Solarex 2015 Böyle Geçti

Solarex 2015 Böyle Geçti

Geçtiğimiz hafta güneş enerjisi sektörünün kalbi Solarex İstanbul  Güneş Enerjisi ve Teknolojileri Fuarı’nda attı. Fuara katılımcı olan yatırımcı ve üretici firma temsilcilerine Solarex 2014’ü nasıl değerlendirdiklerini  sorduk.

IMG_4344

Gazioğlu Solar Enerji  Yönetim Kurulu Başkanı Selim Gazioğlu: “Fuar canlı ve yoğundu” 

Firmamızın faaliyetlerini ve ürünlerini tanıtmak amacıyla, Solarex İstanbul Güneş Enerjisi ve Teknolojileri Fuarı’na katıldık. Fuar bu yıl, katılımcı ve ziyaretçi açısından geçen yıllara göre daha canlı ve yoğun geçti. Dolayısıyla, beklentilerimiz belli oranda karşılandı. Güneş enerjisi sektörünün kamuya daha iyi tanıtılması gerekiyor. Devletin sektöre daha çok destek vermesini bekliyoruz. Medyanın güneş enerjisi sektörüne el atması çok önemli. Fuarlar bu açıdan sektörün tanıtımına katkıda bulunuyor.

Solarturk Enerji Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Osman Özberk: “Solarex önümüzdeki yıllarda bölgenin merkez fuarı olacak” 

Osman ÖzberkSolarex İstanbul Güneş Enerjisi ve Teknolojileri Fuarı,  her geçen yıl gelişiyor. Fuarda canlılık ve hareketlilik yaşanıyor. Fuarda güneş enerjisi sistemi alıcıları var ve lisanslı yatırımcıların temsilcileri ve teknik kadrosu bulunuyor. Fuarda Uzak Doğu ve Avrupa’dan katılımcılar yer alıyor. Kuzey Afrika’dan alıcılar geldi. Solarex Fuarı nihayet, hak ettiği yere ulaştı. Sektörün temsilciliğini yapmaya başladı. Bu fuar önümüzdeki yıllarda, gerek Afrika’nın gerek Orta Doğu’nun hatta Türki Cumhuriyetlerinin de içinde bulunduğu bölgenin merkez fuarı olacak.

Sipil Enerji Proje ve Uygulama Mühendisi Ramazan Zeybek: “Profesyonel ziyaretçiler ağırlıklı oldu” 

Ramazan ZeybekSolarex Fuarı’na bu yıl dördüncü kez katılıyoruz. Bu yıl, fuara katılım yoğunluğunun önceki yıllarla kıyasladığımızda, daha az olduğunu gördük. Geçen yıl yerimize oturamıyorduk. Ama bu yıl hava şartlarından mıdır, dövizin artışından mıdır, ekonomik durumdan mıdır bilemiyorum ama profesyonel kesimlerin aynı olmasına karşın, halkın katılımı düşük düzeydeydi. Dolayısıyla, beklediğimiz katılımı göremedik. Geçen sene bin katalogla gelmemize karşın, hepsi tükenmişti. Bu yılsa canlılığın daha az olduğunu söyleyebilirim. Ziyaretçilerin çoğunu geçen yıllardan anımsıyoruz. Profesyonel ziyaretçiler ağırlıklı oldu.

Antak Enerji Güneş Modülleri Yetkilisi Ziynet Devrim Yıldız: “Her fuar döneminde yeni bir şey bekleniyor” 

Ziynet Devrim yıldızGeçen yıla göre, bu yıl Solarex Fuarı son derece sakin geçti. Fuarı bu yıl yeterince hareketli bulmadık. Konuyla profesyonel düzeyde kişileri görme olanağımız oldu. Yine de bu durumun bir gösterge olduğunu söyleyemeyiz. Kalabalık olabilir ama verimli geçmeyebilir. Her şey fuar sonrası belli olacak. Şu an lisanssız projeler yeterli sayıda var ama TEDAŞ onay vermediği için bir bekleyiş söz konusu. Geçen yıl da seçim bekleniyordu. Bu yıl da yine seçim bekleniyor. Neyi beklediğimizi artık bilemeyecek durumdayız.

 

Upsolar Türkiye Satış Müdürü Esra Canpolat: “Solarex buluşma noktası oldu”

esra canpolatSolarex Fuarı’nın bu yıl geçtiğimiz yıla göre çok daha hareketli olduğunu söyleyebiliriz. Fuarda kişi ve firmalarla gerçek ve somut projeler üzerine konuşma olanağı bulduk. Çok yakın zamanda, inşaatı başlayacak projeler için yatırımcılarla konuştuk. Genel olarak hep bir erteleme ve şimdi olmasa da gelecek yıla olacak gibi beklentiler vardı. Fuarda artık somut projelerin hayata geçtiğini görebiliyoruz. Bu tarz yatırımcı ve EPC firmalarıyla önemli görüşmeler yapıyoruz. Bu durum, elbette somut satışlarımıza da yansıdı. Yeni anlaşmalar ve satışlarımız var. Dolayısıyla, 2015’in kalan yarısından ve 2016’dan çok daha umutluyuz ve gerçek umutlar bunlar. Yerine gelen işlerimiz ve projelerimiz, bu düşüncemizi destekliyor. Her geçen yıl daha bilinçli ve daha kurumsal diyebileceğimiz ve yıldan yıla değişen kişi profili ziyaret ediyor Solarex’i. Bu yıl da çeşitli kentlerde yatırım olduğu için bu fuar bir buluşma noktası oldu. İlk zamandan beri en bilinen fuar olduğu için, herkes oldukça önem veriyor. Fuar esnasında taraflar arasında birçok anlaşmaya imza atıldı. Genel olarak olumlu baktığımı ifade etmek istiyorum.

Axitec Türkiye ve Orta Doğu Bölge Müdürü Atalay Yazgan: “2. ve 3. gün net iş bağlantıları kurduk”

atalay yazgan solarex

İlk gün hava şartlarından dolayı sakin geçse de, ikinci ve üçüncü gün gerek EPC şirketleri gerek potansiyel müşterilerimiz ile verimli görüşmelerimiz oldu. Şu anda sonuçlandırma aşamasında olduğumuz ve bizi heyecanlandıran önemli projeler var, özellikle Güneydoğu Anadolu bölgesinde. Ayrıca 2 ay içinde Türkiye ofisimizi açmış olacağız ve böylece Axitec’in Türk solar piyasasındaki varlığı çok daha güçlü hissedilmeye başlayacak

 

 

 

GENSED Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Hakan Erkan: “Ziyaretçiler yatırımcı niteliğine uygun sorulara yanıt aradı”

Hakan ErkanFuarda bu yıl çok büyük ve yapıcı bir hareketlilik var. Artık eline çantayı alıp da “bu iş nasıl yapılır” diye soran hiç kimse yok. Herkes, “iyi firma nasıl bulunur”, “iyi uygulama nasıl yapılır”, “iyi paneller nerededir”, “finansman nasıl sağlanır”, “neler yapabiliriz” gibi yatırımcı niteliğine uygun sorulara yanıt aradı. Yapmak istedikleri yatırımların büyüklüğüne göre hesaplamaları yapmış, çağrı mektuplarını almış ve proje izinlerini almak için “kimle çalışalım” “doğru şekilde nasıl yapalım” diyen bilinçli bir ziyaretçi kitlesiyle karşı karşıyaydık.

2014’te 54 megawatt kuruldu, bir o kadar da montaj aşamasında. Bu durum da gösteriyor ki 2015’te 300 megawatt’lık güneş enerjisi santrali kurulumu gerçekleşecek gibi görünüyor. Yeter ki finans tarafında çözümler oluşturulsun. Finans için kredi veren kişi ve kurumların güneş enerjisi sektörünü öğrenmeleri çok önemli. Görüyoruz ki bazı banka ve leasing firmaları güneş sektörünün ne olduğunu, ne ürettiğini öğrenmiş durumda ve tecrübeli firmaları kaliteli ekipmanları içeren listeleri var. Öğrenme durumu tüm finans kuruluşlarına yaygınlaştıktan sonra, kredilerin Türkiye koşullarına nasıl uygulanacağını, hangi oranlarda ve daha az teminat mektupları içererek nasıl çözüleceğini içeren bir yaklaşım geliştirilmesi gerekiyor. Bazı kuruluşlar kredi vermeye başladı ama artık sayılarının artması ve bütün finans kurumlarına yayılması gerekiyor. Güneş enerjisi kurulacak. Güneş enerjimiz bir an önce  hayata geçirilmeli.

Artronic Genel Müdür Yardımcısı E. Yüksel Erdoğan: “Sektörün en çok katılım sağlanan fuarı” 

E. Yüksel ErdoganSolarex Fuarı, herkes tarafından kabul gören, bu sektörde en çok üzerinde konuşulan ve en çok katılımın sağlandığı bir organizasyon. Solarex’e ikinci kez katılıyoruz ama ileriye dönük olarak sürekli hale getirmeyi planlıyoruz. Özellikle, güneş enerjisi tarafında Türkiye’nin başlangıç yapması çok belirleyici oldu. Bu yıl Solarex’e yalnızca Türkiye’nin içinden değil yurt dışından da fuara katılımcı ve ziyaretçi olarak ciddi bir ilgi var. Türkiye’de ikinci lisanslama çalışmasının yapılması ve sabit fiyat garantisinin çok düşük de olsa, Avrupa ülkelerine göre, pazarın başlangıçta olmasının oluşturduğu heyecan fuara yansıyor.

Ziyaretçi profili son derece nitelikliydi. Özellikle, İstanbul ve Ankara’dan çok yüksek katılım vardı. Üçüncü gün ise, daha çok İstanbul ve Ankara dışından katılım oldu.

Goodwe Bölge Satış Müdürü Engel Taştan: “Piyasadaki gelişme fuara yansımadı” 

engel tastanFuarda hareketlilik anlamında bu yıl bir fark görmedim. Piyasanın çizgisinin iyiye doğru yönelmesine karşın, bu gelişme fuara tam olarak yansımadı. Goodwe olarak iki holde stand açmamıza karşın, Solarex Fuarı’nda yeni bir insan profiliyle karşılaşmadık. Aynı insanlarla görüşüyoruz, aynı projeler hakkında konuşuyoruz. Bu anlamda çok da bir yenilik olmadığını söyleyebilirim. Her fuarda bir sorunla karşı karşıyayız. Bir kere de bir Solarex Fuarı’na gönlümüz rahat katılmak isterdik. Projelere imza atma aşamasında olmamız daha iyi olurdu. Ama bu durum bir türlü gerçekleşmiyor. Fuarda yatırımcılar ve üreticiler işlerini iyi öğrenmiş durumda. Ziyaretçilerle somut projeler üzerinde konuşuyoruz bu fuarda onu tespit ettim. Fuarda ziyaretçilerin genel eğiliminin proje yapmak istediği eğiliminde olduğu ama bilgi yönünden eksiklileri olduğu görülüyor.

Mevzuat sorununu Türkiye’de aşacağımıza inanıyorum. Sonuçta TEDAŞ’ın da görevini doğru şekilde yerine getirmeye çalıştığını düşünüyorum. Bir yönüyle de Türkiye piyasasının yavaş ilerlemesinin daha sağlıklı olduğu düşüncesindeyim. İspanya ve İtalya gibi bir anda patlama yaparak, iki yıl sonra sona ermesi yerine, 10 yıl sürsün. Dolayısıyla, TEDAŞ’ın yavaş ve iyi bir şekilde piyasanın oluşmasını sağladığı, şebekeleri korumaya çalıştığı kanısındayım. Bu uygulama yatırımcıya kazançlarını belli düzeyde tuttuğu için çok olumlu yansımıyor ama güneş enerjisi sektörü açısından faydalı olacağı düşüncesindeyim. İnsanlar deneyim kazanıyor. Bununla birlikte tanık olduğumuz birçok yanlış proje uygulamasının da ortadan kalkması gerekiyor. Türkiye’de uygulamalar alışa alışa gerçekleşirse daha iyi olacaktır. Çünkü, bilen de bilmeyen de sektörün içerisinde girmiş durumda. Şu anda sektörde herkesin öğrenme aşamasında olduğu inancındayım.

SMA Türkiye Satış Temsilcisi Ufuk Keser: “Fuarda satış için birçok anlaşma imzaladık”

ufuk keserSMA olarak Solarex Fuarı’nın yansımalarının bizim için son derece olumlu olduğunu söyleyebilirim. Bu yıl ziyaretçilerin bilinç düzeyinin geçen yıllarla karşılaştırıldığında daha yüksek olduğunu gözlemledik. Ziyaretçilerin işleri sonlandırmak amacı taşıdığını tespit ettim. Yönetmeliğin de son şeklini almasıyla, insanlar yönetmelik anlamında işin nasıl yapıldığı hakkında bilgi sahibi olarak, ellerindeki somut projelerle fuara katıldı. Dolayısıyla, geçtiğimiz yıllara göre, çok daha bilinçli bir ziyaretçi kitlesiyle karşılaştık. Konuyla ilgili hiçbir bilgisi olmayan ziyaretçilerin sordukları sorular da ileriye yönelik yatırım yapacağına işaret ediyor. Fuarda satış için birçok anlaşma imzaladık. Daha önce, dizi inverter dediğimiz daha çok küçük projelerde kullanılan inverterler talep edilirken, bu yıl lisanslı ve lisanssız büyük projelerin yan yana yapılmasıyla birlikte merkezi inverterlerde de çok fazla satış potansiyeli olduğunu gördük. Dolayısıyla, her iki üründen de çok fazla satış yapacağımızı düşünüyoruz. Solarex Fuarı’nın sektörün nabzını tutma açısından önemli bir işlevi oldu.  Geçtiğimiz yıllarla kıyasladığımızda, fuarın nasıl büyüdüğünü ve daha düzenli olduğunu görebiliyoruz. Sektörü çok güzel günler bekliyor. Birçok firma temsilcisinden duyduğum kadarıyla, fuar kapsamında satışlar gerçekleştirildi. Sektörün büyüyeceğini ve ilerinin aydınlık ve güneşli olacağını düşünüyorum.

