Öğrencilerden Çevre Tasarımları

Öğrencilerden Çevre Tasarımları

Yaşar Üniversitesi Sanat ve Tasarım Yüksek Lisans Programı öğrencileri, Türkiye ve dünyada yaşanan çevre felaketleriyle ilgili projeler gerçekleştirdi.

ecological-design-hotels-in-venetoYaşar Üniversitesi Sanat ve Tasarım Yüksek Lisans Programı öğrencileri, Türkiye ve dünyada yaşanan çevre felaketlerine değişik bir gözle dikkat çektiler. Doğal kaynakların israfına ‘dur’ diyen öğrenciler atık kağıttan kartpostal, arı evi, açık sera ve ekolojik yolculuğu ifade eden oyun gibi ilgi çekici faaliyetlere imza attı. Sanat ve Tasarım Yüksek Lisans Programı çerçevesinde Sağduyulu Tasarım projesi geliştirildi. Yeteneklerini tasarım bilgileriyle bir araya getiren öğrenciler hem doğa dostu hem de tasarrufa teşvik eden projeler sundu.

40 milyon hektarı yok ediyoruz

Yaşarlı öğrenciler projelerinin amaçlarını söyledi . Atık Kağıttan Kartpostal yapan Mehmet Emin Dinç, şu şekilde açıkladı: “Dünyada her sene kağıt üretiminde tüketilen orman alanı 40 milyon hektarı buluyor. Yalnızca bir büro elemanının senede ortalama 81 kilo kağıdı çöpe attığı düşünüldüğünde, her gün tonlarca kağıt israf ediliyor. Dünyada atılan kağıtlar kullanılsaydı yüzde İkinci oranında enerji, yüzde 60 oranında su tasarrufu sağlanıp; yüzde 60 oranında hava kirliliği ve yüzde 40 oranında da su kirliliği önlenebilirdi. Bu verilerden yola çıkarak bu israfa nasıl dur diyebiliriz diye düşündüm. Bu yüzden projemde Yaşar Üniversitesi bünyesinde topladığım kağıt atıkları değerlendirerek kartpostal ürettim. Kartpostalların üzerine de üniversitedeki ağaçların fotoğraflarını kullanarak yeni tasarımlar yaptım.”

Birçok arınız olabilir

Doğal kovan üreten Selen Güzelay da, bunları belirtti : “Nükleer enerji, elektronik vasıta gereçlerde, baz istasyonlarında kısacası uygarlığın olduğu her yerde bulunur. Bu insan bedenini kötü etkilediği gibi arıları da kötü etkiler. Bu yüzden kentlerde arılar yok olma tehlikesi yaşıyor. Bu projede, insanlarla arıların ortak hayatını düşünerek, insanların bahçelerinde, balkonlarında yapıp kullanabilecekleri arı yuvaları yaptım. Malzeme olarak da kargı, ip, ahşap gibi doğal malzemeleri kullandım.”

Bu oyunun kazananı dünya

Ekolojik Yolculuk Oyununu tasarlayan Usman Tasleem de, sözlerini şu şekilde devam ettirdi :

“Bir masa oyunu olarak tasarladığım oyunda zar atılıyor ve yolculuk başlıyor. Şu an dünyamızı bekleyen tehlikelere dikkat çekmek amacıyla tasarladığım oyunda zarda hangi rakam gelirse o noktada duruluyor ve üzerinde yazan talimatlar uygulanıyor. Numaralar bazen dünyada yok olan bir bölgeyi işaret edip o bölge üzerinde veri (bilgi) sahibi olmanızı öneriyor veya belirli saatler arasında enerji sarfiyatında bulunmayın yönergesi veriyor. Oyunun malzemelerini tümünün geri dönüşümlü malzemelerden kullandım.”

Evlerle uyumlu sera

Açık sera oluşturan Cenk Sönmez de, her sene dünyada milyonlarca konutun yüksek maliyetle inşa edildiğini ortaya koyarak sözlerine şu şekilde devam etti: “Kentlerde tekel haline gelmiş çok büyük toplu konut projeleri, insanlara kalıplaşmış hayat tipleri sunarken, ekonomik olarak da gereksinim sahiplerini zorluyor. Bu projede tasarım tescili olmayan evler ile uyumlu bir sera tasarladım ve buna ‘açık sera’ ismini verdim. Isıtma sistemleri ve kişisel kullanımdan doğan karbon salınımını azaltmayı amaçlayan açık sera cam dış cephesi sayesinde tuttuğu ısı ile evleri ısıtabiliyor. Fotosentez yapan bitkilerin bugün karbondioksidi oksijene çevirmesi yaşam alanı için temiz hava kaynağı olarak da fayda sağlayabiliyor. Yani kısacası açık sera ile hem bitki yetiştirebiliyoruz hem de evimize oksijen ve ısı kaynağı oluşturabiliyoruz.”

Projenin koordinatörlüğünü üstlenen Yaşar Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Endüstriyel Tasarım Bölümü Başkanı Yrd.Doç. Dr. Mine Ovacık, projelerin hem çevre farkındalığını artırmak hem de bilinç oluşturabilmek amacıyla hazırlandığını belirtti .

Kaynak: http://www.arcaajans.com/

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

TARIM

“Yenilenebilir enerji yatırımları IPARD-II Programı İle Önemli Bir İvme Kazanacak”

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu Başkanı Ali Recep Nazlı: “13. Çağrı Dönemi ile destek kapsamına alınan yenilenebilir enerji yatırımları IPARD-II Programı ile önemli bir ivme kazanacak.” Tarım ve Kırsal

HABERLER

Ödüllü Katı Atık Bertaraf Tesisi Mühürlendi

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu tarafından 2009 yılında hizmete açılan ve çevre konusunda birçok ödüle sahip Yozgat Belediyesi’ne ait Katı Atık Bertaraf Tesisi, çevre ve insan sağlığına zarar

HABERLER

Esenboğa İlk Karbon Nötr Havalimanı Oldu

Ankara`daki Esenboğa Havalimanı, Türkiye’nin ilk karbon nötr havalimanı oldu. TAV Havalimanları tarafından işletilen Ankara Esenboğa Havalimanı, iklim değişikliğinin başlıca nedenleri arasında yer alan karbon salımlarını nötralize ederek Türkiye’de bu seviyeye