınladığı “Büyük Dönüşüm” raporu, önümüzdeki yıllarda global enerji sektöründe önemli değişikliklerin yaşanacağına işaret ediyor. Üç farklı senaryonun yer aldığı rapora göre, şimdiye dek yapılan hesapların aksine, kişi başına enerji talebi 2030 yılına kadar azalacak.

İstanbul’da düzenlenen 23. Dünya Enerji Kongresi kapsamında Dünya Enerji Konseyi, yayınladığı yeni bir raporda, 2030 yılına kadar kişi başına enerji talebinin tavan yapacağına, sonrasında da düşeceğine dikkat çekiyor. Bu tespit, 1970’ten sonra enerji talebinin iki katına çıkacağına dair geleneksel öngörülerle çelişiyor. Teknolojik inovasyon, ülke politikaları ve büyüme beklentilerinin azalması, gelecek 10 yıl içerisinde enerji sektöründe önemli değişikliklere yol açacak.

Söz konusu bulgular Dünya Enerji Konseyi’nin Accenture Strategy ile Paul Scherrer Enstitüsü’nün iş birliği ile imza attığı “Büyük Dönüşüm” raporunda yer alıyor. Raporda, “Bitmemiş Senfoni”, “Modern Caz” ve “Hard Rock” başlıkları altında; 2060 yılına kadar enerji sektörü için bölgesel farklılıkları gözeten üç ayrı senaryoya yer veriliyor.

Dünya Enerji Konseyi Senaryolar Başkanı Ged Davis, raporla ilgili şu açıklamada bulundu: “Enerji endüstrisi için önemli sonuçları olacak bir dönüşüm sürecinden geçtiğimiz aşikar. Eskiden petrol üretiminin zirveye ulaşmasından söz edilirken, uzmanlar yeni trendlere bakarak talebin zirve yapmasından söz ediyor. Araştırmamızda, enerji sektörü için, liderler tarafından ve yönetim katlarında dikkatle incelenmesi gereken yedi temel etkiye işaret ediyoruz.”

Rapora göre ayrıca enerji tüketiminde de değişlik yaşanacak ve 2060 itibarıyla elektrik talebi bugünkünün iki katı olacak. Günümüzde elektrik üretiminde yaklaşık yüzde 4 oranında kullanılan güneş ve rüzgar enerjisi, en fazla büyümenin kaydedileceği alanlar. 2060 yılında güneş ve rüzgar enerjisinin elektrik üretimindeki payı yüzde 20 ile yüzde 39 arasında seyredecek.

Bir başka senaryoya göre ise, birincil enerji kaynakları arasında fosil yakıt kullanım oranı yüzde 50’ye kadar inebilir. Bu da kömür, petrol ve doğalgaz için farklı sonuçlar doğurabilir. Bununla birlikte her üç senaryoda da önümüzdeki 30 ile 40 yıl arasında karbon bütçesinin aşılacağı belirtiliyor. Petrol ise taşımacılıkta önemli bir rol oynamayı sürdürecek ve her üç senaryoya göre de enerji kaynaklarının yüzde 60’ından fazlasını oluşturacak. Diğer yandan doğalgazın istikrarlı yükselişi devam edecek.

Accenture Strateji Yönetici Ortağı Nuri Demirdöven de yaptığı konuşmada; “Tüm senaryolarda 2060 yılına doğalgaz talebinde artış olacağına işaret ediliyor. 2035 – 2045 yılları arasında petrol talebinin zirve yaparak inişe geçmesi bekleniyor. Yanlış harcama ve kaynak tahsisi enerji yönetimi için geçmişte önemli tehdit oluşturmuştur. Bu tehdit sektördeki yapısal değişiklikler nedeniyle daha da artacak. Hangi senaryo olursa olsun, lider enerji kuruluşlarının, yeni koşullara en çabuk uyum sağlayan ve şu iki belirleyici adımı atanlar olacağını öngörüyoruz: Enerji portföylerinin dengesini yeniden yapılandıranlar ile yönetim ve çalışma biçimlerini ve buna dair organizasyonlarını hem dijital hem iş teknolojilerinden yararlanarak yeniden yapılandıranlar” dedi.

Ged Davis ayrıca şunları söyledi:Altında yatan sebepler, itici güçler enerji sektörünü değiştirecek. Sadece atıl enerji varlıklarının değil, atıl enerji kaynaklarının ve bunun ülkeler üzerinde yaptığı etkilerin de sorun teşkil ettiği bir dünya ile karşı karşıyayız.”

