Geleceğin Masasında Çalışırken, O da Sizin İçin Çalışacak

Geleceğin Masasında Çalışırken, O da Sizin İçin Çalışacak

Bataryanız azalır da telefonunuzu şarj etme ihtiyacınız olursa, yakın bir gelecekte mutfak masanızdaki prize takmanız yeterli olabilir.

Londra merkezli bir tasarımcının özel güneş  hücreleri kullanarak yaptığı bu tasarım masa, şu anda Londra Tasarım Müzesinde sergileniyor, ancak 2016 yılında seri üretime geçilmesi bekleniyor. Adı “The Current Table” (Akım Masası) olarak belirlenen bu fütüristik mobilya Marjan van Aubel tarafından yaratılmış. Tasarımcı “Yılın Tasarımı 2015″ yarışmasının da finalistlerinden.

Turuncu çizgili ve boyaya duyarlı güneş hücreleri kullanılarak imal edilmiş masanın çelik çerçevesinin yanında bir USB girişi bulunmakta. Bu sayede cep telefonları kolayca şarj edilebilmekte. Kullanılan hücreler geleneksel tip olmadığı, indirekt güneş ışığı dahil her türlü ortam ışığından şarj imkanı sağladığı için, teknik olarak ta üst düzeyde. Hücrelerdeki ışığa hassas turuncu boya güneş ışığına maruz kaldığı zaman aktive oluyor ve bir akım yaratıyor. Böylece oluşan enerji ya direkt USB bağlantısından kullanılıyor ya da bataryada depolanıyor. Bu teknoloji yeni olmamakla birlikte maliyetli olduğu için, henüz yaygınlaşmış değil.

Tasarımcı Bayan van Aubel projesini ” Yüzey büyüdükçe, depolanabilen enerji miktarı da artıyor. Üstelik masalar elektrik duyacağınız yerler. Yani çalıştığınız yer aynı zamanda sizin için de çalışıyor olacak” olarak tarif ediyor. Van Aubel evin en çok ışık alan mekanlarından olan mutfak veya limonlukların bu masalar için ideal yerler olduğunu söyledi.

Caventou adında yeni kurulmuş bir şirketle çalışan tasarımcı, 2016 yılında seri üretime geçmeyi planlıyor. Masaların fiyatının £2,000 -£3,000 arasında olması bekleniyor.

Solar Masa2        Solar Masa3

About author

Senem Gençer
Senem Gençer 761 posts

Alternatifenerji.com’un kurucu ortaklarından biri ve CEO’su olan Gençer, 1971 yılında Diyarbakır’da doğdu. 1993 yılında ODTÜ İşletmeyi bitirdikten sonra, Johnson & Johnson Medical ve Yeni Zelanda Büyükelçiliği gibi farklı kurumlarda çalıştı. 2007 yılında güneş enerjisi ve LED aydınlatma konularında halen çalışmakta olan Ekogüneş’i ve Türkiye’nin ilk online solar ürün satış sitesi olan www.ekogunes.com’u kurdu. Gençer, aynı zamanda Güneş Enerjisi ve Sanayicileri Derneği GENSED’in kurucu üyelerindendir.

You might also like

HABERLER

Bilim İnsanlarından İlk Sentetik Maya Kromozomu

 Mayanın 16 kromozomunun ilkinin laboratuvar ortamında üretilmesi, sentetik biyoloji alanında bir dönüm noktası sayılıyor. Yeni kromozomlar aşı ve biyoyakıt üretiminde kullanılabilir. Amerikalı bilim insanları laboratuvar ortamında ilk sentetik maya kromozomunu

YATIRIMCI

Yeni Acrich Teknolojisi İle Özdisan ve 30 Yeni Ürünüyle Assan LED Fuarında

DMY Elektronik Yatırımlar (www.dmyelektronik.com)  grup şirketlerinden Özdisan ve Assan Elektronik, Perşembe günü başlayacak LED Lighting Fuarında ziyaretçilerini ağırlayacak ; Türkiye’nin lider elektronik komponent tedarikçisi Özdisan , 35. yılını kutladığı bu

HABERLER

Suşehri Atıklarını Geri Dönüştürmek İçin 100.000 TL Hibe Aldı

Suşehri Belediye Başkanı Sedat Sel, 3 yıl önce 8 ilçe ve 5 belde ile oluşturulan Suşehri Vadi İlçeleri Katı Atık Birliği’ne (Vadi-Kab) 100 bin liralık ilk hibe parasının geldiğini bildirdi.

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply