“21. Yüzyılın En Büyük Sorunu Karbondur”

“21. Yüzyılın En Büyük Sorunu Karbondur”

 

İstanbul Karbon Zirvesi Bilimsel Komite Eş Başkanları Kadir Has Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Volkan Ş. Ediger, “21. yüzyılda insanlığın karşı karşıya kalacağı en büyük sorun karbon olacaktır” dedi.

 Ediger Photo 14.02.2014Türkiye’de ilk kez 3-5 Nisan tarihlerinde gerçekleştirilecek olan  İstanbul Karbon Zirvesi Bilimsel Komite Eş Başkanları Kadir Has Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Volkan Ş. Ediger ile Sütçü İmam Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Özden Görücü karbon ticareti ve yönetimi gibi önemli konuların tartışılacağı zirve öncesi, açıklamalarda bulundu.

Kadir Has Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ediger konuşmasında, “21. yüzyılda insanlığın karşı karşıya kalacağı en büyük sorun karbon olacaktır” dedi.Prof. Dr. Ediger, 2012 üretim ve rezervlerinin sabit kaldığı varsayımıyla, petrol ve doğalgazın yaklaşık 50 yıl, kömürün ise 100 yıllık bir ömrü kaldığının hesaplandığının altını çizdi. Prof. Dr. Ediger buna karşın, dünya kaynaklarının, geometrik bir dizi şeklinde giderek hızlanan bir tempoyla artış gösteren enerji talebinin karşılanmasına yeterince cevap veremeyeceğini belirterek, “Bu tür kaynakların yeryüzünde dengeli dağılmamış olmaları da ciddi bir ‘kaynak savaşı’nı gündeme getirmekle beraber, özellikle büyük ülkelerde jeopolitik kaygıları giderek artırıyor“ şeklinde konuştu.

Fosil yakıta dayalı enerji sistemlerinin sera gazı ve kalogo_CarbonManagementtı madde salımları bulunduğunu vurgulayan Volkan Ş. Ediger, bu durumun iklim değişikliklerine yol açarak ekosistemi değiştirdiğini belirtti. Söz konusu sorunlarla baş edebilmenin tek yolunun çevre dostu kaynaklar kullanmak ve mevcut kaynakların temiz enerji teknolojileriyle çevreye daha duyarlı biçimde tüketilmesi olduğunu kaydeden Prof. Dr. Ediger, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Sorun küresel boyutta olmasının yanı sıra, ülkelerin mahalli sorunlarla baş etmeleri gerekiyor.  Bunun için ülkeler, kendi durumlarını çok iyi değerlendirmeli ve oluşturacakları eylem planlarını kararlılıkla hayata geçirmeliler. Bunun gerçekleştirilebilmesi için de, ülkelerin kendi coğrafyalarına özgü bilimsel çalışmalara ağırlık vererek iklim değişikliğinin yaratacağı tehdit ve fırsatları belirlemeleri gerekiyor.”

“Ormancılık teşkilatları en büyük paydaş”

Sütçü İmam Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Özden Görücü ise, en önemli karbon yutaklarının ormanlar olduğunu vurguladı. Prof. Dr. Görücü, ormancılık teşkilatlarının karbon yönetimi, karbon ticareti ve karbon borsalarının oluşumunda en önemli paydaş olduklarının unutulmaması gerektiğinin altını çizdi. Prof. Dr. Görücü Türkiye’de 1937 yılından bu yana büyük başarı ve güçlü bir teşkilat yapısı ile yürütülen teknik ormancılık çalışmalarından dünyaya örnek olabilecek çalışmalar ve iyi uygulamalar bulunduğunu söyledi. Prof. Dr. Görücü şunları söyledi: “Ülkemizde normal kuruluşta 1 hektar doğal kızılçam ormanının 120 ton karbon bağladığı ve bunu fotosentez yoluyla odun hammaddesine dönüştürdüğü bilimsel çalışmalardan elde edilen en önemli sonuçlardan biridir. Buradan hareketle söz konusu ormanın hektardaki karbon değerinin 5.000 dolar civarında olduğu da hesaplanmakta.”

 

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER

İzmir’de Rüzgar Enerjisi Eğitim Merkezi Kurulacak

Hamburg’ta düzenlenen Uluslararası Rüzgar Enerjisi Fuarı’nda Türk Delegasyonu EWEA ve GWEC yetkilileri ile görüştü. İzmir’de rüzgar enerjisi eğitim merkezi kurulması için mutabakata varıldı. Almanya da projeye destek verecek. Hamburg’ta 23-26

Güneş EnerjisiB 0 Comments

Facebook’tan Güneş Enerjisi ile Çalışan Drone’la Ücretsiz İnternet Hizmeti

Facebook, dünyanın birçok noktasına ücretsiz internet hizmeti sunacak güneş enerjili drone’unun test aşamalarının tamamlandığı belirtiyor. Facebook’un insansız hava aracı havalanıyor. Teknoloji şirketlerinin güneş enerjilerine yönelik yatırımları sürüyor. Teknoloji şirketlerinin güneş

HABERLER

Öz tüketim Güneş Enerjisi Projelerinde Yingli Solar İmzası

Öz tüketim güneş enerjisi projelerinde Yingli Solar imzasıAnkara Polatlı’da Ankara Baharat Bakliyat ve Aksaray’da İL Özel İdaresi için gerçekleştirilen iki yeni güneş enerjisi projesi, Yingli Solar Türkiye ve Asunim Türkiye