“Dijital İkizi” Olan Türbinler İle %20 Verim Artışı

“Dijital İkizi” Olan Türbinler İle %20 Verim Artışı

GE_dijital-ikiz-turbin (animasyonu görmek için yukarıdaki görsele tıklayınız)

GE Renewable Energy rüzgar santrallerinin verimini %20 arttıracağını ve 100 MWlık bir RES’te yaklaşık 100 milyon USD ekstra kazanç sağlayacağını iddia ettiği yeni bir dijital rüzgar santrali konsepti  geliştirdiği açıkladı.

Detayları paylaşan şirketin açıklamalarına göre, bu konseptte gerçek dünyadaki ile birebir aynı özelliklere sahip bir “dijital ikiz santral” kuran bir software var. Bütün veriler toplanıyor ve GE’nin endüstriyel bulut platformu olan Predix‘te işlemden geçiriliyor.

“Her santralin kendi özel ve eşi olmayan bir profili vardır, DNA ya da parmak izi gibi” diyen GE Yenilenebilir Enerji Rüzgar Ürünleri Genel Müdürü  Keith Longtin, “Düşündük ki eğer santraldeki türbinlerin birbirleri ve coğrafi koşullarla nasıl bir etkileşim içinde olduğunun verilerini alabilirsek, bu santralin birebir bir “dijital ikizini yapıp, her türbinin  teker teker ve sonunda da tüm santralin verimini nasıl nasıl arttırabileceğimizi görmüş olacağız” diye ekledik.

Sistem, mühendislerin santralin kurulu olduğu arazi için en mükemmel rüzgar türbinininin tasarımını yaparak, bunun için gereken kanat çapı, kule yüksekliği ve türbin output’unu  20 farklı türbin konfigürasyonu yaparak sağlayabiliyor. GE’ye göre, bu software her tip, marka ya da güç için hesaplama ve modelleme yapabiliyor.

GE_dijital-ikiz-turbin 2(animasyonu görmek için yukarıdaki görsele tıklayınız)

Rüzgar santrali kurulduktan sonra, her türbindeki sensör buluttaki “ikizine” kendi rüzgar hızı, motor (nacelle) sapması ve jeneratörün torkunun verilerini yollamaya başlıyor.  Software bu bilgileri işleyerek tüm santralin verimini arttıracak ve yapılması gereken gerçek zamanlı değişiklik önerilerini hesaplıyor. GE Dijital Bölüm şefi Ganesh Bell “Bu, derin veri ve makina öğrenimi metudu  kullanan, bir gerçek zamanlı analitik motor” olarak tanımladığı sistemi anlatırken “İşin içinde bir sürü fizik var. Elimizde gerçeğe benzeyen bir resim oluşuyor; aynı video oyunlarında araba kullanmak gibi. Bunları yapabiliyoruz çünkü fizikten anlıyoruz- çünkü türbin imal ediyoruz- aynı zamanda da programlamasını da yapıyoruz”

Dijital santralden elde edilen veriler ile gürültü kontrolü yapmak ta mümkün olabilecek zira rüzgarın yönüne göre rotor hızını değiştirerek, türbinlerin çıkardığıı sesi gürültü eşiğinin altında tutulması sağlanacak.

Bu haber energymatters.com.au web sitesinden çevrilmiştir.

About author

Senem Gençer
Senem Gençer 761 posts

Alternatifenerji.com’un kurucu ortaklarından biri ve CEO’su olan Gençer, 1971 yılında Diyarbakır’da doğdu. 1993 yılında ODTÜ İşletmeyi bitirdikten sonra, Johnson & Johnson Medical ve Yeni Zelanda Büyükelçiliği gibi farklı kurumlarda çalıştı. 2007 yılında güneş enerjisi ve LED aydınlatma konularında halen çalışmakta olan Ekogüneş’i ve Türkiye’nin ilk online solar ürün satış sitesi olan www.ekogunes.com’u kurdu. Gençer, aynı zamanda Güneş Enerjisi ve Sanayicileri Derneği GENSED’in kurucu üyelerindendir.

You might also like

Rüzgar enerjisi 0 Comments

Fransa’da Yenilenebilir Enerji Yatırımları Arttı

Fransa’da 2015 yılında kömür elektriği azalırken, güneş ve rüzgardan üretilen elektrik miktarı yüzde 25 artış gösterdi. Yenilenebilir enerjiye gelişmiş ülkelerin ilgisi devam ediyor. Fransa’da yenilenebilir enerjiye yönelik yatırımlarıyla dikkat çekiyor.

HABERLER

Yenilenebilir Enerji Vergisine Fren

Fukushima’da yaşanan doğal afet sonucu Japon atom elektrik santrallerinin çevreye verdiği zarar sonrası Almanya’da yenilenebilir enerjiye geçme çalışmaları elektrikte fiyat artışlarını beraberinde getirdi. Son yıllarda yenilenebilir enerji vergisinin yüzde 200’den

HABERLER 0 Comments

İzmir’de Neden Olmasın?

Bundan kısa bir süre önce demiryollarında trenlerin çalışması için gereken elektriğinin tamamını rüzgar enerjisinden elde etmeye başladığını açıklayan Hollanda, ülkemiz için de ilham kaynağı olabilir. ABK Çeşme RES Proje Koordinatörü