300 Milyon Euro’luk RES Projesi Yönetimi

300 Milyon Euro’luk RES Projesi Yönetimi

Naturel Enerji firma kurucusu Yusuf ŞENEL, yapmış olduğu işlere yönelik açıklamlarada bulundu.

enerjisa-turkiye-nin-en-buyuk-ruzgar-santrali-4621323_4345_oNaturel Enerji firma kurucusu Yusuf ŞENEL, yapmış olduğu işlere yönelik yaptığı açıklamada, yenilenebilir enerji sektöründe; Rüzgâr, Güneş, Biyogaz, Biokütle, Jeotermal ve Hidrolik, enerji kaynakları üzerine çalışmalar, araştırmalar ve geliştirme faaliyetlerinde bulunmaktayız. Avrupa’nın en büyük finans kuruluşlarından olan ADNOVUM GRUP’a bağlı ADNOVİS FİNANS’ın Türkiye’deki 300 Milyon euro’luk yatırım bedeli olan 6 ayrı rüzgâr enerji santrallerini, sıfırdan geliştirip inşaatlarına varana kadar biz yapıyoruz. Yenilenebilir Enerji Santralleri konusunda sürekli gelişen ve kendisini geliştiren şirketimiz, özellikle tekstil de bölgenin lokomotifi konumunda olan birçok kurumsal firmanın da yenilenebilir enerji yatırımlarını kendi bünyemizde yapıyoruz.

Bugüne kadar 53 adet rüzgar 12 adet güneş enerji santrali projesi geliştirdik ve bir kısmının EPDK ya üretim lisansı başvurularını yaptık. Geliştirdiğimiz rüzgar ve güneş projelerin tamamında, yaptığımız ölçümlerin sonucunda negatif sonuç almadık. Naturel enerji yaptığı işlerin tamamını ( saha belirleme, ölçüm istasyonu imalatı, montajı, meteoroloji koordinasyonu, aylık bakımlar, enerji analizi, enerji ile ilgili tüm kurumlarda iş takibi, projelendirme, micro sitting, lisans başvuru dosyasının hazırlanması, proje yollarının yapımı, inşaatı, montajı ve devreye alma dahil, ayrıca lisanslı projelerin fizibilite kontrolü ve güncellenmesi, özel şirketlerin ürettiği elektriğin pazarlanması dahil ) tüm işleri dışarıdan hizmet almadan kendi bünyesinde yapmaktadır. Yatırımcının takip etmesi gereken işleri A dan Z ye üstlenip anahtar teslimi hizmetler vermektedir. Bünyemizde çalışan mühendisler, Türkiye’nin en tecrübeli ekibidir. Toplam 65 ayrı saha rüzgar ve güneş projeleri geliştirip, yaptığımız ölçümler sonucunda bunu doğrulamış bulunmaktayız.

Naturel Enerji olarak geliştirdiğimiz sahaların tamamına, performans ve proje garantisi veren Türkiye de tek firmayız. Bu sektörde işin en zor kısmı doğru saha tespit etmek ve doğru projelendirme yapmaktır. Haziran ayında EPDK ya yaptığımız güneş enerji santrali lisans başvurularımızın tamamı ön kabulü geçmiştir.

Naturel enerji aynı zamanda, geçen ay meclisten geçen, 1 MW kurulu güce kadar lisanssız elektrik üretimini serbest bırakan yasa çerçevesinde, rüzgar ve güneş kurulumlarını anahtar teslimi yapmaktadır. Bizim bölgemizde ( K.Maraş, G.Antep, Malatya, Adıyaman, Ş.Urfa, Osmaniye, Adana, Niğde ) lisanssız güneş tesisleri ortalama olarak 7 yılda kendini amorti etmektedir. Naturel enerji kurduğu sistemleri, finansmanını da kendi takip edip, müşterilerine leasing ve kredi kullandırıp işin finansmanını da takip etmektedir. Bu sistemlerin özellikle sanayici müşterilerimiz için hiç bir maddi yükü bulunmamaktadır. Çünkü sistem devreye alındıktan sonra enerji üretimine başlıyor. İlk aydan itibaren elektrik faturalarındaki düşüşle kullanılan kredinin taksitleri rahatlıkla karşılanabilmektedir.

Toplamda yatırımcı müşterilerimiz adına geliştirdiğimiz proje sayısı 65‘tir, ve halen üzerinde çalıştığımız yeni projelerimiz devam etmektedir, ortalama bir rakam verecek olursak, orta vadede müşterilerimiz adına yaklaşık 2,5 milyar euro’luk yenilenebilir enerji yatırımını hayata geçirmeyi planlamaktayız. Naturel enerjinin kendi bünyesinde 25 milyon Euroluk yenilenebilir enerji yatırımı yapmayı hedeflemektedir.

Temiz bir Dünya için ve Türkiye’nin enerjideki dışa bağımlılığından kurtulmasının aynı zamanda cari açığı önemli ölçüde azaltmanın tek yolu yenilenebilir enerji yatırımlarının vakit kaybetmeden hızla yapılmasından geçmektedir. Bizim buradan devlet büyüklerimize, sanayici ve yatırımcılarımıza çağrımız; hem otoprodüktör hem lisanslı projeler için dünyanın en iyi işlerinden olan yenilenebilir enerji yatırımlarına hız vermeleridir.

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

HABERLER

Sivas’ta Güneş Enerji Sistemi Yaygınlaşıyor

Sivas İl Özel İdaresi, 2014 yılı yatırım programın da güneş enerjisi ile çalışan sistemler için dev bir bütçe ayırdı. Sivas İl Özel İdaresi tarafından projelendirilen güneş enerjili sistemi yaygınlaşacak. Geçtiğimiz

Elektrik Üretimi 0 Comments

“Enerjinin Genç Liderleri” Programı Başlıyor

The Bosphorus Energy Club Enerjinin Genç Liderleri’ni seçiyor. Enerji sektörü günümüzün ve geleceğin en önemli sektörlerinden birisi. Bu nedenle, gençlerin enerji sektöründe aktif rol almaları gerekiyor. Bu açıdan oluşturulacak programlar

HABERLER

İzmir’in 56 Adet Jeotermal Sahası İhaleye Çıkıyor

İzmir ili çevresindeki 56 adet jeotermal kaynak sahası, ruhsatlandırılmak üzere ihaleye çıkarıldı.  İzmir İl Encümeni, il sınırları içindeki 56 adet Jeotermal Kaynak Arama Sahası`nı ihale yoluyla 5686 sayılı Jeotermal Kaynaklar