Güneş Enerjisinin Isıtma Amaçlı Mevsimlik Depolanması ve Isı Pompası Destekli Kullanımı

Özet:

Bu çalışmada, müstakil tek katlı bir konutun Isparta şartlarında ısınma ihtiyacının güneş enerjisinden sağlanması amaçlanmıştır. Bu amaç 12 adet düzlemsel güneş kollektörü ile güneşten alınan enerji 60 m3 kapasiteli bir depoda, propilen glikol-su üzerinde duyulur ısı olarak depolanmıştır. Isıtma ihtiyacı olduğunda depolanan su sıcaklığının 50 °C’nin üzerinde olduğu zamanlarda konutun ısıtılmasında doğrudan kullanılmıştır. Depodaki su sıcaklığının bu değerin altına düştüğü zamanlarda ısı pompası ile bu sıcaklığa getirilerek kullanıldığı kabul edilmiştir. Yapılan sayısal çalışmada ısıtma ihtiyacı TS 825 standardına göre aylık olarak hesaplanarak, aylık ortalama değerlerden günlük değerler tahmin edilmiştir. En fazla ısıtma ihtiyacının 19 Ocak günü 346.12 MJ olduğu görülmüştür. Depodaki su sıcaklığı 16.5-96.1 °C arasında değişmekte olup, en düşük depo sıcaklığına 6 Mart, en yüksek depo sıcaklığına ise 20 Ağustos’da ulaşılmıştır. Haziran – Ağustos ayları arasında ısıtma ihtiyacının olmadığı, Eylül – Aralık ayları arasında ısıtma ihtiyacının doğrudan depodan sağlandığı, Ocak – Mayıs ayları arasında ısı pompasının devreye girerek ısıtma sağlandığı belirlenmiştir. Isı pompasının çalıştığı durumlarda, COP 3.78 ile 5.54 arasında değişmektedir. Yapılan bu çalışmadan elde edilen sonuçlara göre, depolanan enerjinin konut ısıtmasında çoğunlukla doğrudan, kısmen de ısı pompası desteği ile kullanılabileceği ortaya konulmuştur.

Ahmet Özsoy
1Süleyman Demirel Üniversitesi, Teknoloji Fakültesi, Enerji Sistemleri Mühendisliği, 32200, Isparta

Yazının devamı için tıklayın 5275-23010-1-PB(1)

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

Eğitimler 0 Comments

Kadir Has Üniversitesi’nde Enerji ve Sürdürülebilir Kalkınma Yüksek Lisans Programı Açıldı

Kadir Has Üniversitesi tezli ve tezsiz yüksek lisans programlarına bir yenisini daha ekledi: Enerji ve Sürdürülebilir Kalkınma Yüksek Lisans Programı. Türkiye’de enerji sektöründe önemli gelişmeler yaşanıyor. Bununla birlikte, sektörde kalifiye

AKADEMİK

Yeşil Ekonomi

Editörler: Ahmet Atıl Taşçıl ve Ümit Şahin Yeni İnsan Kitabevi, 2012 ISBN : 9786055895310   “Yetmişlerin başında “Büyümenin Sınırları” raporu yayınlandı. Rapor basit bir soruya cevap arıyordu: Büyüme ya da kalkınma

Araştırmalar 0 Comments

Güneş Enerjisi Nükleer Santralden %50 Daha Az Teşvik Gerektiriyor

İngiliz Solar Trade Association STA (Güneş Enerjisi Ticareti Derneği) geçtiğimiz günlerde ilginç bir rapor yayınladı. İlginç olmasının nedeni, nükleer enerji taraftarlarının tezlerini çürüterek, bir güneş enerjisi santralinin nükleer santralden (NES)

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply