27MW’lık Şenköy Rüzgar Santrali Açıldı

Hatay’ın merkez ilçesi Antakya’ya bağlı Şanköy beldesinde, MOGAN Enerji Yatırım Holding A.Ş. yatırımıyla gerçekleştirilen Şenköy Rüzgar Enerjisi Santrali’nin açılış töreni, Adalet Bakanı Sadullah Ergin ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız, ithal enerjinin kolay olduğunu belirterek, “Ama biz zora talibiz. Biz yerli kaynaklarımızı ve yenilenebilir kaynaklarımızı arttıracağız” dedi.
Özel sektörlerle beraber büyümeyi hedeflediklerini belirten Yıldız, “Özel sektör ile büyümeyi ve özel sektör ile beraber bu piyasayı dizayn etmeye karar verdik. 10 yıl önce AK Parti hükümetimiz ile beraber, bu ülkenin idaresine konan irade ile Türkiye her yönü ile beraber büyümeye başladı. Yalnızca ekonomisi ile beraber değil, aynı zamanda beyniyle, zihniyle, kalbiyle kısacası bir çok yönüyle beraber büyüyor Türkiye. Tabii ki büyüyen ve ilerleyen Türkiye’nin gerileyen enerji sektörü olmaz. Tam tersi birazcık daha fazla büyümesi lazım ki bu enerji tüketimini karşılayabiliyor olalım” diye konuştu.
Yürüttükleri enerji politikaları ve stratejileri ile beraber Başbakan Erdoğan’ın talimatlarıyla da daha fazla büyüyen bir enerji sektörü oluşturulduğuna dikkat çeken Yıldız, “Geçtiğimiz yıla oranla Türkiye’nin elektrik tüketimi yüzde 11.8 civarında artı. Hatay’ın tüketimi daha da arttı. Yani dünya büyüyor ama Türkiye dünyadan daha hızlı büyüyor. Türkiye büyüyor ama Hatay Türkiye’den daha hızlı büyüyor. O yüzden Hatay’ın özellikle tüketimden daha fazlasını üretebilmesi ama aynı zamanda yerli kaynaklarıyla beraber üretebilmesi esastır. Türkiye’nin en önemli rüzgar kaynaklarından bir tanesinin Hatay’da bulunuyor. Bunu değerlendireceğiz” dedi.

“Bakın şu anda dünyada Çin 55 bin megavatlık rüzgar gücüne sahip, Türkiye’de ise bu 2 bin megavat” diyen Bakan Yıldız, “Bu gördüğünüz rüzgar gülleri, hem buranın modern görüntüsüne katkı veren ve burada elektrik üreten bir yapıyı Çin, Türkiye’nin kurulu gücü kadar yaptı. Dünyada Türkiye’nin kurulu gücünün 5 katı kadar rüzgar var. Demek ki dünya elektrik tüketiminin yüzde 3’ünü bu rüzgar santralleri karşılıyor. Her geçen gün bu oran daha da artıyor” ifadelerini kullandı.
Teknolojinin ilerledikte, fiyatlar makul hale geldikçe rüzgar güllerinin Türkiye’deki kullanılabilirliğinin de arttığını vurgulayan Yıldız, “Biz şu ana kadar 11 bin megavat civarında, yani şu anda rüzgardaki kurulu gücün en az 6 katı kadar daha rüzgar santrali yapmayı planlıyoruz. Bunların da 2015 yılına kadar gerçekleşeceğine inanıyoruz. Ondan sonra bitecek mi? Hayır. Hatay gibi, Balıkesir, Bandırma gibi, Bodrum, Alaçatı, İzmir, Manisa gibi, Çanakkale gibi ilerimizde rüzgarın çok bol ve sürekli estiği ilerimizde inşallah bu yatırımlarımızı gerçekleştireceğiz” dedi.
Bir enerji bakanlığı için ithal enerjiden daha kolay bir şeyin olmadığını belirten Yıldız, “Oturduğunuz yerden telefonunuzu açıyorsunuz, doğalgazınızı sipariş ediyorsunuz. Bizim önerdiğimiz ve talep ettiğimiz bu değil. O işin en kolay tarafı. Bizler yerli kaynaklarımızı, yerli kömürlerimizi kullanarak enerji üretimini arttıracağız. İnşallah bunu hep beraber yapacağız. Tufanbeyli’de 450 megavatlık yerli kömür santralini ihale ettik, bu ayın sonunda Soma’da 350 megavatlık bir kömür kaynaklarımızın santral ihalesini yapacağız. Yenilebilir kaynaklardan rüzgar gibi, güneş gibi, jeotermal gibi kaynakları, su kaynaklarımızı ihale edeceğiz ve biz işin zoruna ama yerli olanına talibiz. Biz yerli kaynaklarımızı ve yenilenebilir kaynaklarımızı arttıracağız” diye konuştu.

BAKAN ERGİN
Açılışta ev sahibi sıfatıyla konuşan Adalet Bakanı Sadulah Ergin de, hayırlı bir hizmeti ülkenin ve milletin istifadesine sunmak için toplandıklarını belirterek, “Şu anda durmakta ve konuşmakta zorlandığım bir platform üzerindeyim. Çok sert bir rüzgar var. Ama bu rüzgar şu anda bizim ve sizin için biraz rahatsızlık verici ama Türkiye için dönen bu rüzgar tribünlerine can veriyor. Onlar için enerji üreten Allah’ın bize lütfettiği bir imkan. Dağlarımızda taşlarımızda, bu enerjiyi bugün Türkiye’mize kazandıran dışarıya göndereceğimiz dövizlerden tasarruf ettiren ve aynı zamanda daha az doğalgaz ithalatı demek olan, daha az petrol ithalatı demek olan bu tesisler inanıyorum ki Hatay’ımıza ve Türkiye’mize çok önemli katkılar sunacaklar” dedi.
Türkiye’nin bir çok alanda olduğu gibi enerji alanında da son yıllarda çok önemli yatırımlara imza attığını ve bu yatırımları hizmete sunduğunu belirten Ergin, “Türkiye’nin bir baştan bir başa temel alt yapısı yeniden inşa edildi. Bunun paralelinde Hatay ilimizde bu yatırımlardan kendi payına düşenleri aldı ve almaya da devam ediyor. Gerek enerji de gerek ulaşımda, sağlıkta, eğitimde adalette yapılan tüm hizmetler Hatay ilini de içine kapsayarak 74 milyonu kucaklayan ve onları güçlendiren noktaya taşındı” diye konuştu.
“Türkiye ekonomisini güçlendiriyor. Türkiye alt yapısını güçlendiriyor” diyen Ergin, “Taş üstüne taş koyuyor. Yeni tesisleri hizmete alıyor. Böylece bu büyük ülkenin bu büyük milletin geleceğini, yavrularımızın geleceğini inşa ediyoruz. Bir taraftan alt yapımızı inşa ederken diğer taraftan da ülkemizin demokrasi standartlarını güçlendiren, demokrasimizi sürdürebilir hale getirilen ve standartları daha yukarılara taşıyan hizmetlere imza atılıyor. Bu şekilde kalkınan güçlenen sürdürülebilir bir demokrasiye kavuşan ülkemiz kendi içinde birliğini, dirliğini ve beraberliğini tesis ederken, bölge barışına da önemli hizmetler sunmak için elinden gelen gayreti ortaya koyuyor. Rüzgar enerjisi gibi veya buna benzer hizmetlerin sayısı her geçen gün artacak. Bu eseri şehrimize ve Şenköy beldemize kazandıran firmaya ve onun temsilcilerine teşekkür ediyor ve bundan sonra da yeni yatırımlar beklediğimizi ifade ediyorum” ifadelerini kullandı.
MOGAN Enerji Yatırım Holding A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesi Ali Karaduman’ın yaptığı konuşmanın ardından Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Adalet Bakanı Sadulah Ergin, Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz, AK Parti Hatay Milletvekili Orhan Karasayar, Antakya Belediye Başkanı Lütfü Savaş ve Şanköy Belediye Başkanı Mustafa Sayın ile birlikte 9 rüzgar tribününden oluşan 27 megavatlık rüzgar enerjisi santralinin açılışını gerçekleştirdi.

Kaynak: AA

About author

Senem Gençer
Senem Gençer 761 posts

Alternatifenerji.com’un kurucu ortaklarından biri ve CEO’su olan Gençer, 1971 yılında Diyarbakır’da doğdu. 1993 yılında ODTÜ İşletmeyi bitirdikten sonra, Johnson & Johnson Medical ve Yeni Zelanda Büyükelçiliği gibi farklı kurumlarda çalıştı. 2007 yılında güneş enerjisi ve LED aydınlatma konularında halen çalışmakta olan Ekogüneş’i ve Türkiye’nin ilk online solar ürün satış sitesi olan www.ekogunes.com’u kurdu. Gençer, aynı zamanda Güneş Enerjisi ve Sanayicileri Derneği GENSED’in kurucu üyelerindendir.

You might also like

HABERLER

Karbondioksitten Enerji Dönüşümü Gerçekleştirildi

Artık karbondioksitten oksijen üretilip enerji dönüşümü için kullanılabiliyor. Enerjide yeni kaynaklar için akademik çalışmalar sürüyor. enerjienstitusu.com’un haberine göre, karbon mühendisleri açık havada karbondioksitten oksijen üretmeyi ve bunu enerji dönüşümü için

HABERLER

IBM: “Dünya Bizim İçin Laboratuvar”

IBM Çözümler Zirvesi 2013’te konuşan yapan IBM Türkiye Genel Müdürü Isabel Gomez Cagigas, “Bizim için önemli olan inovasyondur, teknolojidir. Hükümetler, toplumlar ve bireyle r için sürekli araştırmalar yapıyoruz. Dünya, bizim

Ulaşım 0 Comments

Faraday Future Tesla’ya Rakip Olacak

Elektrikli otomobil denildiğinde ilk akla gelen firma olan Elon Musk’ın Tesla’sına CES 2016’da görücüye çıkacak Faraday Future markalı sağlam rakip geliyor. Elektrikli araçların ulaşımda sayısı artarken, bu doğrultuda yeni firma

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply