2,5 Warren Buffet Ancak 1 Muhteşem Jane Ediyor

buffet-obamaÜnlü ABDli yatırımcı ve milyarder Warren Buffet’e ulaştık ve sorduk “Kalifornia’ya yapacağınız söylenen 2,5 milyar USD’lık yatırım gerçek mi? ” Buffet haberi doğrulayarak “Evet, SunPower şirketinin Kern ve Los Angeles’daki Antelope Valley projesi için yaklaşık 2.5 milyar dolar ödeyeceğim. Toplam 579 MW’lık ve dünyanın en büyük solar projesi olacak bu. Yenilenebilir enerji yatırımlarım için MidAmerican diye ayrı bir şirket te kurdum. Rüzgar ve güneşe geçen sene de yatırımlar yapmıştım, 2012 sonu itibarı ile 2.900 MW rüzgar enerjisi santrali kapasitesine ulaşmış olacağım. Geçen sene First Solar’ın 550MW gücündeki Topaz GES satın almıştım ” diye konuştu.

Buffet’a Kilis’te yapılması planlanan 7 milyar dolarlık muhteşem solar projeden bahsettik ve dünyanın en büyük yatırımcılarından birinin neden Jane İlknur Un’un gerisinde kaldığını sorduk. Buffet bu ölçekte bir projenin toplam 600 MW kapasite verilen Türkiye ölçeğinde şaşırtıcı olduğunu, ama Türklerin zaten dünyada da “Çılgın Türkler” olarak bilindiğini , dolayısıyla bunun çok şok edici bir gelişme olmaması gerektiğinin altını çizdi.

MidAmerican şirketinin enerji yatırımlarının %20sini rüzgar, güneş, hidro ve biyokütle oluşturuyor. Buffet’in enerji sepetinin %80’ini hala fosil yakıtlar oluşturuyor. Ancak yenilenebilir enerjilerin oranı her sene artıyor.

Not: Warren Buffet ile konuşmuş olmayı elbette tercih ederdik, ancak maalesef bunu henüz gerçekleştiremedik. Bu haberin ikinci paragrafında yazanlar tamamen kurgudur, diğer tüm bilgiler gerçeği yansıtmaktadır.

 

About author

Senem Gençer
Senem Gençer 761 posts

Alternatifenerji.com’un kurucu ortaklarından biri ve CEO’su olan Gençer, 1971 yılında Diyarbakır’da doğdu. 1993 yılında ODTÜ İşletmeyi bitirdikten sonra, Johnson & Johnson Medical ve Yeni Zelanda Büyükelçiliği gibi farklı kurumlarda çalıştı. 2007 yılında güneş enerjisi ve LED aydınlatma konularında halen çalışmakta olan Ekogüneş’i ve Türkiye’nin ilk online solar ürün satış sitesi olan www.ekogunes.com’u kurdu. Gençer, aynı zamanda Güneş Enerjisi ve Sanayicileri Derneği GENSED’in kurucu üyelerindendir.

You might also like

Projeler

İlk %100 Yerli Türbin Sayesinde Elektriği En Yüksek Bedelden Satabiliyorlar

18 Ağustos itibarı ile Tokat’lı işadamı Ahmet Duran Yalçın, tamamı Northel Enerji tarafından tasarlanan, imal edilen ve kurulan %100 yerli 100 kw türbini şebekeye bağlayarak , kilowatt’ını 11 USD cent’ten satma

HABERLER 0 Comments

LEED Gold Sertifikası Hasan Doğan Tesisleri’ne Verildi

Hasan Doğan Kamp ve Eğitim Tesisleri, Amerika Yeşil Binalar Konseyi tarafından verilen LEED Gold Sertifikası’nı “Yeni Yapı” kategorisinde 67 puanla almaya hak kazandı. Türkiye Futbol Federasyonu’nun (TFF) Riva, Beykoz’da bulunan

ALTERNATİF TASARIMLAR

“Kamp Çantana Rüzgar Türbinini Koydun mu?”

Bu cümle bir kampçı için şu anda imkansız gibi görünse de, çok yakın bir gelecekte gerçekleşmek üzere.  Polonya’nın Poznan şehrinde yerleşik bir 3D yazıcı üreticisi olan Omni3d 3D’de bastırılmış ve