3 Bin Çiftçi Güneş Enerjisi ile Sulamaya Geçecek

3 Bin Çiftçi Güneş Enerjisi ile Sulamaya Geçecek

Balıkesir’de, Pamukçu ile Aslıhan Tepecik ovalarında tarım yapan 3 bin çiftçi, ürününü güneş enerjisiyle sulayıp enerji maliyetini yıllık 100 bin lira azaltacak.

vesakPamukçu ve Aslıhan Tepecik Ovası Sulama Birliği ve Pamukçu beldesi Belediye Başkanı İsmail Çoban, gazetecilere yaptığı açıklamada, sulamada kullanılan elektriğin güneş enerjisinden sağlanmasını amaçlayan bir proje hazırladıklarını ve Güney Marmara Kalkınma Ajansına (GMKA) sunduklarını bildirdi.

“Fotovoltaik Projesi”ne onay aldıklarını ve GMKA tarafından desteklendiğini dile getiren Çoban, “Bu projemiz, yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımında çok geride kalan birliklerimizi yatırıma teşvik edecek, çiftçilerimizi büyük bir dertten kurtaracak” dedi.

Projenin yaşama geçirilmesiyle bölgenin en verimli topraklarına sahip Pamukçu ile Aslıhan Tepecik ovalarında tarım yapan 3 bin çiftçinin maliyetlerinin azalacağına dikkati çeken Çoban, Pamukçu’da “On-Grid Fotovoltaik Güneş Enerjisi Sistemi” kurulacağı bilgisini verdi.

Kaynak: Habertürk

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

HABERLER 0 Comments

“Yenilenebilir Enerjiye Finansman Desteği Sağlamaya Devam Edeceğiz”

Şekerbank Genel Müdür Yardımcısı Ertürk: “Yenilenebilir enerji projelerine finansman desteği sağlamaya devam edeceğiz.” Yenilenebilir enerji projeleri konusundaki en önemli konulardan biri olan hiç şüphesiz finansman kaynağı. Bu konuda bankalar geçen

HABERLER

Güneş Enerjisi Önbaşvurularına İlişkin 5. Yarışma Paketi Sonuçlandı

Türkiye Elektrik İletim A.Ş. (TEİAŞ), güneş enerjisine dayalı üretim tesisi kurmak üzere yapılan önlisans başvurularına ilişkin 5. yarışma paketi sonuçlandı.  Güneş enerjisine dayalı elektrik üretimi konusunda yol alınmaya başladı. Türkiye

HABERLER

Yeşil Rapido Eğitimlerinin İlki Başlıyor

Ekoyapı – Ekolojik Yapı ve Yerleşimler Dergisi, 26-29 Eylül 2013 tarihleri arasında CNR EXPO 1. Hall’de düzenlenecek olan BEST 13 Fuarı eğitim alanında, ‘YEŞİL RAPİDO’ LEED GREEN ASSOCIATE EĞİTİMLERİ ile