2,5 Warren Buffet Ancak 1 Muhteşem Jane Ediyor

buffet-obamaÜnlü ABDli yatırımcı ve milyarder Warren Buffet’e ulaştık ve sorduk “Kalifornia’ya yapacağınız söylenen 2,5 milyar USD’lık yatırım gerçek mi? ” Buffet haberi doğrulayarak “Evet, SunPower şirketinin Kern ve Los Angeles’daki Antelope Valley projesi için yaklaşık 2.5 milyar dolar ödeyeceğim. Toplam 579 MW’lık ve dünyanın en büyük solar projesi olacak bu. Yenilenebilir enerji yatırımlarım için MidAmerican diye ayrı bir şirket te kurdum. Rüzgar ve güneşe geçen sene de yatırımlar yapmıştım, 2012 sonu itibarı ile 2.900 MW rüzgar enerjisi santrali kapasitesine ulaşmış olacağım. Geçen sene First Solar’ın 550MW gücündeki Topaz GES satın almıştım ” diye konuştu.

Buffet’a Kilis’te yapılması planlanan 7 milyar dolarlık muhteşem solar projeden bahsettik ve dünyanın en büyük yatırımcılarından birinin neden Jane İlknur Un’un gerisinde kaldığını sorduk. Buffet bu ölçekte bir projenin toplam 600 MW kapasite verilen Türkiye ölçeğinde şaşırtıcı olduğunu, ama Türklerin zaten dünyada da “Çılgın Türkler” olarak bilindiğini , dolayısıyla bunun çok şok edici bir gelişme olmaması gerektiğinin altını çizdi.

MidAmerican şirketinin enerji yatırımlarının %20sini rüzgar, güneş, hidro ve biyokütle oluşturuyor. Buffet’in enerji sepetinin %80’ini hala fosil yakıtlar oluşturuyor. Ancak yenilenebilir enerjilerin oranı her sene artıyor.

Not: Warren Buffet ile konuşmuş olmayı elbette tercih ederdik, ancak maalesef bunu henüz gerçekleştiremedik. Bu haberin ikinci paragrafında yazanlar tamamen kurgudur, diğer tüm bilgiler gerçeği yansıtmaktadır.

 

About author

Senem Gençer
Senem Gençer 761 posts

Alternatifenerji.com’un kurucu ortaklarından biri ve CEO’su olan Gençer, 1971 yılında Diyarbakır’da doğdu. 1993 yılında ODTÜ İşletmeyi bitirdikten sonra, Johnson & Johnson Medical ve Yeni Zelanda Büyükelçiliği gibi farklı kurumlarda çalıştı. 2007 yılında güneş enerjisi ve LED aydınlatma konularında halen çalışmakta olan Ekogüneş’i ve Türkiye’nin ilk online solar ürün satış sitesi olan www.ekogunes.com’u kurdu. Gençer, aynı zamanda Güneş Enerjisi ve Sanayicileri Derneği GENSED’in kurucu üyelerindendir.

You might also like

HABERLER

Enerjide Dışa Bağımlılık Güneş Enerjisine Daha Çok Özendiriyor

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Türkiye’nin enerjide dışa bağımlığı nedeniyle, enerji etkin çözümlere daha fazla odaklanıp, farklı enerji üretim modellerine yöneldiklerini kaydetti. Türkiye Yatırım Haftası kapsamında ABD’de bulunan Başbakan Yardımcısı Ali

Biyo Enerji 0 Comments

Amasya’ya Biyogaz Santrali Kurulacak

Ahi Enerji, Amasya’da BESİ OSB içerisinde hayvansal ve tarımsal atıkların değerlendirileceği 14 MW’lık biyogaz elektrik santrali kurmayı ve işletmeyi planlıyor. Yenilenebilir Enerji Genel Müdürlüğü sitesinden alınan verilere göre, dünyadaki biyogaz

Rüzgar enerjisi 0 Comments

Zorlu Enerji’ye Pakistan’da Gold Sertifikası

Zorlu Enerji, Pakistan’da, ‘Gold Standard’ sertifikasını alan ilk şirket oldu. Türkiye’de rüzgar enerjisi sektöründe yurt dışında da faaliyet gösteren uluslararası kuruluşlar bulunuyor. Yurt dışındaki yatırımların artması durumunda sektörün uluslararası nitelik