“Büyük Dönüşüm” raporunda yer alan dünya enerji senaryoları, 25 ülkeden 70’i aşkın uzmanın ortak çalışması… Senaryolar geliştirilirken, Paul Scherrer Enstitüsü’nün global enerji sistemi modelinden yararlanıldı.

(Basın bülteninden)

Dünya Enerji Konseyi Hakkında

1923’te kurulan Dünya Enerji Konseyi, sürdürebilir enerjinin geleceği konusunda somut çalışmalar yürüten ve fikir liderliği yapan, global ve kapsayıcı tek forumdur. Dünya Enerji Konseyi’nin 93 milli komitesi, aralarında devletlerin, sektör ve uzman kuruluşlarının da bulunduğu 3 binden fazla üye organizasyonu temsil ediyor. Misyonu, herkesin yararına sürdürülebilir tedarik zincirine dayalı enerji kullanımını teşvik etmek. Ayrıntılı bilgi için:www.worldenergy.org; @WECouncil

Dünya Enerji Kongresi Hakkında

İlki 1924’te olmak üzere üç yılda bir düzenlenen Dünya Enerji Kongresi, lider ve uzmanların enerji konusunu tüm yönleriyle ele aldıkları, dünyanın bir numaralı enerji platformu. Bununla birlikte kongre yöneticilere de teknolojilerini tanıtma ve yeni iş imkanları keşfetme olanağı sağlıyor. Kongreyi takip etmek için: @WECongress – #WECongress2016.

Paul Scherrer Enstitüsü (PSI) Hakkında
Paul Scherrer Enstitüsü (PSI), büyük ve karmaşık araştırma tesisleri geliştiriyor, kuruyor ve işletiyor; ulusal ve uluslararası araştırmacıların hizmetine sunuyor. Enstitünün öncelikle araştırma alanı ise madde ve materyaller, enerji ve çevre ile insan sağlığı. PSI, gelecek nesillerin eğitimine önem verdiğinden, çalışanlarının dörtte biri doktora ve yüksek lisans yapmış olanlarla stajyerlerden oluşuyor. Toplam 2 bin kişinin çalıştığı PSI, İsviçre’nin en büyük araştırma enstitüsü. Yıllık bütçesi 370 milyon İsviçre frangı civarında. PSI, ETH Domain’e üye. Diğer üyeler ise Swiss Federal Institutes of Technology, ETH Zurich ve EPFL Lausanne, Eawag (Swiss Federal Institute of Aquatic Science and Technology), Empa (Swiss Federal Laboratories for Materials Science and Technology) ile WSL (Swiss Federal Institute for Forest, Snow and Landscape Research).

About author

Senem Gençer
Senem Gençer 761 posts

Alternatifenerji.com’un kurucu ortaklarından biri ve CEO’su olan Gençer, 1971 yılında Diyarbakır’da doğdu. 1993 yılında ODTÜ İşletmeyi bitirdikten sonra, Johnson & Johnson Medical ve Yeni Zelanda Büyükelçiliği gibi farklı kurumlarda çalıştı. 2007 yılında güneş enerjisi ve LED aydınlatma konularında halen çalışmakta olan Ekogüneş’i ve Türkiye’nin ilk online solar ürün satış sitesi olan www.ekogunes.com’u kurdu. Gençer, aynı zamanda Güneş Enerjisi ve Sanayicileri Derneği GENSED’in kurucu üyelerindendir.

You might also like

HABERLER

Türkiye’de Çevreci Traktör Dönemi Başlıyor

Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç, Sakarya’nın Erenler İlçesinde 80 milyon liralık yatırımla yapılacak olan traktör fabrikasının temel atma töreninde yaptığı konuşmada, 2014 yılında tamamlanacak fabrikada çevreci traktörler imal

HABERLER

“Enerji Sektöründe Kalifiye Liderlere İhtiyaç Var!”

Enerya IK Direktörü Berna Tuncel: İş performansı, başarılı sonuçları ve yetkin ekiplerin sürekliliğini sağlayabilmek bizler için öncelik olacak. Bu sebepledir ki, bundan sonraki 10 yıl için, bu dinamizmi, yeri geldiğinde

HABERLER

Mobil SHC Gear Enerji Tasarrufu Sağlıyor

Çimko Çimento Narlı Tesisinin enerji tüketimini %2.3, dişli kutusu sıcaklığını ortalama 5oC azaltmayı başardı. Aşınmaya karşı mükemmel koruma ve dişli kutusu çalışma sıcaklığında önemli bir azalma Çimko Çimento saha denemelerinde

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply