3 Bin Çiftçi Güneş Enerjisi ile Sulamaya Geçecek

3 Bin Çiftçi Güneş Enerjisi ile Sulamaya Geçecek

Balıkesir’de, Pamukçu ile Aslıhan Tepecik ovalarında tarım yapan 3 bin çiftçi, ürününü güneş enerjisiyle sulayıp enerji maliyetini yıllık 100 bin lira azaltacak.

vesakPamukçu ve Aslıhan Tepecik Ovası Sulama Birliği ve Pamukçu beldesi Belediye Başkanı İsmail Çoban, gazetecilere yaptığı açıklamada, sulamada kullanılan elektriğin güneş enerjisinden sağlanmasını amaçlayan bir proje hazırladıklarını ve Güney Marmara Kalkınma Ajansına (GMKA) sunduklarını bildirdi.

“Fotovoltaik Projesi”ne onay aldıklarını ve GMKA tarafından desteklendiğini dile getiren Çoban, “Bu projemiz, yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımında çok geride kalan birliklerimizi yatırıma teşvik edecek, çiftçilerimizi büyük bir dertten kurtaracak” dedi.

Projenin yaşama geçirilmesiyle bölgenin en verimli topraklarına sahip Pamukçu ile Aslıhan Tepecik ovalarında tarım yapan 3 bin çiftçinin maliyetlerinin azalacağına dikkati çeken Çoban, Pamukçu’da “On-Grid Fotovoltaik Güneş Enerjisi Sistemi” kurulacağı bilgisini verdi.

Kaynak: Habertürk

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

Projeler

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası Verimlilik ve Temiz Enerji İçin Örnek Çalışmalar Yürütüyor

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO), enerji verimliliği bilinci oluşturmak için yeni projeleri hayata geçirmeyi hedefliyor. BTSO Yönetim Kurulu Üyesi Şakir Umutkan, BTSO olarak Bursa iş dünyasında enerji verimliliği noktasında

HABERLER

Güneş Enerjisi Ar-Ge Projeleri Çağrısı Açıldı

Güneş enerjisi Ar-Ge projeleri çağrısı açıldı Avrupa Birliği 7. Çerçeve Programı kapsamında TÜBİTAK’ın da katıldığı bir proje olan SOLAR-ERA.NET kapsamında, güneş enerjisi Ar-Ge projelerinin destekleneceği uluslararası bir çağrı açıldı. Proje

Biyo Enerji 0 Comments

“Enerji Üretiminde Yenilenebilir Enerji En Ucuz Unsur”

Energy Watch Group Başkanı Hans-Josef Fell:“Enerji üretiminde yenilenebilir enerji en ucuz unsur. Biz kullandıkça, yenilenebilir enerji daha ucuzlayacak. Konvansiyonel yatırımlar pahalılaşacak. Yenilenebilir enerji yatırımları artıyor. Büyük fonlar fosil ve nükleer