2,5 Warren Buffet Ancak 1 Muhteşem Jane Ediyor

buffet-obamaÜnlü ABDli yatırımcı ve milyarder Warren Buffet’e ulaştık ve sorduk “Kalifornia’ya yapacağınız söylenen 2,5 milyar USD’lık yatırım gerçek mi? ” Buffet haberi doğrulayarak “Evet, SunPower şirketinin Kern ve Los Angeles’daki Antelope Valley projesi için yaklaşık 2.5 milyar dolar ödeyeceğim. Toplam 579 MW’lık ve dünyanın en büyük solar projesi olacak bu. Yenilenebilir enerji yatırımlarım için MidAmerican diye ayrı bir şirket te kurdum. Rüzgar ve güneşe geçen sene de yatırımlar yapmıştım, 2012 sonu itibarı ile 2.900 MW rüzgar enerjisi santrali kapasitesine ulaşmış olacağım. Geçen sene First Solar’ın 550MW gücündeki Topaz GES satın almıştım ” diye konuştu.

Buffet’a Kilis’te yapılması planlanan 7 milyar dolarlık muhteşem solar projeden bahsettik ve dünyanın en büyük yatırımcılarından birinin neden Jane İlknur Un’un gerisinde kaldığını sorduk. Buffet bu ölçekte bir projenin toplam 600 MW kapasite verilen Türkiye ölçeğinde şaşırtıcı olduğunu, ama Türklerin zaten dünyada da “Çılgın Türkler” olarak bilindiğini , dolayısıyla bunun çok şok edici bir gelişme olmaması gerektiğinin altını çizdi.

MidAmerican şirketinin enerji yatırımlarının %20sini rüzgar, güneş, hidro ve biyokütle oluşturuyor. Buffet’in enerji sepetinin %80’ini hala fosil yakıtlar oluşturuyor. Ancak yenilenebilir enerjilerin oranı her sene artıyor.

Not: Warren Buffet ile konuşmuş olmayı elbette tercih ederdik, ancak maalesef bunu henüz gerçekleştiremedik. Bu haberin ikinci paragrafında yazanlar tamamen kurgudur, diğer tüm bilgiler gerçeği yansıtmaktadır.

 

About author

Senem Gençer
Senem Gençer 761 posts

Alternatifenerji.com’un kurucu ortaklarından biri ve CEO’su olan Gençer, 1971 yılında Diyarbakır’da doğdu. 1993 yılında ODTÜ İşletmeyi bitirdikten sonra, Johnson & Johnson Medical ve Yeni Zelanda Büyükelçiliği gibi farklı kurumlarda çalıştı. 2007 yılında güneş enerjisi ve LED aydınlatma konularında halen çalışmakta olan Ekogüneş’i ve Türkiye’nin ilk online solar ürün satış sitesi olan www.ekogunes.com’u kurdu. Gençer, aynı zamanda Güneş Enerjisi ve Sanayicileri Derneği GENSED’in kurucu üyelerindendir.

You might also like

HABERLER

Bio İstanbul Projesi İçin İhale Dönemi Başlıyor

İstanbul’daki Sazlıdere Barajı’nın yakınında yapılan ve 2020 yılında bitecek olan Bio İstanbul projesi için ihale yaz sonunda yapılacak. Projenin ilk etabında bulunan ekolojik 600 konut ise ekim ayında resmi satışa

HABERLER 0 Comments

Londra 2012 Çevresel Hedeflerin de Gerisinde Kaldı

Çevre örgütleri WWF ve RioRegional, Londra 2012’nin enerji, atık, kaynakların kullanımı gibi önemli konuların yanı sıra kamu sağlığı alanında da hedeflerin gerisinde kaldığını açıkladı. Örgütler, oyunların sıfır karbon ya da

Güneş EnerjisiB 0 Comments

Prof. Martin A. Green 13 Haziran’da Türkiye’de

ODTÜ 60. Yıl Davetli Konuşmalar Dizisi kapsamında Prof. Martin A. Green, 13 Haziran 2016 tarihinde saat 14.00’te Kültür Kongre Merkezi Kemal Kurdaş Salonu’nda, “Photovoltaics: Power Source for the Future” başlıklı