3. Alternatif Enerji Semineri Adana’da yapılacak

3. Alternatif Enerji Semineri Adana’da yapılacak

 

“Alternatif Enerji Seminerleri’nin 3’üncüsü, 14-15 Mayıs 2014 tarihlerinde Adana Çukurova Üniversitesi, Mimarlık ve Mühendislik Fakültesi Konferans Salonu’nda gerçekleştirilecek.

DSC_0282

Türkiye’nin temiz enerji odaklı ilk online mecrası olan Alternatif Enerji ve Alman-Türk Ticaret ve Sanayi Odası işbirliğinde gerçekleştirilen “Alternatif Enerji Seminerleri” sürüyor. Seminerler, geleceğe hazırlanan gençlerin yeni ve yeşil istihdam alanları hakkında bilgilendirilmesi ve onların çalışmalarını paylaşmaları konusunda önemli bir platform oldu.

“Alternatif Enerji Seminerleri’nin 3’üncüsü ise, 14-15 Mayıs 2014 tarihlerinde Çukurova Üniversitesi, Mimarlık ve Mühendislik Fakültesi Konferans Salonu’nda gerçekleştirilecek. Seminer, Alternatif Enerji, Türk-Alman Ticaret Odası, Çukurova Üniversitesi, üniversite teknik ve mühendislik kulüpleri ve kategori sponsor firmaları işbirliği ile gerçekleştirilecek.

Seminer üç ayrı bölüm başlığı altında düzenlenecek. Değişen Teknoloji isimli 1. Bölüm’de alternatif enerji teknolojileri alanındaki gelişmeler, Türkiye ve dünyadaki son ilerlemeler ve gelecekle ilgili öngörüler ele alınacak. Değişen Dünya isimli 2. Bölüm’de ise, değişen şehirler, değişen fabrikalar, yaşam alanları teknolojileri konuları tartışılacak.

Değişen Kariyer isimli 3. Bölüm ise, alternatif enerji teknolojileri alanında ticari ve inovatif fikre sahip, kendi girişimini kurmak isteyen girişimci adaylarına yönelik girişim destekleri, bu alandaki fırsatlar, hibe, fonlar ve networking alanları konuları işlenecek. Bu alanlarda kariyeri yapmayı düşünen gençler için mevcut ve potansiyel iş alanlarından, gelecek tahminlerinden, işe alım süreçlerinde ve bu alanda yer alan firmalardan söz edilecek.

İlk seminer Antep’te gündem oluşturdu

İlki 7-8 Mart tarihlerinde Gaziantep Üniversitesi’nde gerçekleştirilen “Alternatif Enerji Semineri”, Alternatif Enerji, Alman-Türk Ticaret ve Sanayi Odası, Gaziantep Elektrik Mühendisleri Odası Gaziantep Şubesi ve Gaziantep Üniversitesi Otomobil, Robot ve Enerji Topluluğu (ORET)  işbirliğiyle düzenlendi. Seminer, Türkiye’nin beş farklı üniversite ve sanayi şehrindeki sektör temsilcileri ile bu konuda çalışmalar yapan üniversite öğrencilerini bir araya getirdi. Seminer programında; akademik ve teorik bilgiler dışında sektördeki gelişmeler ve bilgiler, kente ve sektöre dair öngörüler de sektör lideri firmalar tarafından gençlerle paylaşıldı. Seminerde Gaziantep Üniversitesi Otomobil, Robot ve Enerji Topluluğu (ORET)’in derece alan ve yarışmalar katılan çalışmaları katılımcılar tarafından büyük ilgi gördü. Enerjisa, BASF, Upsolar, Fichtner, Barok Enerji firmalarının sponsorluğunda ve firmaların uzman temsilcilerin sunumu ile gerçekleştirilecen “Değişen Teknolojiler” bölümünde, alternatif enerjiler konusunda dünyada ve Türkiye’deki durum özetlenerek hedefler vurgulandı.

Seminerde Avrupa Akıllı Şehirler Ağı Gaziantep Uygulaması” konusu ile Gaziantep Belediyesi ve yeşil bina uygulama örnekleri ile BASF Firması’nın sunumları ile  bu alandaki uygulama örneklerine yer verildi. Bu bölümde bir sunum yapan Gaziantep Büyükşehir Belediyesi İmar ve Şehircilik Daire Başkanlığı Ekolojik Kent Tasarım Müdürlüğü’nden Makine Mühendisi Ayşegül Tekerekoğlu ise, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’nin Türkiye’den Energycities’e üye üç belediyeden biri olduğunun altını çizdi.

Bursa’daki seminere “yıldız yağdı”

Alternatif Enerji Seminerleri’nin ikincisi ise, 2-3-4 Mayıs tarihlerinde Bursa Bilim Şenliği paralelinde Bursa’da gerçekleştirildi. Türkiye’nin en büyük jeotermal yatırımcısı ve DORA1, DORA2, DORA3 santrallerinin sahibi olan MB Holding Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Muharrem Balat’ın da konuşmacı olduğu seminerde, gençler Balat’ın renkli sunumundan ve deneyimlerinden oldukça faydalanıp, şirket bünyesindeki staj imkanları konusunda bilgilendiler. Seminerde dünyanın lider güneş enerjisi şirketlerinden Upsolar firmasının Türkiye Müdürü Esra Canpolat, rüzgar enerjisinde Türkiye’nin dev projelerine imza atan Nordex firmasının Proje İhaleler Müdürü Serdar Utku  ve Almanya’nın en büyük mühendislik şirketi Fichtner’in Türkiye Müdürü Uwe Sievers (biyogaz)  gençleri bilgilendirdiler ve  sorularına cevap verdiler. Her biri kendi alanında ülkemizin en büyük şirketlerinden olan katılımcılarımızın yanısıra KOSGEB desteği de alarak “Enerji Yönetimi” konusunda son derece inovatif ve dünya çapında ses getirebilecek bir ürün geliştirmiş olan Smarte şirketinin yetkilisi Şafak Özen de etkinlikte hazır bulundu.

 

 

 

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER

Çöpün Enerjisi Balonlarda Depolanıyor

Kocaeli İZAYDAŞ’da kurulan sistemde yapılan kapasite artırımı sonrasında balon sistemi ile depolanan çöp gazında, gaz kayıpları önlenirken enerji üretimi arttırılması hedefleniyor. Atık yönetiminde sektörün lideri konumundaki İZAYDAŞ, enerji üretiminde ilerlemeye

HABERLER

Artık Yeşil Bir Hukuk Bürosu da Var

Öyle devasa tesisler, dünya çapında markalar olmanız gerekmiyor. 12 kişinin çalıştığı Serap Zuvin Hukuk Bürosu, bunun en güzel kanıtı. WWF Yeşil Ofis Programı’na başvurarak, iklim değişikliğine karşı ilk aksiyonunu alan

YATIRIMCI

Tescom-Solar’dan SDD Serisi Solar Sulama İnvertörü

Tescom- Solar, SDD serisi solar sulama invertörü ile tarımsal sulama yapan yatırımcıların enerji problemini ortadan kaldırmaya hazırlanıyor. Güneş enerjisi  sektörüyle tarımsal sulama konusunda çeşitli çalışmalar sürdürülüyor. Tescom- Solar, Ar-Ge süreci tamamlanan ve saha testlerinden