Tarihin En Büyük İklim Yürüyüşü Yapıldı

Tarihin En Büyük İklim Yürüyüşü Yapıldı

iklim yuruyusu

Birleşmiş Milletler (BM) İklim Zirvesi öncesinde, ABD’nin New York kentinde yapılan ve son yılların en büyük çevre etkinliği olarak gösterilen, ”Halkın İklim Yürüyüşü”nde, ”İklim değişikliği” konusunda acil eylem çağrısında bulunuldu.

İklim değişikliğine dikkati çekmek amacıyla düzenlenen, ”Halkın İklim Yürüyüşü”ne, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Ban Ki-mun, eski ABD Başkan Yardımcısı Al Gore, New York Belediye Başkanı Bill DeBlasio ile BM Barış Elçisi sinema oyuncuları Leonardo DiCaprio, Ed Norton,  Evangeline Lilly ve Sting gibi sanatçılar ve bazı ABD’li siyasilerin de aralarında bulunduğu 100 bine yakın kişi katıldı.

Central Park’ın güneybatısında 6’ıncı Cadde’de başlayan ve yaklaşık 3,5 kilometrelik parkurda gerçekleşen yürüyüş 11’inci Cadde’de son buldu.

Sandy Kasırgası’nda büyük zarara uğrayan New Yorkluların yoğun ilgi gösterdiği yürüyüşte ABD genelinden eğitim, sağlık, temizlik, ulaşım ve gıda gibi birçok sektörde örgütlü sendikaların temsilcileriyle değişik ülkelerden çevre hareketi mensupları da yer aldı. Katılımcılar, iklim değişikliği konusunda acil eylem çağrısında bulundu. Yürüyüşte, ”Temiz enerji”, ”B planeti yok”, ”İş, adalet, ”Ormanlar satılık değil” sloganları atıldı.

Haberin devamı için tıklayınız

 

About author

Senem Gençer
Senem Gençer 761 posts

Alternatifenerji.com’un kurucu ortaklarından biri ve CEO’su olan Gençer, 1971 yılında Diyarbakır’da doğdu. 1993 yılında ODTÜ İşletmeyi bitirdikten sonra, Johnson & Johnson Medical ve Yeni Zelanda Büyükelçiliği gibi farklı kurumlarda çalıştı. 2007 yılında güneş enerjisi ve LED aydınlatma konularında halen çalışmakta olan Ekogüneş’i ve Türkiye’nin ilk online solar ürün satış sitesi olan www.ekogunes.com’u kurdu. Gençer, aynı zamanda Güneş Enerjisi ve Sanayicileri Derneği GENSED’in kurucu üyelerindendir.

You might also like

Elektrik Üretimi 0 Comments

İsveç Yüzde 100 Yenilenebilir Enerjiye Geçiş Yolunda

İsveç 2050’ye kadar fosil yakıtları tüketmeyen ilk ülke olmayı amaçlıyor. İsveç, fosilsiz yakıt tüketen ilk ülke olma yolunda hızla yol alıyor. Hükümet, 2050’ye kadar fosil yakıtlardan tamamen vazgeçme yolunda, 2016

HABERLER

Güneş Enerjisi İhalelerinde 4., 5. ve 6. Paketler İlan Edildi

Türkiye Elektrik İletim A.Ş. (TEİAŞ), güneş enerjisinde ön lians için yarışma programını açıkladı. Güneş enerjisine dayalı üretim tesisi kurmak üzere yapılan önlisans başvurularına ilişkin 4, 5 ve 6. yarışma paketleri

HABERLER

Çeşme Rüzgar Santrali Engelleri Aştı, Artık Üretime Hazır

7 yıldır bekleyen Çeşme rüzgar santrali yatırımlarında son noktaya gelindi. Genelkurmay’ın ardından MİT için de olumlu rapor için gün sayan yatırımcılar, iletim hattının iki ay içinde devreye girmesini planlıyor.Konuyla ilgili