Fronius İstanbul Satış-Teknik Destek/Solar Elektronik  Satış Müdürü Ömer Kaya: “Fuar büyütülmeli ve daha profesyonel bir organizasyon niteliğine sahip olmalı”

ömer kayaSolarex Fuarı bu yıl geçtiğimiz yıllara göre çok daha hareketli geçti. Sektör yeni olmasına karşın, herkes bilgi toplamaya çalışıyor. O anlamda geçtiğimiz yıllarda da Solarex Fuarı’na katılıyor ve sektördeki bilgi eksikliğini biliyorduk, görüyorduk ve hissediyorduk. Yönetmeliklerde ve yasal süreçlerde belirsizlikten kaynaklanan sıkıntıyı yaşayan birçok firma  ve müşteri portföyü vardı. Onlar da belirli bir deneyim kazandıktan sonra, artık “biz şunu yapıyoruz, şu aşamadayız” diyerek süreci yakından takip etmeye başladı.  Dolayısıyla, bu konuya daha çok hakim, süreci bilen ve yakından takip eden ziyaretçiler oldu. O anlamda daha verimli, somut projeler üzerinde konuşuyoruz. Böylece gelecek yıl için de umut oluşturuyor ve gelecek yıl da fuara katılmayı düşünüyoruz.

Her yıl, “Güneşimiz var, bunu kullanmak gerekiyor” diyoruz. Türk insanının akıllı olması, konuyla ilgili deneyim kazanması ve süreci yakından takip ederek hızlı yol almak istemesi nedeniyle, güneş enerjisi sektörünün ilerideki yıllarda çok daha iyi olacağını umuyorum. Sektörel anlamda, böyle bir fuarın olması güzel bir durum ama her fuarda olduğu gibi bir takım eksiklikler var. Büyütülmesi, daha profesyonel bir organizasyon niteliğini kazanması, seminerlerin canlandırılması, uluslararası boyut kazanması çok önemli. GENSED’in yaptığı seminerler için GENSED’e teşekkür ediyoruz. Artık bilinen teorik slayt gösterileri yerine, daha interaktif bir ortamda, herkesin aklında olan soruları yanıtladık. İnşallah daha iyi fuarlar göreceğiz.

Ege Kablo Satış ve Pazarlama Temsilcisi Damla Şentürk: “Ziyaretçilerin bilinç düzeyinde artış var”

Fuarın ilk iki günü ziyaretçiler güneş enerjisi sektörü ve iş dünyası temsilcilerinden oluşuyordu. Üçüncü günü ise, halktan katılım fazla oldu. Bir takım projeler için el sıkışma ve anlaşmayı tamamlama durumumuz oldu. Bütün müşteri portföyümüzü fuarda görme olanağı yakaladık. Hem onlarla görüşme fırsatı bulduk hem de portföyümüze yeni müşteriler ekleme olanağı kazandık. Geçen yıllara oranla, ziyaretçilerin bilinç düzeyinde ve görüşülen projelerin büyüklüklerinde artış var. Eskiden 1 megawatt anlaşma yaptığımızda seviniyorduk, bu fuarda ise, 50 megawattlar konuşuldu. Bu durum, sektörle ilgili olumlu gelişmeler olduğunu gösteriyor ve fuara yansıdı. Fuarla ilgili negatif görüşlerimiz de var: Özellikle, temizlik konusunda önemli sıkıntılar yaşadık.

 

 

 

 

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

Ulaşım 0 Comments

Renault Ayak İzini Azaltıyor

Renault Grubu, karbon salımlarının azaltılmasına yardımcı olacak endüstriyel çözümlerdeki yatırımlarına hızlandırarak devam ediyor. www.sozcu.com.tr’nin haberine göre, otomotiv firmalarının elektrikli otomobile yatırım yaparak karbon ayak izlerini azaltma çalışmaları sürüyor. Ulaşımda karbon

Elektrik Üretimi 0 Comments

YASKİ Güneş Panelleri İle Kendi Enerjisini Üretecek

Yalova Atık Su Arıtma Tesisleri ve Kanalizasyon Yapma ve İşletme Birliği (YASKİ), arıtma havuzlarının üstünü güneş panelleri ile kaplayarak kendi enerjisini üretecek. Güneş enerjisinden elektrik üretimi özel sektörün yanı sıra

HABERLER

İLBANK Yenilenebilir Enerjiye Önem Veren Belediyelere Destek Verecek

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın ilgili kuruluşu olan İlbank, enerjide daha az dışa bağımlı bir ülke hedefi ile belediyelerin yenilenebilir enerji projelerinde öncü olmayı sürdürüyor. Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar’ın