BERGRES Rüzgar Santrali’nde Dost Enerji ve GE İşbirliği

BERGRES Rüzgar Santrali’nde Dost Enerji ve GE İşbirliği

Dost Enerji ile işbirliği yapan General Electric (GE), İzmir’deki yeni rüzgar enerjisi santrali BERGRES Rüzgar Santrali için 21 adet GE3.2-103 ve 1 adet GE2.75-103 rüzgar türbini tedarik edecek.

Türkiye’de rüzgar enerjisi kurulu gücü 5 bin MW sınırına dayandı. Özellikle son yıllarda rüzgar enerjisi kurulu gücündeki artış, Türkiye’de rüzgar enerjisi sektörünün uluslararası alanda söz sahibi olmaya başladığının da kanıtı durumunda.

TÜREB’ten alınan verilere göre, Türkiye, 11 GW mevcut proje stoku ve ulusal hedefi 2023 yılında 20 GW olan rüzgar enerji kapasitesi ile Avrupa’daki en önemli rüzgar pazarı konumunda yer alıyor.

Türkiye’de rüzgar enerjisi sektöründeki bu gelişmeler, uluslararası rüzgar endüstrisinin lider kuruluşlarını da Türkiye’de faaliyet göstermesine yol açıyor. Bu açıdan da Türkiye rüzgar enerjisi sektörü uluslararası arenadaki yerini sağlamlaştırıyor.

Türkiye’de rüzgar enerji alanında faaliyet gösteren kuruluşlardan birisi de Dost Enerji. 2007 yılında faaliyete geçen Dost Enerji, Murat Vargı (MV Holding), Muzaffer Akpınar (Portmobil) ve Ruhi Doğusoy’un ortaklığıyla kuruldu. Şirket yenilenebilir enerji kaynaklarında 250 MW’lık bir kurulu güce sahip olma hedefi ile öncelikle rüzgar enerjisi alanına odaklanıyor.

Dost Enerji’nin şu anda Aliağa/İzmir’de 60 MW’lık Yuntdağ, Urla /İzmir’de 25 MW’lık Kocadağ-2 ve Manisa Kırkağaç’ta 27,5 MW kurulu güce sahip olan Geres faaliyette olan santralleri. 70 MW kurulu güçle Yuntdağ RES’in komşu projesi olacak Bergres yatırım programındaki son proje. Dost Enerji Bergres ve mevcut santrallerdeki genişleme projeleri de tamamlandığında toplam 200 MW kurulu güce ulaşmış olacak.

Dost Enerji ile işbirliği yapan General Electric (GE), İzmir’deki yeni rüzgar enerjisi santrali BERGRES Rüzgar Santrali için 21 adet GE3.2-103 ve 1 adet GE2.75-103 rüzgar türbini tedarik edecek.

GE’nin akıllı türbinlerinin kule ve kanatları Türkiye’de üretilecek; ülkemizin yenilenebilir enerji hedefleri için önemli bir adım daha atılırken yerel üretim ve istihdama katkı sağlanacak.
Endüstriyel internetin gücü ile rüzgarın değişkenliğini yönetecek akıllı türbinler, yerli üretim kanatları ile Bergama rüzgarından 70 MW enerji üretimi sağlayacak.

General Electric (GE), Dost Enerji’nin İzmir’in Bergama ilçesinin yakınında kurulan 70 MW kurulu güce sahip BERGRES’e rüzgar türbini tedarik edecek. Aralık ayında imzalanan anlaşma kapsamında, kule ve kanatları Türkiye’de üretilecek olan GE’nin 22 akıllı türbini ile Dost Enerji’nin 115 megavat (MW) gücündeki toplam kapasitesi 70MW artırılarak 185 MW’a çıkarılacak.

Akıllı türbinlerin kule ve kanatları Türkiye’de üretilecek

Anlaşma kapsamındaki türbinlerin kule ve kanatları Türkiye’de üretilecek ve bu sayede İzmir’deki üretim tesislerinde istihdam yaratılmaya devam edilecek.

Dost Enerji yönetim Kurulu Başkanı Muzaffer Akpınar, “BERGRES Rüzgar Enerji Santrali Projesi için enerji üretimindeki deneyimli ve akıllı rüzgar türbin teknolojisine sahip GE ile ilk işbirliğimizi gerçekleştiriyoruz. GE’nin akıllı türbinleri daha verimli sonuçlar almamızı sağlayacak ve BERGRES projesi ile üreteceğimiz 70 MW elektrik ile yılda 145.000 ton karbondioksit salınımını engelleyeceğiz. Bu projede birlikte yol alıyor olmaktan ve ülkemizin enerji hedeflerine katkı sağlamaktan mutluluk duyuyoruz” dedi.

GE Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Canan M. Özsoy, “GE olarak ülkemizin rüzgar enerjisi kaynağının en verimli şekilde kullanılmasını destekliyor ve bu alanda yenilikçi ve verimlilik odaklı teknolojiler geliştiriyoruz. Dost Enerji ile işbirliğimiz kapsamında bu teknolojileri Türkiye’de geliştirmekten, rüzgar türbin komponentlerini ülkemizde üretmekten ve yerel üretime katlı sağlamaktan ayrıca gurur duyuyoruz. İşbirliğimizin ülkemizin yenilenebilir enerji portföyüne sağlayacağı katkının artarak devam etmesini diliyoruz” dedi.

Yerli üretim kanatlar Bergama rüzgarını verimli enerjiye dönüştürecek

Bergama Rüzgar Santrali’nde kullanılacak 21 adet GE3.2-103 ve 1 adet GE2.75-103 rüzgar türbini, akıllı teknolojileri ile her saniye on binlerce veriyi analiz ederek akıcı ve öngörülebilir şekilde güç üretecek. GE 2,5-2,85 MW filosunun güçlü performansını temel alan ve orta ile yüksek rüzgar hızına sahip sahalar için tasarlanan bu türbinler, 70 ile 98 metre arasında değişen kanat göbek yüksekliğinin sağladığı esneklikle tepe yüksekliğinin sınırlandırıldığı sahalarda yüzde 5’lik üretim artışı sağlıyor.

Dost Enerji ile yapılan anlaşma kapsamında; kurulum ve devreye alma hizmetlerini sunacak olan GE, 5 yıl boyunca servis ve bakım çalışmalarını da gerçekleştirecek. Ocak 2017’de kurulumun başlayacağı tesis Mayıs 2017’de de ticari operasyona başlayacak.

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER

Enerjide Dışa Bağımlılık Güneş Enerjisine Daha Çok Özendiriyor

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Türkiye’nin enerjide dışa bağımlığı nedeniyle, enerji etkin çözümlere daha fazla odaklanıp, farklı enerji üretim modellerine yöneldiklerini kaydetti. Türkiye Yatırım Haftası kapsamında ABD’de bulunan Başbakan Yardımcısı Ali

HABERLER

Gefco Türkiye ve Enercon İşbirliği

Gefco Türkiye, rüzgar enerjisi sektöründe dünyanın önde gelen firmalarından Alman Enercon firması ile sözleşme imzaladı. Rüzgar enerjisinde uluslararası ölçekteki firmaların birleşme, satın alma ve işbirlikleri sürüyor. Dünya çapında bu tür

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply